Poznaj 10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed pierwszym karmieniem piersią

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Poznaj 10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed pierwszym karmieniem piersią

O karmieniu piersią powstało wiele mitów, ale są też potwierdzone fakty. Przyszłe mamy zadają sobie mnóstwo pytań dotyczących laktacji, ile powinno trwać karmienie piersią, co robić w przypadku nawału, jaka jest relacja pomiędzy karmieniem piersią a ciążą. Poruszamy 10 kluczowych kwestii dotyczących karmienia piersią. Potwierdzamy fakty i obalamy mity. 

Mleko matki najlepszym pokarmem dla dziecka 

Jest to niepodważalny, udowodniony naukowo fakt. Mleko matki jest bogate w składniki odżywcze, minerały i witaminy, których niemowlę potrzebuje najbardziej. Jego skład zmienia się wraz z rozwojem maluszka i przystosowuje do jego potrzeb. Jest w pełni naturalne, bez żadnych dodatków, składa się w 90% z wody, 10% stanowią tłuszcze, węglowodany, białko i składniki mineralne. Jeśli tylko masz możliwość i chcesz karmić piersią, to możesz być pewna, że podarujesz swojemu maluszkowi to, co najlepsze. 

Karmienie na żądanie 

Dziecko karmimy piersią wtedy, kiedy jest głodne. Sygnalizuje to płaczem, instynktownym szukaniem piersi, a także niespokojnym snem i częstym wybudzaniem się. Karmienie na żądanie nie tylko zaspokaja głód maluszka, ale również stymuluje laktację. Ponadto zaspokaja jeszcze jedną ważną potrzebę – bliskości. 

Ile powinno trwać karmienie piersią? 

Do 6. miesiąca życia dziecko karmione piersią powinno żywić się wyłącznie mlekiem matki (w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym pediatra może zalecić rozszerzanie diety wcześniej). Po upływie tego czasu, mleka nie odstawiamy, wciąż jest ono głównym źródłem energii dla dziecka, a pokarmy stałe należy traktować w kontekście „degustacji”. Zaleca się karmienie piersią do roku, chociaż są kobiety, które ten czas wydłużają nawet do 2-3 lat.

Nawał pokarmu – co robić?

Na początku laktacja nie jest jeszcze odpowiednio ustabilizowana. Hormony intensywnie pracują i może pojawić się nawał pokarmu. Jest on charakterystyczny dla 2-3 doby od porodu. Piersi są przepełnione i nabrzmiałe, samoistnie wycieka z nich pokarm, pojawia się ból i dyskomfort. To jednak okres przejściowy. Jak przygotować się na nawał pokarmu? Co robić, aby przynieść sobie ulgę?

 • Przed każdym pokarmem odciągaj ok. 10-20 ml pokarmu.
 • Wykonuj okłady na piersi z liści białej kapusty. 
 • Przystawiaj dziecko jak najczęściej do piersi.
 • Karm naprzemiennie prawą i lewą piersią.
 • Stosuj zimne okłady. 
 • Noś wygodny, miękki, ale dobrze podtrzymujący biustonosz przystosowany do karmienia.

Karmienie piersią a ciąża 

Karmienia piersią nie należy rozpatrywać w kontekście antykoncepcji. Nie chroni ono przed zajściem w ciążę, a jedynie zmniejsza szansę na zapłodnienie. Oznacza to, że kobiety karmiące piersią mogą zajść w ciążę. Co więcej, podczas trwania ciąży kobieta może karmić piersią, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych ku temu przeciwwskazań. 

Karmienie piersią po cesarskim cięciu 

Kobiety rodzące przez naturalne cięcie obawiają się, że nie będą mogły karmić piersią. Zabieg nie jest jednak równoznaczny z brakiem pokarmu. Naturalny poród uruchamia mechanizmy odpowiedzialne za laktację, które po cesarskim cięciu mogą zostać zakłócone. Ponadto kobieta po zabiegu ma ograniczone możliwości opieki nad maluszkiem, więc kontakt z dzieckiem też nie jest tak duży, jak po porodzie naturalnym. Jednak nie oznacza to, że kobieta nie będzie mogła karmić piersią. Co może jej w tym pomóc?

 • Możliwie jak najszybsze przystawienie dziecka do piersi.
 • Dotyk mamy – przy znieczuleniu zewnątrzoponowym jeszcze na sali operacyjnej, a przy znieczuleniu ogólnym – do pół godziny po przebudzeniu.
 • Karmienie w wygodnej pozycji – po cesarskim cięciu najwygodniejszą pozycją dla większości kobiet jest pozycja leżąca. 
 • Pomoc personelu w przystawieniu maluszka do piersi. 
 • Konsultacja z położną laktacyjną. 

Kryzys laktacyjny 

Podobnie jak nawał pokarmu, jest to naturalny etap podczas laktacji. Jest to czas, kiedy występują niedobory mleka u matki i dziecko może robić się szybciej głodne. Wynika to z jego szybkiego rozwoju i wzrostu jego zapotrzebowania na pokarm. Najważniejsze jest wtedy częste przystawianie maluszka, co wzmaga laktację, dzięki czemu organizm matki zaczyna produkować więcej mleka.

Karmienie piersią a kawa 

Nie istnieje dieta specjalna dla kobiet karmiących. Możesz jeść wszystko, ale najważniejsze jest, aby była to dieta zbilansowana i pełnowartościowa. Na pewno jednak powinnaś zrezygnować z alkoholu. Jeśli chodzi o kawę, nie musisz z niej całkowicie rezygnować. Zaleca się jednak jej ograniczenie do 1-2 filiżanek dziennie, a więc 300 mg kofeiny na dobę. Pamiętaj, że kofeina jest też zawarta w innych napojach, jak herbata czy cola. 

Ból podczas karmienia piersią 

Karmieniu piersią nie powinien towarzyszyć ból. Jeśli tak się dzieje, to problem może wynikać z niewłaściwego przystawiania maluszka. Spróbuj może innej pozycji lub skonsultuj się ze swoją położną. Wyjątkiem jest okres nawału, kiedy ból może się pojawić, ale jest to przejściowy okres. Więcej o nawale mlecznym pisaliśmy tutaj.

Karmienie mlekiem mamy z butelki 

Nie zawsze możliwe jest karmienie maluszka prosto z piersi. Nie oznacza to jednak, że dziecko nie może otrzymywać mleka mamy. Pokarm możesz ściągać za pomocą laktatora. Przez pierwsze 6 miesięcy możesz podawać go niemowlakowi z butelki. Jeśli maluch posiada już umiejętność picia z kubka, to na pewno jest to również dobry sposób podawania w nim mleka. Kobiece mleko nadaje się też do mrożenia. Jeśli masz go za dużo, umieść w specjalnych woreczkach i zamroź na czas swojej nieobecności w domu. 

Nie zniechęcaj się również, jeśli początki karmienia piersią będą dla Ciebie trudne. Każda kobieta się tego uczy. Przystawiaj maluszka jak najczęściej, skorzystaj z pomocy położnej laktacyjnej i bądź dla siebie wyrozumiała. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło