Nawał mleczny, czyli za dużo pokarmu w piersiach - jak sobie z nim radzić?

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Nawał mleczny, czyli za dużo pokarmu w piersiach - jak sobie z nim radzić?

Wkrótce powitasz na świecie upragnione dziecko, więc starasz się jak najlepiej przygotować do najważniejszej roli życia, czytając książki i artykuły o ciąży i macierzyństwie? Tematem, który warto zgłębić jeszcze przed narodzinami malucha, jest nawał mleczny. To naturalne zjawisko zachodzi w organizmie kobiety w ciągu kilku dni od porodu. Ile trwa nawał pokarmu i jak sobie z nim radzić?

Nawał mleczny - czym jest nawał laktacyjny?

Nawał mleczny to nic innego, jak naturalne zjawisko w ciele kobiety, które pojawia się pomiędzy 2. a 6. dobą po porodzie i polega na nagłym zwiększeniu ilości pokarmu w piersiach. Do nawału mlecznego dochodzi pod wpływem intensywnej pracy hormonów. W rezultacie, gruczoły mleczne kobiety, zaczynają wytwarzać nadmierną ilość mleka w stosunku do tego, ile pokarmu potrzebuje noworodek. Nadmiar pokarmu nie jest niczym złym - przeciwnie, jest najlepszym dowodem na to, że nastąpiła laktacja i wszystko przebiega prawidłowo.

Czy wiesz, że…
w czasie tzw. nawału mlecznego, piersi mogą wytwarzać nawet 10 razy więcej mleka niż zwykle?

Co ciekawe, u kobiet, które rodzą naturalnie, nadmiar mleka może wystąpić już około 2. doby od porodu, zaś u pań po cesarskim cięciu, często pojawia się nieco później - zwykle około 6. dnia po porodzie.

Ile trwa nawał pokarmu?

Nawał mleczny jest uciążliwy i może wywoływać dyskomfort. W tym czasie, kobiety często skarżą się na to, że ich piersi są napięte, cieplejsze niż zwykle, twarde i bolą od nadmiaru pokarmu, który je wypełnia.

Na szczęście, stan ten jest krótkotrwały i ustępuje zwykle po 2-3 dniach. Po tym czasie, piersi wracają do prawidłowego „trybu pracy” i wydzielają taką ilość pokarmu, jaka jest w zupełności wystarczająca, by zaspokoić potrzeby dziecka.

Jak sobie radzić z nawałem pokarmu?

Gdy pojawi się u Ciebie problem nadmiaru pokarmu po porodzie, pamiętaj, że poprzez odpowiednie postępowanie, będziesz mogła skutecznie zredukować nieprzyjemne dolegliwości, które się z tym wiążą. Jeśli nie zareagujesz w porę, nawał mleczny może doprowadzić do zatkania się przepełnionych kanalików - w rezultacie pojawi się problem zastoju mleka bądź - co gorsza - stan zapalny piersi.

Jak sobie radzić z nawałem pokarmu po porodzie? Przede wszystkim staraj się jak najczęściej przystawiać noworodka do piersi. To najskuteczniejszy sposób zwalczania nieprzyjemnego uczucia nadmiaru mleka. Karm nie tylko za dnia, ale też w nocy (możesz to robić choćby 10-14 razy w ciągu doby!), by nie dopuścić do ponownego przepełnienia piersi pokarmem. Przed karmieniem - zwłaszcza w okresie nawału laktacyjnego, koniecznie zwróć uwagę na to, by brodawka była miękka. Jest to ważne, ponieważ zbyt napięta otoczka może uniemożliwić dziecku prawidłowe chwycenie piersi. Jeśli zauważysz ten problem u siebie, przed przystawieniem malucha, skorzystaj z laktatora. Odciągnij nim nieznaczną ilość pokarmu. Poczujesz ulgę, a otoczka stanie się bardziej miękka i elastyczna. Dopiero po użyciu laktatora, przystaw dziecko do piersi.

Wskazówka 1: W trakcie karmienia, noworodek powinien być przystawiany do obu piersi.

Wskazówka 2: Po karmieniu, nie korzystaj już z laktatora - w ten sposób mogłabyś pobudzić laktację i sprawić, że problem nadmiaru pokarmu nie minie.

Za dużo pokarmu w piersiach - ciepłe i zimne okłady

Aby łatwiej przetrwać nieprzyjemny czas nadmiaru pokarmu w piersiach, stosuj okłady, które przyniosą Ci uczucie ulgi. Możesz robić dwa rodzaje okładów:

  1. ciepłe okłady - dobrze sprawdzą się przed karmieniem. Możesz przykładać do piersi delikatnie rozgrzany termofor albo wziąć ciepły prysznic. Dzięki temu przewody mleczne rozszerzą się, a mleko będzie bez trudu wypływać z piersi. Dobrym pomysłem, będzie także delikatny masaż wykonany bezpośrednio przed nakarmieniem dziecka;
  2. zimne okłady - zalecane są po karmieniu. Możesz przykładać do piersi zmoczony w zimnej wodzie ręcznik, gazę lub kostki lodu zawinięte w cienką ścierkę. Dobrze sprawdzą się też kompresy żelowe z apteki. W ten sposób zmniejszysz obrzęk i produkcję mleka.

Oba rodzaje okładów trzymaj przez około 15-30 minut.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło