Poduszka dla niemowlaka – tak czy nie?
Nie wyobrażasz sobie spania bez poduszki, więc możesz uznać, że również w łóżeczku Twojego niemowlaka powinna się ona znaleźć. Jednak coraz mniej rodziców decyduje się na jej zakup jako element wyprawki. Niektórzy czekają z nią do 1. roku życia, z kolei inni decydują się na nią dopiero wtedy, kiedy dziecko samo o nią poprosi. To jak to jest z tymi poduszkami, czy używać poduszki dla niemowlaka czy lepiej odpuścić jej zakup?
Czy używać poduszki dla niemowlaka?
Naukowcy są zgodni – niemowlęta nie powinny spać na poduszce. Z zaleceń Instytutu Matki i Dziecka wynika, że powinny one spać na płaskiej i twardej powierzchni. Oznacza to, że najlepszy będzie dla nich po prostu materac. Dlaczego poduszka nie jest wskazana dla niemowląt?
- Zwiększa prawdopodobieństwo SIDS (Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej). Wszystkie miękkie przedmioty umieszczone w łóżeczku niemowlaka stanowią dla niego potencjalne zagrożenie, dotyczy to nie tylko poduszki, ale też kołdry, kocyka, ochraniacza i maskotek. Maluszek nie ma jeszcze kontroli nad własnym ciałem, a poduszka może przysłonić jego nos i usta, utrudniając tym samym oddychanie.
- Wymusza przyjęcie przez dziecko niewskazanej dla niego pozycji. Maluch nie potrafi jeszcze kontrolować swoich precyzyjnych i skoordynowanych ruchów. Obrócenie głowy z jednego boku na drugi jest dla niego ogromnym, a dla kilkutygodniowego maluszka niemożliwym do wykonania zadaniem. To oznacza, że może układać głowę tylko na jednym boku, co przyczynia się do jednostronnego jej spłaszczenia. Ponadto wysokie poduszki sprawiają, że kręgosłup dziecka układa się w nienaturalnej pozycji.
Poduszka ortopedyczna dla niemowlaka - czy na pewno dla każdego maluszka?
Odpowiedź na wciąż pojawiające się pytania, czy używać poduszki dla niemowlaka, nie ułatwia pojawianie się w sprzedaży poduszek ortopedycznych dla niemowlaka. Czy tego typu wyroby medyczne mogą znaleźć się w łóżeczku dziecięcym? Tak i nie, wszystko zależy od okoliczności i ewentualnych wskazań lekarza.
Pierwszym czynnikiem motywującym do zakupu poduszki dla maluszka jest silny refluks żołądkowo-jelitowy. Delikatne uniesienie główki ponad linię tułowia może zahamować wydostanie się treści żołądkowych. Drugim jest problem z oddychaniem przy infekcjach dróg oddechowych. W takich przypadkach alternatywą dla poduszki jest klin, który umieszcza się pod materacem łóżeczka. Powoduje on, że górna część ciała malucha jest delikatnie ułożona pod kątem 7%.
Kolejnym czynnikiem, który skłania rodziców do zakupu poduszki ortopedycznej dla niemowlaka, jest deformacja czaszki – spłaszczenie główki, do którego doszło podczas porodu. Istnieją wyroby medyczne, które wspierają leczenie tej przypadłości. Najlepiej jednak wcześniej skonsultować używanie takiej poduszki z pediatrą, neurologiem lub fizjoterapeutą.
A co z poduszkami typu „motylek”?
Bardzo modna w ostatnim czasie poduszka również doczekała się skrajnych opinii. Ma ciekawy kształt motylka, stąd jej nazwa. Jest poduszką antywstrząsową, jej zadaniem jest podpieranie i stabilizowanie główki maluszka w trakcie spacerów i jazdy samochodem. O ile w łóżeczku poduszka dla niemowlaka nie jest wskazana, o tyle w wózku i foteliku warto jest ją mieć. Dzięki niej unikamy niekontrolowanych ruchów główki dziecka, a także jej zwisania i tym samym zapewniamy ochronę delikatnemu odcinkowi szyjnemu. Pamiętaj jednak, aby używać jej tylko wtedy, kiedy to konieczne, a więc np. podczas spacerów po nierównym podłożu. Spacer po mieście czy po utwardzonej drodze w parku, a także sen w gondoli na tarasie lub ogrodzie niech odbywa się bez jej użycia.
Od kiedy poduszka dla niemowlaka?
Nie należy przyśpieszać momentu zakupu pierwszej poduszki dla dziecka. Najlepiej jest poczekać, aż maluch skończy 12-18 miesięcy, wtedy można pomyśleć o poduszce. Nie jest to jednak niezbędna rzecz, której Twoje dziecko potrzebuje. Niektóre maluchy przyzwyczajone do braku poduszki w łóżeczku przez długi czas śpią tylko na materacu, nawet do kilku lat.
Jeśli już planujesz pierwszą poduszkę dla swojego dziecka, to pamiętaj, że powinna:
- Być maksymalnie płaska
- Mieć niewielką ilość wypełnienia
- Być dostosowana do pozycji snu dziecka – miękka dla malucha śpiącego na brzuchu, twardsza dla śpiącego na plecach, a anatomiczna poduszka ortopedyczna dla niemowlaka dla dziecka śpiącego na boku
Szukając odpowiedzi na pytanie, czy używać poduszki dla niemowlaka, trzeba uwzględnić dwa kluczowe aspekty – jego bezpieczeństwo podczas snu i prawidłowy rozwój. Nie zaleca się układania malucha na poduszce przynajmniej do 12. miesiąca życia. Wyjątkiem są spacery po nierównej powierzchni oraz jazda samochodem, kiedy przydać się może poduszka typu „motylek”.