Pierwszy dzień w żłobku. Jak się przygotować?

list Rozwój dziecka
Blog Bambiboo - Pierwszy dzień w żłobku. Jak się przygotować?

Decyzja zapadła, Twoje dziecko idzie do żłobka za jeden, dwa lub kilka tygodni. Masz więc jeszcze czas, aby przygotować się na pierwszy dzień w żłobku i zaakceptować fakt, że w Waszej codzienności bardzo dużo się zmieni. Istnieje błędne przekonanie, że to trudny czas tylko dla dziecka, dla rodzica również. Zatem jak przetrwać pierwszy dzień w żłobku? Jak przygotować do niego siebie i dziecko? 

Zacznij od siebie! Najpierw przygotuj siebie, a potem dziecko 

Zapewne już wiesz, że dzieci chłoną emocje rodziców jak gąbka. Wszystko co czujesz, Twoja pociecha także na swój sposób odczuwa – radość, ekscytację, wzruszenie, ale i lęk, strach oraz niepokój. Musisz nabrać pewności, że Twoje dziecko w żłobku będzie bezpieczne i zostanie otoczone najlepszą opieką. Wybierz więc taką placówkę, która wzbudzi Twoje zaufanie. Najlepiej jest zasięgnąć opinii innych rodziców, a także wziąć udział w dniach otwartych, porozmawiać z opiekunami oraz zaobserwować profil żłobka w mediach społecznościowych, na którym udostępniane są zdjęcia i filmy z codziennych aktywności dzieci. Jeśli będziesz pewien, co robią dzieci w żłobku, jak są traktowane i w jaki sposób opiekunowie reagują na ich emocje, będziesz spokojniejszy i nabierzesz pewności, że dokonałeś dobrego wyboru. 

Kiedy już będziesz przekonany do słuszności swojej decyzji, zacznij przygotowywać do zmian dziecko. Dla niego to ogromna rewolucja i powinno mieć świadomość, co się niedługo wydarzy i z czym się to wiąże. Oczywiście wcześniej warto raz na jakiś czas zostawiać dziecko z babcią, ciocią lub przyjaciółką np. na godzinę lub dwie. Opowiadaj swojemu maluchowi o miejscu, które jest przyjazne dzieciom, gdzie są miłe ciocie, jest mnóstwo zabawek, wszyscy są uśmiechnięci i dzieją się tam ciekawe rzeczy – to właśnie jest żłobek. Niech kojarzy się on tylko z pozytywnymi emocjami, zanim faktycznie maluch go jeszcze pozna. 

Konieczna adaptacja z rodzicem nie tylko podczas pierwszego dnia w żłobku 

Obecnie adaptacja w żłobkach przebiega bardzo różnie. Wciąż zdarza się, że dziecko w drzwiach już w pierwszy dzień w żłobku jest oddawane nieznanej mu opiekunce. Co się wtedy dzieje w głowie takiego malucha? Traci poczucie bezpieczeństwa, nie ma przy sobie nikogo bliskiego, a znajduje się w nieznanym mu środowisku. Czuje strach i lęk, nie potrafi o nich mówić, czuje frustrację i żal do rodzica, który go zostawił i w jego przekonaniu nie wiadomo, czy wróci. Oczywiście są dzieci, które akceptują taką sytuację od samego początku. W większości przypadków jest jednak inaczej.

Jak powinna wyglądać dobra adaptacja w żłobku? 

  • Odbywa się z rodzicem, aby dziecko nabrało zaufania do otoczenia.
  • Należy maluchowi dać tyle czasu, ile potrzebuje. Zostaje bez rodzica dopiero wtedy, kiedy sam wykaże inicjatywę i oddali się na dłuższą chwilę. 
  • Czas pozostawania samemu wydłużamy, zaczynając od kilkudziesięciu minut, aż do ostatecznego czasu pobytu w żłobku.
  • Dziecko może mieć ze sobą ulubioną przytulankę i kocyk, aby czuło się bezpieczniej.

Jak przetrwać pierwszy dzień w żłobku… i kolejne też? 

Może „przetrwanie” nie jest najlepszym określeniem, ale to właśnie tak wielu rodziców nazywa ten trudny czas. Postrzegają go w negatywnym znaczeniu, przez co pojawia się jeszcze więcej skrajnych emocji zarówno u rodzica, jak i u dziecka. 

Na pewno przygotuj się, że nie tylko pierwszy dzień w żłobku może być trudny, ale kilka kolejnych również. Dużo rozmawiaj z dzieckiem, zapewniaj go o tym, że jest to miejsce bezpieczne. Jednocześnie słuchaj, co ma Ci do powiedzenia po powrocie. Obserwuj, jakich określeń używa, czy mówi o żłobku dobrze, co go cieszy, a co smuci. Zawsze informuj dziecko, kiedy po niego przyjdziesz. Nie zna się ono na zegarku, nie wie też, może też nie znać znaczenia słowa „po południu”. Lepiej powiedzieć „po obiedzie”, „po podwieczorku” lub „po zabawie po obiedzie”. 

Bądź wyrozumiały dla siebie i dziecka. Oboje macie prawo czuć niepokój, strach i lęk, to normalne. Pozwól sobie i maluchowi na wyrażenie tych emocji, jednocześnie próbując zamienić je w bardziej pozytywne, które z pewnością wraz z upływem czasu i kolejnych dni w żłobku się pojawiają. W końcu to miejsce, w którym Twój maluch się bawi, rozwija, poznaje świat i odkrywa swoje nowe umiejętności. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło