Pierwsze święta z niemowlęciem – na co się przygotować

list Rozwój dziecka
Blog Bambiboo - Pierwsze święta z niemowlęciem – na co się przygotować

Boże Narodzenie to piękny czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Pierwsze święta z niemowlęciem są szczególnie ważne i warto zadbać, aby były wyjątkowe, spokojne, pełne cudownych chwil. Dowiedz się jak zapewnić przyjemną atmosferę dla maluszka.

W domu czy u rodziny?

Pierwsze święta to niezwykle ważna chwila dla każdej rodziny. Zdecydowanie lepszym wyborem jest spędzenie ich we własnym domu, ponieważ to tam maluszek będzie czuł się najbardziej bezpiecznie. Towarzyszyć mu będą znajome zapachy, dźwięki i rzeczy co zapewni mu poczucie spokoju. Zaoszczędzicie również czas i stres związany z podróżą i pakowaniem. Będzie to również spokojny czas dla młodej mamy.

W każdym domu okres przedświąteczny to gorączkowy czas przygotowań. Można go jednak ułatwić – prezenty warto zamówić przez internet, a dania wigilijne można również nabyć poprzez catering internetowy lub zakupić gotowe w sklepie garmażeryjnym. 

Jeśli zamierzacie zostać we własnym domu, warto podzielić się zadaniami i zaprosić do pomocy rodzinę np. rodziców lub teściów. Liczbę gości trzeba jednak ograniczyć do minimum i zaprosić tylko najbliższych. Rodzina pomoże w przygotowaniu potraw, świątecznego stołu oraz wyręczy was w opiece nad maluszkiem, kiedy zajdzie taka potrzeba. Warto uczulić gości, aby zapewnili dziecku spokój. Nowe osoby mogą przysporzyć niemowlakowi zbyt wielu bodźców, przez co stanie się nerwowy. Pokój dziecięcy oraz możliwość kontaktu z mamą na pewno zapewni mu spokój. Święta z niemowlakiem to bardzo duże wyzwanie, ale w natłoku obowiązków nie można zaniedbać czasu, który trzeba spędzić z maluszkiem na karmieniu, przewijaniu oraz usypianiu.

Druga alternatywa, to wizyta u rodziny. Wtedy warto dobrze przygotować się do podróży i spakować torbę maluszka. Powinny znaleźć się w niej ciepłe ubranka, nosidełko lub chusta, ulubione zabawki, pampersy, a także chusteczki nawilżane. Podczas jazdy samochodem warto zadbać o to, aby malec mógł spokojnie spać i aby było mu ciepło. 

Przygotuj bezpieczne dekoracje

Świąteczne dekoracje to podstawa każdego pięknego domu. Nie może zabraknąć choinki. Warto zadbać, aby była bezpieczna. Zamiast szklanych bombek warto postawić na miękkie ozdoby lub plastikowe bańki, które nie będą stanowić zagrożenia dla rączek dziecka. Kabel zasilający lampki powinien znajdować się poza zasięgiem maluszka.

Sam wybór choinki również  jest wyzwaniem – powinna być drzewkiem z miękkimi igłami np. modrzew japoński lub jodła pospolita, które sprawdzą się lepiej niż świerk z kłującymi igłami. Same drzewko świąteczne powinno stać na podwyższeniu, zwłaszcza jeśli dziecko już raczkuje. Ciekawski maluch mógłby zrobić sobie krzywdę. 

Pokój dziecięcy możesz udekorować miękkimi dekoracjami np. z filcu. Doskonale sprawdzą się ozdoby w kształcie Mikołaja, aniołków czy płatków śniegu. Warto zadbać o takie piękne akcenty, które wprawią całą rodzinę w świąteczny nastrój.

Wybierz prezenty dla maluszka

Pierwsze Boże Narodzenie to okazja na piękne upominki. Ciekawym pomysłem na prezent jest zamówienie spersonalizowanej opowieści wigilijnej. W sklepach internetowych istnieje możliwość zamówienia książeczek, gdzie można wpisać imię dziecka oraz specjalną dedykację. Pomyśl, jakim pięknym prezentem będzie bajkowa opowieść, której bohaterem jest Twoje dziecko. Będzie to doskonała pamiątka na kolejne lata jego życia.

Kolejny z pomysłów to kokon niemowlęcy, w którym maluch będzie mógł spokojnie zasypiać w długie, zimowe wieczory.

Jeśli chodzi o zabawki, warto wybierać te dostosowane do wieku maluszka i zwrócić szczególną uwagę na te dla niemowlaka. Powinny być miękkie i delikatne. Bezpieczne zabawki posiadają również atesty np. CE, WE, Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka, PZH, TUV czy PEFC. Warto zadbać o takie upominki pod choinką.

Oczywiście, nie zastąpią one tego, co w Bożym Narodzeniu najważniejsze – a tym jest rodzina – mama, tata i spokojnie śpiący maluszek. Jeśli zadbasz o wszystkie aspekty, z nostalgią będziesz wspominać pierwsze święta z niemowlęciem.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło