Pierwsze kroki dziecka w Internecie

list Rozwój dziecka
Blog Bambiboo - Pierwsze kroki dziecka w Internecie

Internet to pożyteczne narzędzie, które może służyć dziecku do rozrywki, zabawy i edukacji. Ma nieograniczone możliwości i jest oknem na świat. Istnieje jednak wiele zagrożeń, na które powinniśmy być uważni, udostępniając dzieciom Internet. Jak bezpiecznie wykorzystać to narzędzie? Dowiecie się z naszego artykułu.

Jakie możliwości stwarza Internet?

Internet stwarza wiele pozytywnych opcji dla dziecka. Główną z nich jest oczywiście nieograniczony dostęp do bajek i filmów. Należy wyróżnić tutaj zarówno platformy streamingowe, jak i również popularne serwisy. Korzystając z platform np. Netflixa możemy wybierać spośród setek filmów, bajek czy kreskówek. To zdecydowanie lepsza opcja niż korzystanie z telewizji, ponieważ nie ogranicza nas czas i mamy swobodę wyboru rozrywki dla naszych dzieci. 

Korzystanie z Internetu to również możliwość nauki języka obcego. Pomagają w tym nie tylko platformy streamingowe, ale liczne strony i aplikacje, które uczą języka poprzez zabawę. Szczególnie pożytecznym narzędziem są proste aplikacje językowe, które można zainstalować na tablecie, laptopie czy na smartfonie. Pozwalają na naukę nowych słówek poprzez obrazki, filmiki oraz uczą odpowiedniej dykcji. 

Internet to także możliwość rozwijania pasji dziecka. Twoje dziecko ma zdolności plastyczne? Możesz włączyć mu lekcje instruktażowe dotyczące prostych rysunków. Interesuje go gotowanie? Ugotujcie coś wspólnie korzystając z kulinarnych instruktaży. 

Jak zabezpieczyć komputer/ tablet dla dziecka?

Trzeba porozmawiać z dzieckiem na temat możliwości, ale także zagrożeń dotyczących korzystania z Internetu. Podstawą jest ustalenie zasad korzystania z Internetu, które powinno być dostosowane do wieku dziecka, zarówno w zakresie czasu, jak i rodzajów stron, gier i aplikacji z jakich maluch może korzystać. Najmłodszym dzieciom trzeba towarzyszyć podczas poznawania Internetu. Sami musimy też zadbać o bezpieczny Internet dla dzieci.

Warto postawić na aplikacje z pewnego źródła, które nie zagrażają bezpieczeństwu dziecka oraz będą dostosowane do wieku malucha. 

Przede wszystkim na popularnych serwisach np. Youtube, możemy zablokować treści dla dorosłych, które nie będą wyświetlały się dzieciom. Najpopularniejszy portal z filmami posiada również specjalną kategorię, w której umieszczane są materiały dla dzieci.

Pożytecznym narzędziem są programy do kontroli rodzicielskiej, które możemy zainstalować na komputerze oraz specjalne filtry do przeglądarek, które ograniczają dostęp do treści niepożądanych i umożliwiają bezpieczne korzystanie z Internetu. Możemy stworzyć również katalog bezpiecznych stron dla dziecka (wskazówki znajdziemy m.in. na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, pomocny może okazać się również projekt edukacyjny Sieciaki.pl).

Bezpieczne rozmowy 

Dziecko w Internecie chce doświadczyć również interakcji z innymi. Starsze dzieci na pewno będą szukać możliwości kontaktu ze swoimi rówieśnikami ze szkoły poprzez popularne media społecznościowe oraz komunikatory. Warto uświadomić je na temat zagrożeń obecnych w sieci. Na pewno wszyscy pamiętamy reklamę z dziewczynką, która myśli, że koresponduje z rówieśnikiem, a po drugiej stronie monitora jest starszy mężczyzna. Wytłumaczmy dziecku, aby ograniczyło swoje kontakty do rówieśników ze szkoły, zajęć pozalekcyjnych – możemy również porozmawiać z rodzicami kolegów i koleżanek naszego dziecka, aby wszyscy mieli pewność bezpieczeństwa wspólnych kontaktów. 

Można sprawdzać również aktywność dziecka na portalach społecznościowych jak np. Facebook, a także nauczyć je bezpiecznego korzystania z takich portali poprzez np. wspólne utworzenie profilu i dokonanie odpowiednich ustawień zapewniających prywatność i bezpieczeństwo dzieci w sieci.

Warto obserwować reakcje dziecka podczas korzystania z sieci, a także rozmawiać z nim, jeśli coś wzbudzi nasz niepokój. W obecnych czasach trzeba być wyczulonym na temat nielegalnych i szkodliwych treści, i w przypadku zagrożenia zgłaszać je do administratorów stron oraz odpowiednich organów. 

Pamiętaj o tym, że zachowanie bliskich relacji i pozytywna, partnerska komunikacja rodzic – dziecko, w naturalny sposób sprzyja temu, że rodzic ma ułatwiony wgląd w to, co dziecko robi w sieci i może mieć większą kontrolę nad jego bezpieczeństwem. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło