Pierwsze alergie sezonowe dziecka
Alergia jest jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Trudno podać jednoznaczny powód, dla którego system odpornościowy reaguje na nieszkodliwe substancje jak na zagrożenie. Wśród przyczyn wymienia się czynniki genetyczne (osoba z alergią w bliskiej rodzinie), dietetyczne (np. duża ilość utwardzonych tłuszczów roślinnych) i środowiskowe (bierne palenie, zanieczyszczenie powietrza). Co zrobić kiedy alergia dotyka dziecka? Jak rozpoznać katar alergiczny u niemowlaka? Czy dziecko może dostawać leki na alergię?
Typy alergii u dzieci
Noworodki najczęściej cierpią na alergię pokarmową. Problemy z układem trawiennym (biegunki, wymioty, zaparcia) lub wysypka może oznaczać uczulenie na któryś składnik spożywanego mleka. Taką alergię u dzieci wywołują głównie białka mleka krowiego oraz te występujące w jajkach, orzechach i owocach morza, które przenikają do mleka. Z tego powodu kobiety karmiące piersią często muszą stosować dietę eliminacyjną. Niestety, mleko modyfikowane również zawiera białka mleka krowiego – jeśli dziecko ma objawy uczulenia, lekarz zaleci przejście na specjalną mieszankę.
Wysypka lub egzema na skórze dziecka może być objawem alergii kontaktowej. To, jak sama nazwa wskazuje, reakcja skóry na bezpośredni kontakt z jakimś czynnikiem. Uczulać mogą składniki kosmetyków lub środków do prania, biżuteria rodzica (nikiel, chrom), a nawet niektóre składniki gumy czy lateks.
Obok alergii pokarmowych najczęściej u dzieci pojawiają się alergie wziewne. Katar alergiczny u dziecka mogą wywołać pyłki roślin (drzewa, trawy, chwasty w tak zwanym sezonie pylenia) lub kurz i roztocza (przez cały rok).
Katar sienny i inne objawy alergii u dzieci
Warto wiedzieć, jak wygląda katar alergiczny u dziecka, ale pamiętaj, że zawsze należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia pochodzenia objawów i leczenia. Niestety, katar sienny u dziecka niewiele różni się od pierwszych oznak infekcji - będzie przejrzysty i rzadki, cieknący.
Alergię od przeziębienia odróżnia to, że katar utrzymuje się długo i nie zmienia formy. Często towarzyszą mu dodatkowe objawy. Na alergię sezonową może wskazywać współwystępowanie zaczerwienionych oczu (które może ewoluować w zapalenie spojówek). Dziecko z alergią może odczuwać swędzenie nosa, oczu i uszu, kichać „seriami” i pić więcej, niż zwykle. Przy uczuleniu mogą wystąpić również chrypka i kaszel.
Wskaźnikiem odróżniającym przeziębienie od alergii jest to, że objawy uczulenia na pyłki roślin nasilają się na dworze. Pierwsze symptomy mogą pojawiać się już pod koniec lutego, kiedy zaczynają kwitnąć drzewa. Okres pylenia roślin kończy się w okolicy września. Oczywiście, czas trwania alergii może być dużo krótszy – rzadko zdarza się uczulenie na pyłki wszystkich roślin.
Alergia na pyłki u dziecka – testy, leczenie i domowe sposoby
Katar alergiczny, zwłaszcza u niemowlaka zdecydowanie należy skonsultować z lekarzem. Alergia przede wszystkim jest bardzo męcząca, chory odczuwa dyskomfort, ma problemy z oddychaniem (uczucie zatkanego nosa), często dochodzi do tego uczucie swędzenia skóry i zapalenie spojówek. Uczulenie, zwłaszcza u dzieci, niesie ze sobą ryzyko rozwinięcia astmy, dlatego nie wolno bagatelizować żadnych objawów. Pediatra lub alergolog zadecydują, czy twoje dziecko może przyjmować leki antyhistaminowe i czy jest w wieku, w którym warto już wykonywać testy alergiczne (z niektórych alergenów rozwijający się organizm potrafi „wyrosnąć” z sezonu na sezon).
Bez względu na decyzję lekarza, maluchowi z symptomami alergii sezonowej warto pomóc domowymi sposobami. Higiena nosa (np. płukanie wodą morską w aerozolu) nie wyleczy kataru siennego u dziecka, ale przez mechaniczne usunięcie drażniących pyłków powinna przynieść ulgę. Na tej samej zasadzie warto przemywać skórę po powrocie do domu, a podczas spaceru nosić okulary przeciwsłoneczne, które stworzą fizyczną barierę między pyłkami a gałką oczną i pomogą zapobiegać zapaleniu spojówek. Pamiętaj też, że mały alergik odczuwa po prostu ogromny dyskomfort. Na szczęście na rynku dostępne są leki przeciwhistaminowe, które można podawać nawet niemowlętom po ukończeniu 1 miesiąca życia i odciążyć malucha w tym ciężkim doświadczeniu.
Codzienność z małym alergikiem bez wątpienia wymaga od rodziców zwiększonej uważności i cierpliwości, ale odsetek osób z jakąś formą uczulenia wynosi już 40%. Wygląda na to, że pozostaje nam jedynie oswoić objawy i nauczyć się z nimi żyć.