Pierwsza pomoc dla dziecka
Wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle ważna. Każdy z nas powinien posiadać tę umiejętność, zwłaszcza, że nigdy nie wiadomo w jakim miejscu i kiedy może zajść taka potrzeba. Szczególnie rodzice powinni mieć świadomość na temat udzielania pierwszej pomocy dzieciom. Z tego artykułu dowiesz się jak zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych.
Zasady udzielania pierwszej pomocy dziecku
Pierwsza pomoc dziecka rozpoczyna się od oceny bezpieczeństwa własnego, a kolejno sprawdzenia – czy dziecko reaguje na głos i dotyk. Jeśli stwierdzimy brak oddechu lub zaburzony oddech, należy rozpocząć akcję resuscytacyjną. Zawsze należy podejrzewać przyczynę oddechową, ponieważ zatrzymanie krążenia poprzez mechanizm sercowy u dzieci jest niezwykle rzadkie.
Głównym elementem, który odróżnia udzielanie pierwszej pomocy dziecku od udzielania pierwszej pomocy osobie dorosłej, jest fakt, że resuscytację dziecka rozpoczynamy od 5 wdechów ratowniczych. Stosujemy tę metodę niezależnie od wieku malucha. W przypadku małych dzieci, często koniecznym jest objęcie ustami zarówno nosa, jak i ust malca.
Kolejno przechodzimy do wykonania 30 uciśnięć w tempie 100 – 120 uciśnięć na minutę. Pierwsza pomoc niemowlaka różni się tym, że uciśnięcia w przypadku noworodka, w zależności od rozmiarów jego ciała wykonujemy dwoma palcami bądź dwoma kciukami, przy jednoczesnym obejmowaniu dłońmi klatki piersiowej dziecka. W przypadku starszego dziecka, uciśnięcia wykonujemy jak u osoby dorosłej – czyli jedną ręką jeśli dziecko jest niewielkie oraz dwiema jeśli dziecko jest większe.
Nagłe zatrzymanie krążenia u dziecka lub niemowlęcia, to sytuacja, której obawia się każdy rodzic – niezależnie od posiadanego poziomu wykształcenia oraz nabytej wiedzy medycznej. W przypadku dzieci bardzo rzadko konieczny jest zabieg wykonania defibrylacji. Standardowy defibrylator AED bez trybu pediatrycznego oraz specjalnych elektrod pediatrycznych, może być użyty wyłącznie u dzieci w wieku powyżej 8 lat. U młodszych dzieci zalecane są urządzenia z trybem pediatrycznym, ponieważ redukują one poziom dostarczanej energii.
Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia
Wypadki wśród małych dzieci są niestety powszechne, a opiekując się niemowlęciem, trzeba być szczególnie ostrożnym i mieć świadomość, że wiedza i szybka reakcja może uratować życie dziecka. Najbardziej powszechne i niebezpieczne może być dla malucha zakrztuszenie i zadławienie, kiedy konieczna jest pierwsza pomoc przedmedyczna u dzieci.
Do zakrztuszenia dochodzi najczęściej podczas jedzenia lub zabawy małymi elementami. Zakrztuszenie najłatwiej rozpoznać po kaszlu, otwieraniu buzi, pluciu. Twarz dziecka staje się czerwona. Gdy dziecko samodzielnie odkrztusza pokarm – nadmierna pomoc w tym wypadku może spowodować zadławienie, więc z niej rezygnujemy.
Starsze dziecko można namówić do intensywnego kaszlu. Jeśli widzisz w buzi maluszka jakiś przedmiot – spróbuj go wyjąć delikatnym, zdecydowanym ruchem. Zasada jest taka – wyciągamy tylko takie ciała obce, które widać.
Jeśli te metody zawiodą, przełóż dziecko przez kolano, głową w dół i 5 razy uderz je między łopatki. Gdy to nie poskutkuje, połóż pięść na jego nadbrzuszu, obejmij tę pięść drugą ręką i pociągnij do siebie 5 razy. Jeśli i ta metoda się nie sprawdzi, kontynuuj w sposób naprzemienny uciski nadbrzusza (5 razy) i uderzenia między łopatki (5 razy). Gdy dziecko straci przytomność, wykonaj 5 oddechów ratunkowych – gdy to nie pomoże, najprawdopodobniej doszło do zatrzymania krążenia. W tym przypadku należy rozpocząć reanimację – uciskając klatkę piersiową w stosunku 15 uciśnięć i 2 wdechów.
Pierwsza pomoc w przypadku utraty przytomności
Jeśli niemowlę nie reaguje, konieczna jest pierwsza pomoc niemowlaka. Należy sprawdzić czy maluch oddycha, w następujący sposób: ułożyć niemowlę na plecach, podłożyć pod jego plecy swoją dłoń lub jednym palcem unieść brodę do pozycji naturalnej, przyłożyć policzek do ust i nosa niemowlęcia, obserwując ruchy klatki piersiowej. Oddech kontrolujemy 10 sekund. Jeśli nie wyczuwamy oddechu niemowlaka na policzku, wykonujemy 5 wdechów wstępnych. Ponownie sprawdź oddech – jeśli nadal go nie wyczuwasz, wezwij pogotowie ratunkowe.
W oczekiwaniu na pomoc, ułóż malucha na równej, twardej powierzchni i odsłoń jego klatkę piersiową. Przyłóż dwa palce (środkowy i wskazujący) w dolnej części mostka, w miejscu powyżej połączenia łuków żebrowych wynoszącym szerokość 1 palca i wykonaj 15 ucisków klatki piersiowej, po których wykonaj 2 wdechy. Następnie zrób kolejnych 15 ucisków, po których znowu wykonaj 2 wdechy. Wykonuj te czynności, dopóki niemowlę nie zacznie oddychać lub do czasu przyjazdu karetki pogotowia.
Tego typu wiedza jest niezwykle potrzebna dla każdego rodzica. Te proste informacje mogą uratować zdrowie i życie Twojego malucha. Jeśli otrzymałaś w szpitalu lub przychodni ulotkę z obrazkami o pierwszej pomocy dla małego dziecka, powieś ją w widocznym miejscu w domu, aby w razie nagłej sytuacji udzielić pomocy według wskazówek.