Oparzenia słoneczne u dziecka

list Zdrowie dziecka
Blog Bambiboo - Oparzenia słoneczne u dziecka

Wakacje w pełni, musisz je wykorzystać. Jeśli szykujesz się na swój pierwszy wyjazd z maluchem, warto wiedzieć, jak się do niego przygotować aby mieć udany urlop. Szczególnie ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo skóry dziecka, ponieważ jest ona niezwykle delikatna. 

Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym

Podstawą jest dobre i odpowiedzialne przygotowanie do wspólnego plażowania. Najważniejszym elementem jest aplikacja kosmetyku przeciwsłonecznego przeznaczonego dla dzieci lub niemowląt. Należy wybierać produkty o wysokim faktorze (na rynku znajdziemy dedykowane specjalnie dla najmłodszych, od 50 SPF wzwyż). Istnieje wiele form tych kosmetyków: kremy, emulsje, mleczka, pianki, olejki czy spraye. Produkt należy aplikować na skórę co najmniej 30 minut przed wyjściem na plaże oraz ponawiać jego aplikację, gdy maluch kąpie się w wodzie.

Kąpiele słoneczne przyśpieszają pozbywanie się wody z organizmu i mogą spowodować odwodnienie. Dlatego zapewnij dzieciom duże ilości płynów np. niegazowanej wody mineralnej oraz soków, dbaj także o to, aby regularnie piły. Możesz zabrać na plażę świeże owoce.

Pamiętaj, aby unikać plażowania w godzinach, kiedy słońce świeci najintensywniej, zazwyczaj są to godziny między 12 a 15. Można wtedy zaprosić rodzinę na obiad, spacer lub zadbać o rodzinny odpoczynek w cieniu. Czas ekspozycji na słońce należy dostosować do indywidualnych możliwości dziecka, a zwłaszcza niemowlęcia. 

Opatrzenia słoneczne u dzieci

Jak wiemy, skóra dziecka jest niezwykle delikatna, toteż oparzenia słoneczne u dzieci pojawiają się szybciej niż u dorosłych. Jeśli dojdzie do takiego oparzenia, skóra jest mocno zaczerwieniona, a nawet pojawiają się na niej bolesne pęcherze. Wtedy należy zadbać o nią w sposób szczególny – chłodzić i łagodzić powstałe oparzenia słoneczne, a w przyszłości zadbać o lepszą ochronę i zmianę nawyków. 

Oparzenia słoneczne u dziecka wymagają szybkiego ochładzania skóry. Można przykładać zimne okłady wykonane z zamoczonego w wodzie ręcznika lub prześcieradła lub zastosować wodę termalną w areozolu. Spryskujemy nią miejsca poparzone, przykładając do skóry cienki płatek chusteczki higienicznej lub płatek kosmetyczny i jeszcze raz spryskujemy wodą. 

Kolejno, stosujemy preparat łagodzący poparzenia. Najlepiej sprawdzają się delikatne żele, pianki lub emulsje zawierające pantenol, alantoiną lub aloesem. Tego typu produkty najlepiej zakupić w aptece. Doskonale sprawdza się również zimny jogurt naturalny, maślanka lub kefir. Tym domowym sposobem można złagodzić skórę, smarując poparzone miejsca i pozostawiając do wyschnięcia. Doraźnie taka kuracja schłodzi i złagodzi poparzoną skórę. 

Jeśli nie wiesz co zastosować na poparzenia dla dziecka, to sprawdzi się leczniczy środek do smarowania jak np. maść Alantan lub pianka Pantenol. 

Oparzenia słoneczne u niemowlęcia

Większy problem stanowią oparzenia słoneczne u niemowlaka. Skóra takiego maluszka jest bardzo delikatna i wrażliwa, ponieważ wytwarza mniejszą ilość melaniny (brązowego pigmentu, który absorbuje światło, chroniącego przed promieniami UV). Dlatego skórę niemowlaka należy chronić kremami z wysokim filtrem, nawet 65 SPF, a głowę maluszka okryć kapelusikiem. Jednak gdy dojdzie do poparzeń, trzeba szczególnie o nią zadbać i wyciągnąć wnioski na przyszłość. 

Przy lekkich poparzeniach wystarczą okłady z zimnej wody, analogicznie jak u małych dzieci. Można także zastosować czarną herbatę lub maślankę. Pomocne będą również pianki dostosowane do potrzeb wrażliwej skóry, zawierające pantenol. Jeśli występują inne objawy (wymioty, drgawki, pęcherze) a poparzenia skóry są poważne, konieczna jest wizyta u lekarza. W takim wypadku mógł wystąpić udar cieplny, co oznacza niebezpieczne przegrzanie organizmu i wymaga interwencji. Jeżeli niemowlak jest rozgrzany, stał się apatyczny lub pojawiła się biegunka – koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.

Pamiętajmy o tym, że długie przebywanie na słońcu z najmłodszymi, w wysokich temperaturach sprzyja nie tylko oparzeniom, ale również zwiększa ryzyko udaru. Korzystajmy z wakacji mądrze i odpowiedzialnie, dbając o zdrowie dzieci.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło