Odruch moro – czym jest i jak długo trwa?

person Martyna list Zdrowie dziecka
Blog Bambiboo - Odruch moro – czym jest i jak długo trwa?

Dziecko przez 9 miesięcy przebywa w bezpiecznym i już dobrze mu znanym środowisku. Kiedy się rodzi, dużo się w jego życiu zmienia, jest wystawiony na działanie wielu bodźców. Ma prawo czuć się zagubione. Potrzebuje czasu, aby się przystosować i nauczyć funkcjonować w nowym świecie. Jest to związane z pewnymi reakcjami jego ciała i organizmu na otaczające malucha czynniki. Wśród nich jest odruch moro. Czym jest i jak wygląda odruch moro? Czy on zanika i kiedy to następuje?

Jak wygląda odruch moro?

Odruch moro jest najbardziej naturalną reakcją dziecka na bodźce z otoczenia. Rodzi się z nim każdy maluch. Objawia się on gwałtownym ruchem, który rozpoznamy po:

  • Wyginaniu się pleców w łuk
  • Zaciskaniu piąstek
  • Odrzucaniu na bok rąk i nóg
  • Obejmowaniu samego siebie rękoma 

Odruch moro nie jest czymś, co mogłoby niepokoić rodziców. Wynika on z niedojrzałości układu nerwowego. Możesz być pewna, że podczas takiej reakcji Twojemu dziecku nie dzieje się nic złego. Odruch moro pojawia się bardzo często podczas snu. Może to wynikać np. z przyjęcia niewygodnej dla malucha pozycji. Zdarza się również, że występuje on w trakcie karmienia, kiedy matka nagle zmieni pozycję lub powie coś głośniej. Tak naprawdę odruch moro może się pojawić w wielu sytuacjach, kiedy tylko coś nowego lub gwałtownego wydarzy się w najbliższym środowisku dziecka. Kiedy dziecko reaguje właśnie w ten sposób?

  • Przy hałasie
  • Po szybkim poruszeniu się osoby znajdującej się blisko niego 
  • Na skutek nagłego obniżenia lub podwyższenia temperatury otoczenia
  • Przy nagłej zmianie pozycji główki 
  • Z powodu gwałtownej zmiany natężenia światła

Odruch moro jest dwufazowy. W pierwszej fazie maluch energicznie prostuje ciało, ręce i nóżki. Jego głowa jest odchylona do tyłu, a dłonie otwarte. Druga faza objawia się przyjęciem przez dziecko pozycji embrionalnej. Jego piąstki się zaciskają, ramiona przyciąga do siebie, na jego twarzy może pojawić się niepokój, a czasem na koniec występuje również płacz. 

Odruch moro a rozwój dziecka 

Zamiast niepokoić, odruch moro powinien uspokajać rodzica. Dlaczego? Ponieważ oznacza to, że maluch się dobrze rozwija i w ten sposób udaje mu się lepiej złapać oddech – prostuje on ciało, co pozwala na otwarcie tchawicy. Jednocześnie wraz z upływem czasu można zaobserwować, że dziecko coraz bardziej prostuje ciało i zaczyna trzymać głowę w pozycji pionowej. Odruch moro jest więc częściowo przygotowaniem dziecka do nauki siadania. 

Kiedy zanika odruch moro? 

Zastanawiając się, kiedy zanika odruch moro, należy sobie uświadomić, że można go zaobserwować już w pierwszych dniach życia dziecka, a wraz z jego rozwojem powinien on słabnąć, aż wreszcie całkowicie ustąpić, co dzieje się zazwyczaj ok. 4. miesiąca życia. Można go jednak wyciszyć i osłabić. W tym celu należy zadbać o najbliższe środowisko dziecka, by było mu maksymalnie przyjazne. Ogranicz więc hałas, utrzymuj taką samą temperaturę w mieszkaniu, nie wykonuj gwałtownych ruchów, wygaś mocne światło i unikaj dużych skupisk ludzi. 

Może się jednak zdarzyć, że odruch moro nie będzie ustępował. W takiej sytuacji należy zgłosić się do pediatry oraz skonsultować stan dziecka z neurologiem. Długo utrzymujące się zaburzenia neurologiczne skutkują osłabieniem rozwoju niektórych funkcji życiowych, a także odporności, co przekłada się na częstsze infekcje. Podobnie jest w sytuacji, kiedy u dziecka nie ma odruchu moro. Wtedy również konieczna jest konsultacja ze specjalistą. To z kolei może oznaczać problemy w obszarze układu nerwowego. 

Każdy z rodziców o nim słyszał, jednak wielu nie wie do końca, jak wygląda odruch moro i jak duże znaczenie ma on dla rozwoju maluszka. Tak samo niepokoić powinien długo utrzymujący się ten stan, jak również całkowity jego brak. Odruch moro jest czymś, z czym rodzi się każde dziecko, to jego reakcja na gwałtowne zmiany w otoczeniu, które dla nas dorosłych mogą być nawet niedostrzegalne. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło