Niemowlę po szczepieniu – jakie reakcje są normalne, a które powinny zaniepokoić?

person Marysia list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Niemowlę po szczepieniu – jakie reakcje są normalne, a które powinny zaniepokoić?

Pierwsze dni i noce maluszka po podaniu szczepionki bywają dla rodziców szczególnie stresujące. Dziecko nie powie wprost, co mu dolega, więc każde łkanie czy nietypowe zachowanie budzi niepokój. W których sytuacjach rzeczywiście trzeba się martwić? Jak powinno zachowywać się niemowlę po szczepieniu? Odpowiadamy!

Jak powinny wyglądać pierwsze dni po szczepieniu dziecka?

Pierwsze minuty tuż po podaniu szczepionki są niezwykle ważne. To właśnie w ich trakcie wychodzą bowiem wszelkiego rodzaju alergie oraz innego rodzaju niepożądane efekty. Pielęgniarka bądź lekarz podający dziecku dany preparat zawsze powinien poinformować o czasie, który należy odczekać, zanim opiekunowie zabiorą maluszka do domu. Niemowlę po szczepieniu powinno spędzić pod gabinetem zazwyczaj około 30 minut, czas ten będzie jednak uzależniony od konkretnego remedium.

Jeżeli we wskazanym przez medyka czasie nie wydarzy się nic niepokojącego, można udać się z dzieckiem do domu. Mimo tego w dalszym ciągu warto ze szczególną uwagą obserwować wszystkie zmiany w zachowaniu maluszka. O wszystkich działaniach niepożądanych powinien poinformować rodziców pracownik przychodni podający szczepionkę, te bywają bowiem inne, zależnie od konkretnego specyfiku. I tak preparat przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu B może powodować nieżyt nosa czy zmniejszenie apetytu, a środek przeciwko gruźlicy: powiększenie węzłów chłonnych lub owrzodzenie. Medyk powinien wskazać, w których przypadku trzeba skonsultować się z lekarzem.

Są natomiast objawy dość typowe, wspólne dla większości remedium, które (generalnie) nie powinny budzić niepokoju rodziców. Niemowlę po szczepieniu może płakać i być marudne ze względu na ogólne gorsze samopoczucie. Często występuje również wysoka senność oraz brak apetytu, reakcja miejscowa, a także gorączka. W tym ostatnim przypadku z ukojeniem powinien przyjść syrop przeciwgorączkowy podawany zwykle maluchowi. Jeśli jednak wskazane objawy utrzymują się ponad 3 dni, gorączka jest bardzo wysoka i nie spada lub występują inne, mniej typowe symptomy, należy skontaktować się z lekarzem.

Odczyn poszczepienny – co to takiego? Czy jest groźny?

W sieci można spotkać się z określeniem odczynu poszczepiennego. To dość ogólne wyrażenie obejmujące różnego rodzaju dolegliwości, słowem: działania niepożądane mogące pojawić się po szczepieniu. Wyróżniane są przede wszystkim:

  • Charakterystyczna reakcja miejscowa – zaczerwienienie, obrzęk, owrzodzenie oraz ból występujące w miejscu wkłucia. Pojawiają się zazwyczaj po podaniu specyfiku przeciw gruźlicy, błonicy, tężcowi i krztuścowi, a także polio. Osoba wykonująca szczepienie powinna wcześniej poinformować, że takie symptomy mogą się pojawić. Co istotne, niektóre utrzymują się nawet powyżej miesiąca i jest to normalne. Jednak jako że czas i zasadność pojawiania się uzależniony jest od konkretnego szczepienia, najlepiej każdy przypadek omawiać z lekarzem.
  • Gorączka, wysypka, obrzęk ślinianek przyusznych – pojawiają się zazwyczaj około tygodnia po szczepieniu MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce), nie powinny niepokoić.

Powyższe przykłady w większości przypadków nie będą groźne dla maluszka. Mimo tego odczyn poszczepienny u niemowlaka miewa bardziej niepokojące oblicza. Kiedy koniecznie należy skontaktować się z lekarzem?

Jakie objawy u niemowlaka po szczepieniu są złym sygnałem?

Jeżeli opiekunowie zauważą u dziecka reakcję anafilaktyczną, taką jak omdlenie, przyspieszenie akcji serca czy duszności, powinni natychmiast skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. To sporadyczna, ale zagrażająca życiu sytuacja związana z nadwrażliwością na któryś ze składników preparatu. O ile senność niemowlaka po szczepieniu jest często występującym, niegroźnym objawem, o tyle niemal całkowity brak kontaktu z maluchem (znacznie zmniejszona reakcja na bodźce), wiotkość jego ciała czy bladość należą do zespołu hipotensyjno-hiporeaktywnego i mogą stanowić zagrożenie życia. Może pojawiać się ok. 48 h po szczepieniu DTaP (przeciwko błonicy, tężcowi oraz krztuścowi).

Złym sygnałem są także drgawki, którym niekiedy towarzyszy podwyższenie temperatury ciała maluszka. Warto skontaktować się z lekarzem również wtedy, gdy charakterystyczna dla wkłucia reakcja miejscowa (niewielkie zgrubienie, zaczerwienienie) znacznie rośnie, a obrzęk zaczyna obejmować także staw.

Płacz dziecka po szczepieniu – czy powinien niepokoić?

Jak wspomnieliśmy, niemowlę po szczepieniu niemal na pewno będzie płakać. To całkowicie naturalna reakcja małego dziecka na gorsze samopoczucie, następująca nie tylko wtedy, gdy dzieje się coś poważnego. Niepokój maluszka może obudzić też niewielki ból występujący w miejscu wkłucia lub nadmierna senność. Zdarza się jednak, że płacz dziecka po szczepieniu staje się naprawdę intensywny. Taka sytuacja miewa miejsce np. w przypadku podania remedium przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTaP).

Jeśli płacz trwa nieustannie od około trzech godzin, mając miejsce średnio 6-18 godzin od podania specyfiku, może świadczyć o wystąpieniu ciężkiego odczynu poszczepiennego. Dlatego w takiej sytuacji należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem pediatrą albo, gdy sytuacja zdaje się być naprawdę poważna, od razu z pogotowiem ratunkowym.

Obserwacja niemowlaka jest więc absolutną podstawą opieki nad nim po szczepieniu. Nie warto ignorować nawet najmniejszych sygnałów – jeżeli zachowanie dziecka w jakimkolwiek stopniu wzbudziło Twój niepokój, zawsze dobrze skontaktować się z lekarzem.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło