Kalendarz szczepień i pierwsze szczepienie noworodka: przewodnik dla młodych rodziców

list Zdrowie dziecka
Blog Bambiboo - Kalendarz szczepień i pierwsze szczepienie noworodka: przewodnik dla młodych rodziców

Pierwsze tygodnie z noworodkiem to ogromne wyzwanie emocjonalne i organizacyjne, przy tym czas pełen sprzeczności. Rodzicom z krótkim stażem zaleca się jak najwięcej odpoczynku, spokoju i poświęcania czasu na poznawanie dziecka. Jednocześnie atakuje ich napięty grafik wizyt u pediatry, pierwszych badań u specjalistów i kalendarz szczepień, który  wydaje się nie mieć końca. Wiedząc, że natłok informacji potrafi przytłoczyć, postaramy się pomóc wam uporządkować temat i przygotować was na pierwsze szczepienie niemowlaka.

Szczepienia dzieci – kalendarz szczepień 2022

Podczas pierwszej wizyty w przychodni pediatra lub pielęgniarka przedstawią wam kalendarz szczepień. Jest to plan podawania szczepionek chroniących przed poszczególnymi chorobami na osi wieku dziecka. Niektóre preparaty wymagają kilku dawek podanych w odstępie paru miesięcy (np. przeciwko pneumokokom). Inne, żeby były skuteczne, należy zaaplikować w bardzo konkretnym wieku (np. przeciwko rotawirusom). Kalendarz szczepień na 2022 rok znajdziesz na stronie Programu Szczepień Ochronnych.

Kalendarz szczepień dzieci obejmuje szczepionki obowiązkowe (refundowane) i zalecane (płatne). Darmowe preparaty czekają na pacjentów w przychodniach. Decyzja o podaniu odpłatnych szczepionek należy do rodziców, receptę wypisuje pediatra. Szczepionkę najlepiej wykupić w aptece blisko waszej przychodni z terminem odbioru pokrywającym się z datą szczepienia. Preparat powinien jak najkrócej pozostawać poza lodówką – przekażcie go pielęgniarce jak najszybciej po wejściu do przychodni.

Warto wiedzieć
Lekarz lub pielęgniarka mogą zaproponować wam alternatywny kalendarz szczepień oparty o szczepionki 5w1 i 6w1. Szczepionki skojarzone (inaczej: wieloskładnikowe) to substancje chroniące przed wieloma chorobami naraz – zawierają antygeny kilku drobnoustrojów. Stworzono je z myślą o zmniejszeniu bólu zadawanego dzieciom – jeden zastrzyk szczepionki wieloskładnikowej może zastąpić nawet pięć pojedynczych ukłuć. Pod względem skuteczności szczepionki skojarzone w niczym nie różnią się od preparatów refundowanych.

Obrzęk po szczepieniu i inne miejscowe odczyny poszczepienne

Przy okazji szczepień przeciwko Covid-19 wielu dorosłych miało okazję przypomnieć sobie, co dzieje się z organizmem po wstrzyknięciu antygenu. Ból, zgrubienie po szczepieniu, gorączka, bóle mięśni, stawów i głowy, osłabienie – to skutki uboczne, które dotykają również dzieci poddawane rutynowym szczepieniom.

Jeżeli po szczepieniu zauważysz, że dziecku rośnie temperatura – skonsultuj się z lekarzem zanim podasz leki. Dzieciom poniżej 3 miesiąca życia nie zaleca się podawania leków przeciwgorączkowych. U starszych dzieci temperatura do 38°C nie wymaga interwencji. Na zgrubienie po szczepionce można stosować żel z octanowinianem glinu (popularny altacet). Ma działanie ściągające, zmniejszy więc obrzęk powstały w wyniku szczepienia i złagodzi ból.

Pierwsze szczepienie niemowlaka - jak się przygotować?

To zrozumiałe, że obawiacie się o zdrowie i dobre samopoczucie swojego dziecka, a pierwsze szczepienie niemowlaka jest stresującym wydarzeniem. Martwią was odczyny poszczepienne, gorączka i obrzęk po szczepieniu, a płacz niemowlaka po wkłuciu igły może złamać serce.

Dobra wiadomość jest taka, że poważne skutki uboczne szczepionek występują wyjątkowo rzadko, a doświadczony personel medyczny wykonuje zabieg minimalizując ból małych pacjentów. Płacz dziecka jest częściej wyrazem szoku, niż cierpienia. Zła wiadomość - dzieci są świetnym radarem naszych nastrojów. Wasz niepokój podczas szczepienia jest dla niemowlaka sygnałem o zagrożeniu i może utrudnić procedurę.

Może się zdarzyć, że noworodek nawet przez parę dni od podania szczepionki będzie bardziej płaczliwy, senny. Maluch może mieć większą potrzebę bliskości – częściej upominać się o karmienie i protestować, kiedy tylko spróbujecie go odłożyć.

Zadbajcie o siebie. Zapytajcie lekarza, jakich skutków ubocznych można się spodziewać i jak pomóc dziecku. Nie narzucajcie sobie ambitnych planów – nastawcie się, że czas po szczepieniu spędzicie w domu tuląc malucha, przygotujcie sobie napoje i przekąski w zasięgu ręki, zamówcie obiad z dowozem. A jeśli słabo wam na widok ostrej igły w pobliżu rączki waszego dziecka – jak najbardziej w porządku jest przytulić je mocno i zamknąć oczy. Wzajemna bliskość działa cuda na skołatane nerwy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło