Najczęstsze dolegliwości pierwszego roku życia (czkawka, ulewanie, biegunka, zaparcia)

list Zdrowie dziecka
Blog Bambiboo - Najczęstsze dolegliwości pierwszego roku życia (czkawka, ulewanie, biegunka, zaparcia)

Nie wiesz jak radzić sobie z najczęstszymi dolegliwościami występującymi w pierwszym roku życia dziecka? Zarówno czkawka, ulewanie, biegunka czy zaparcia potrafią spędzić sen z powiek. Dowiedz się jak sobie z nimi radzić.

Jak radzić sobie z czkawką

Jedną z najpopularniejszych dolegliwości noworodka jest czkawka. Nie jest to groźna dolegliwość, ale nie powinno się stosować tych samych metod co u dorosłych. Podczas karmienia należy pamiętać o właściwym przystawieniu malucha do piersi. W trakcie karmienia z butelki trzeba pamiętać, aby smoczek był wypełniony pokarmem i się nie zapowietrzał. Po karmieniu należy zwrócić uwagę, aby maluszkowi się odbiło. Noszenie malca w pozycji pionowej pomaga szybciej pozbyć się czkawki. Może pomóc również zmiana pozycji dziecka – należy je położyć na brzuchu i poklepać delikatnie po plecach. Pomocne jest także nakarmienie dziecka, ponieważ przełykanie może zmienić rytm oddechu. Tak samo dobrze sprawdzi się wyjście na zewnątrz, krótki spacer, bo zmiana rytmu oddychania następuje również na świeżym powietrzu.

Jak radzić sobie z ulewaniem

Ulewanie to również powszechna dolegliwość. Każda mama musi zadbać, aby maluszek podczas karmienia nie połykał nadmiernej ilości powietrza. Jeżeli dziecko jest karmione piersią, jedyne, co wystarczy zrobić to przyjąć odpowiednią pozycję podczas karmienia. Piersi muszą być ustawione w taki sposób, aby mleko wydostawało się nieco pod górę. Dobrym rozwiązaniem jest położenie się na łóżku i podparcie poduszkami, umiejscowienie malca na brzuchu. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym trzeba zredukować ilość jego podawania. Wybierając butelkę warto postawić na modele antykolkowe, które pozytywnie wpływają na proces karmienia i pracę układu trawiennego. Otwory w smoczku nie mogą być zbyt duże ani zbyt małe, a butelkę należy trzymać tak, aby smoczek był całkowicie wypełniony mlekiem. Po każdym posiłku musi nastąpić odbijanie, nawet kilka razy. Pieluszka i ubranko nie mogą być założone zbyt ciasno, ponieważ może to zaburzyć procesy trawienne.

Jak radzić sobie z biegunką

Dolegliwości trawienne u niemowlaka to także biegunka. Występuje najczęściej jesienią i zimą, kiedy organizm maluszka jest bardziej podatny na infekcje oraz wirusy. Nie wolno jej lekceważyć, ponieważ bardzo osłabia organizm dziecka i może doprowadzić do odwodnienia. 

Podczas biegunki trzeba często podawać pić dziecku, aby nie doprowadzić do wymiotów. W przypadku biegunki najlepsza jest przegotowana woda, lekko solona, słaba herbata, kleik ryżowo-marchwiowy lub marchwianka. Napoje powinny być chłodne. Można podać płyny nawadniające po konsultacji z lekarzem pediatrą. 

Według ostatnich badań, prawidłowe odżywianie sprzyja regeneracji przewodu pokarmowego. Można podać lekki posiłek. Np. kisiel, rozgotowany ryż, kleik ryżowy czy też przetartą marchewkę. 

Podczas biegunki szczególnie trzeba dbać o skórę pupy dziecka, ponieważ niezwykle łatwo dochodzi do podrażnień i odparzeń. Po każdym wypróżnieniu lub zmianie pampersa warto umyć skórę dziecka i posmarować kremem ochronnym. Pieluszki Bambiboo doskonale sprawdzą się u dziecka w tym trudnym dla niego czasie, ponieważ nie podrażniają skóry i są niezwykle delikatne.

Jak radzić sobie z zaparciami

W przypadku wystąpienia zatwardzenia lub zaparć w kale mogą być widoczne pasemka jasnej krwi, a jest to znak, że należy udać się do lekarza. Czasem może dojść do pęknięcia skóry odbytu. Lekarz zaleci odpowiednie leczenie np. czopki, najczęściej glicerynowe, wykonanie lewatywy lub specjalne maści. Jeśli maluszek wymiotuje, ma wzdęcia lub boli go brzuszek, najprawdopodobniej stwardniały kał zablokował jego jelita. Wtedy najczęściej zalecane jest stosowanie lewatywy. Jeśli zapacia są częste, warto zmienić tryb życia dziecka, pobudzać go do zwiększenia aktywności fizycznej. Należy podawać również pokarmy bogate w błonnik, który poprawia perystaltykę jelit. Pomocne mogą okazać się także prebiotyki oraz probiotyki, które wzbogacają florę bakteryjną jelit maluszka.

Jak widzisz, przy podstawowej wiedzy w tych tematach wszystko staje się łatwiejsze i bez trudu udzielisz tak ważnej pierwszej pomocy dla cierpiącego malucha.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło