Nadwaga u dzieci

list Zdrowie dziecka
Blog Bambiboo - Nadwaga u dzieci

Rodzice się cieszą, kiedy dziecko je i ma dobry apetyt. To jest ok, młody człowiek potrzebuje jedzenia, żeby się prawidłowo rozwijać. Problem pojawia się, jeśli maluch nie tyle je za dużo, co za dużo waży, co jest często następstwem nieprawidłowej diety i nawyków żywieniowych pozostawiających wiele do życzenia. Nadwaga u dzieci jest problemem globalnym. Niepokojące jest to, że postępująca z czasem może doprowadzić do poważnych chorób.  

Kiedy nadwaga u dzieci, a kiedy otyłość?

O tym, czy dziecko waży za dużo, czasem świadczy już jego wygląd. Na tej podstawie nie można jednak postawić oficjalnej diagnozy, to wymaga już opinii lekarza. Z myślą o dzieciach i młodzieży do 20. roku życia stworzono siatki centylowe. Uwzględnia się na nich wiek i wagę dziecka. Jeśli wynik jest większy niż 85, ale mniejszy niż 95, to mówimy o nadwadze u dzieci. Otyłość u dzieci jest wtedy, kiedy siatka centylowa wskazuje poziom 95 lub wyżej. Ale co to właściwie oznacza?

Jeśli młody człowiek na siatce centylowej jest na poziomie 80, to oznacza, że tylko 20% jego rówieśników waży więcej od niego, a 80% waży mniej. Siatki centylowe warto kontrolować u dzieci w każdym wieku. Szczególnie zwraca się na to uwagę u maluchów z małą i dużą wagą urodzeniową. Kontroluje się też je wtedy, kiedy niemowlę nie przybiera prawidłowo. W wieku przedszkolnym i szkolnym pozwalają one odpowiednio wcześnie zainterweniować, jeśli dziecko waży za dużo i przybiera za szybko. 

To właściwie, ile powinno ważyć dziecko? Prawidłowa waga dziecka zależy od jego wieku, płci i wzrostu. Zdarzają się przypadki, że na siatce centylowej jest wysoko, ale jego wygląd w ogóle nie zdradza nadwagi. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby ewentualne nieścisłości skonsultować z lekarzem. 

Przyczyny nadwagi u dzieci 

Nadwaga u dzieci nie bierze się znikąd, ale nie ma też jednej przyczyny, która ją wywołuje. Najczęściej jest to jednak dostarczanie organizmowi więcej kalorii, niż organizm tego potrzebuje. Nie chodzi wcale o ilość, często dotyczy to po prostu rodzaju produktów. Słodkie i słone przekąski zawierające duże ilości cukru i tłuszczu to główni winowajcy. Jeśli do tego dojdzie jeszcze mało aktywny styl życia, mamy problem na bardzo zaawansowanym poziomie. 

Za pracę nad prawidłowymi nawykami żywieniowymi i dobrymi relacjami z jedzeniem odpowiedzialni są rodzice. Nierzadko jednak mniej lub bardziej świadomie popełniają oni błędy, które są fundamentem problemów z wagą dziecka. O jakie błędy chodzi?

  • Częste przekąski między głównymi posiłkami.
  • Codziennie słodkie desery w postaci batonów i ciastek.
  • Słone przekąski w niekontrolowanych ilościach.
  • Słodkie napoje zamiast wody. 
  • Podawanie najmłodszym słodzonych owocowych jogurtów.
  • Dawanie w prezencie słodyczy.
  • Mało aktywny tryb życia od najmłodszych lat.

Nie zawsze jednak to nawyki żywieniowe są sprawcami całego problemu. Nadwaga i otyłość u dzieci może mieć podłoże genetyczne. Wtedy walka z przeciwnikiem jest zdecydowanie trudniejsza. To kwestia pracy nad przemianą materii i prawidłowym rozkładem tkanki tłuszczowej. Zdarza się ponadto, że nadmierne kilogramy są wywołane niektórymi schorzeniami. Chodzi tutaj o choroby metaboliczne, zespoły aberracji chromosomowych, niedoczynność tarczycy czy niedobór hormonu wzrostu. 

Czy nadwagę i otyłość u dzieci się leczy?

Tak, chociaż nie każdy dorosły jest tego świadomy. Otyłość i nadwaga u dzieci wymagają jak najszybszej interwencji specjalisty. Jeśli pediatra stwierdzi, że maluch ma problem z wagą, to najlepiej jest udać się do dietetyka dziecięcego. Leczenie nadwagi u dzieci jest trudnym procesem, ponieważ nie można drastycznie ograniczyć im jedzenia i doprowadzić do deficytu energetycznego. Młody człowiek potrzebuje wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach, aby się prawidłowo rozwijać. Dietetyk powinien więc indywidualnie podejść do dziecka i analizując jego aktualny stan i nawyki żywieniowy, ułożyć dla niego jadłospis. Co ważne, powinien on uwzględniać jego preferencje smakowe, aby maluch się nie zniechęcił. 

Leczenie nadwagi u dzieci polega również na edukacji. Chodzi o wypracowanie u nich trwałych nawyków, a nie tylko chwilowe pozbycie się nadmiernych kilogramów. W niektórych przypadkach oprócz pomocy dietetyka może okazać się niezbędne wsparcie innego specjalisty np. diabetologa lub endokrynologa. 

Nadwaga u dzieci tragiczna w skutkach 

Niestety, nadwaga u dzieci do niczego dobrego nie prowadzi. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym szybciej zatrzymamy machinę namnażających się nadprogramowych kilogramów u najmłodszych. 

Nadwaga u dzieci może doprowadzić u nich do cukrzycy typu drugiego, jeśli nie w młodym, to w starszym wieku. Ponadto jest przyczyną schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Nadwaga u dzieci zwiększa też ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, zaburzeń hormonalnych i metabolicznych. Kości i stawy są u nich zdecydowanie bardziej podatne na złamania i zwyrodnienie. 

Co więcej, nadwaga i otyłość u dzieci negatywnie wpływa na ich relacje z rówieśnikami. Mogą czuć się odrzuceni, mają większe problemy z nawiązywaniem nowych kontaktów, spotykają się z brakiem akceptacji i zrozumienia. Już w tak młodym wieku muszą się mierzyć z hejtem. 

Najbardziej niepokojący jest fakt, że często nadmiar kilogramów u dzieci nie wywołuje niepokoju u rodziców, a powinien. To problem, który wymaga pomocy specjalisty, aby nie rozwinął się w późniejszych latach i nie wywołał innych komplikacji zdrowotnych. Warto więc trzymać rękę na pulsie. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło