Kiedy iść z maluchem na basen?
Woda to naturalne środowisko niemowlaka, w końcu przebywał w niej 9 miesięcy, więc doskonale sobie radzi w takich warunkach. Niektórzy rodzice są zniecierpliwieni i najchętniej pojawiliby się na basenie z kilkutygodniowym maluszkiem, warto jednak poczekać. Roczne dziecko na basenie nikogo już nie zaskakuje. Taki mały pływak z niemałym już doświadczeniem czuje się w wodzie bardzo dobrze i potrafi naprawdę dużo. To kiedy jest ten idealny moment, aby zacząć przygodę z pływaniem?
Pierwszy raz dziecka na basenie
Tak naprawdę nie ma jednego, odpowiedniego momentu pojawienia się pierwszy raz na basenie dla wszystkich dzieci. Podstawowym czynnikiem o tym decydującym jest umiejętność stabilnego, samodzielnego utrzymywania główki przez maluszka, co ma miejsce ok. 3 – 4 miesiąca życia. W tym wieku instynktownie wstrzymuje on oddech po zanurzeniu pod wodę. Potrafi sprawnie się w niej poruszać, pamiętając to środowisko jeszcze z życia płodowego. Wiele zajęć dla dzieci dedykowanych jest jednak od 6 miesiąca życia, dlatego zawsze należy sprawdzić, czy Twój maluch może już w nich uczestniczyć.
Są jednak okoliczności, które wykluczają dziecko z pobytu na basenie, dotyczy to przede wszystkim infekcji. Wtedy należy poczekać, aż będzie ono całkiem zdrowe.
Dziecko na basenie to nie najlepszy pomysł jeśli:
- Jest przeziębione lub ma infekcję
- Choruje na zapalenie ucha
- Ma chorobę zakaźną
- Zmaga się z odparzeniami
Poza tym niemowlę na basenie powinno być wypoczęte i wyspane. Czeka na niego mnóstwo wrażeń i duża aktywność, potrzebuje siły i energii. W przeciwnym razie może wykazywać niechęć do zabawy, a nawet odmówić kolejnych wizyt na basenie. Maluch nie może być też głodny, ale i przejedzony. Po posiłku poczekaj 30 minut, zanim wejdziecie do wody.
Basen idealny dla najmłodszych pływaków
Nie każdy basen jest przystosowany do niemowląt. Roczne dziecko na basenie potrafi już w pewnym stopniu regulować temperaturę ciała, młodsze jeszcze nie posiada takiej zdolności. Dla takich małych gości najlepsza będzie woda o temperaturze od 29 do 32 st. Celsjusza. Cieplejsza, np. w jacuzzi również nie jest wskazana dla takich maluchów. Na początku nie będziecie potrzebować zbyt dużo atrakcji, jak zjeżdżalnie i rwące rzeki. Poza tym w Aquaparkach panuje hałas, jest dużo osób i maluch mógłby, przynajmniej przy pierwszej wizycie, się wystraszyć. Zadbaj o to, aby czuł się on w nowym otoczeniu dobrze. Niech będzie to basen kameralny, najlepiej przeznaczony do nauki pływania dla małych dzieci, gdzie np. odbywają się zajęcia dla niemowląt z rodzicami. Instruktor udzieli Wam wskazówek, jak oswoić dziecko z wodą, jak wspierać jego ruchy i jak zapewnić mu bezpieczeństwo.
Wizytę dziecka na basenie z pewnością ułatwi wiele udogodnień. Sprawdź, czy będziesz mógł skorzystać z przewijaka i pokoju do karmienia. Ważne jest ponadto miejsce, gdzie można zostawić wózek lub fotelik. Pomyśl o tym szczególnie wtedy, kiedy z dzieckiem na basen wybiera się tylko jeden rodzic.
Co na basen dla niemowlaka?
Zawsze kiedy wychodzisz z domu, zabierasz ze sobą torbę z akcesoriami dla swojego maluszka, musisz być przygotowany na każdą sytuację. Na basenie będziesz ich potrzebować jeszcze więcej, jednak wielu rodziców na początku ma trudności w ocenie, co jest naprawdę ważne, a z czego można zrezygnować.
To Ci się przyda:
- Pampersy do pływania w odpowiednim rozmiarze
- Zwykłe pampersy do założenia po wyjściu z basenu
- Ręcznik z kapturkiem lub ponczo kąpielowe dla starszych dzieci
- Żel do kąpieli i balsam dla dzieci
- Sól fizjologiczna do przemywania oczu
- Mokre chusteczki i krem pielęgnacyjny
- Mleko, jeśli nie karmisz piersią, lub przekąska w przypadku dziecka już spożywającego stałe pokarmy
- Suszarka do włosów z regulacją temperatury nawiewu
Pływanie bardzo pozytywnie wpływa na rozwój małego dziecka. Zwiększa jego odporność, pobudza układ nerwowy, wzmacnia układ krążenia, pomaga w rozwoju motorycznym i psychomotorycznym, a także wzmacnia mięśnie i uczy utrzymywania równowagi. Ostatecznie jednak to od Ciebie zależy, kiedy pojawi się Twoje dziecko na basenie.