Jakie pierwsze buty dla dziecka?

list Rozwój dziecka
Blog Bambiboo - Jakie pierwsze buty dla dziecka?

Pierwsze kroki dziecka to nowy etap w jego rozwoju, a także w życiu całej rodziny. Maluch staje się coraz bardziej mobilny i samodzielny. Przez pewien czas wciąż jeszcze będzie potrzebował Twojej pomocy przy przemieszczaniu się. Z zakupem pierwszych butów dla dziecka nie należy się jednak śpieszyć. Pierwsze kroki postawione w domu nie oznaczają jeszcze, że maluch będzie biegał na zewnątrz. Kiedy i jakie pierwsze buty do chodzenia kupić? 

Buty niechodki dla niemowlaka czy bosa stópka?

Buty niechodki dla niemowlaka zakłada się mu zanim jeszcze postawi pierwsze kroki. To miękkie, elastyczne buty, które traktowane są czasem jako alternatywa dla skarpetek. Niekiedy są po prostu uzupełnieniem stroju maluszka podczas ważnych wydarzeń, jak chrzest czy inna rodzinna uroczystość. 

Warto jednak wiedzieć, że stopa dziecka najlepiej rozwija się wtedy, kiedy nie jest niczym ograniczana, stąd też zalecenia, żeby maluchom nie zakładać butów zbyt wcześnie, a pierwsze kroki stawiać na bosych stopach. Buty niechodki dla niemowlaka można jednak potraktować w kontekście ochrony przed zimnem. Sprawdzą się dobrze w okresie jesienno-zimowych podczas spacerów. 

Kiedy maluch zaczyna samodzielnie się podnosić i stoi z podparciem, nie są to jeszcze sygnały do zakupu pierwszych butów dla dziecka. Nauka chodzenia powinna odbywać się na bosaka. W ten sposób stwarzamy maluchowi naturalne środowisko do nabywania nowych umiejętności. Stopy mogą swobodnie się poruszać i poznawać różne struktury podłoża. To doskonały trening dla stóp, które uczą się bezpiecznego poruszania w różnych warunkach. Poza tym chodzenie na bosych stopach sprzyja stymulacji układu nerwowego, co pomaga w kształtowaniu czucia głębokiego. 

Kiedy pierwsze buty dla dziecka?

Oczywiście nadchodzi taki moment, że trzeba kupić pierwsze buty dla dziecka. Bardzo dużo zależy od pory roku, ponieważ wiosną i latem maluchy, które uczą się samodzielnie chodzić, chętniej stawiają swoje pierwsze kroki również podczas spacerów. Warto więc obserwować dziecko, czy wykazuje chęć do samodzielnego chodzenia także poza domem. 

Buty na pierwsze kroki najlepiej kupić wtedy, kiedy maluch już chodzi od pewnego czasu. Opanował tę umiejętność na tyle, że stara się z niej korzystać przy każdej okazji. Jeśli planujecie pierwszy wspólny spacer, to jest to moment na zakup bucików. Pamiętaj jednak, że to maluch powinien wykazać inicjatywę, że chce wyjść z wózka i zaprezentować swoją nową umiejętność już nie tylko mamie i tacie, ale również przechodniom i sąsiadom. 

Buty na pierwsze kroki, a rozwój małej stópki 

Wciąż jednak powinnaś zadbać o to, aby stopa dziecka miała jak najlepsze warunki do rozwoju. Pierwsze buty do chodzenia nie mogą być przypadkowym zakupem. Nie sugeruj się jedynie ich wyglądem, znacznie ważniejsze jest to, czy są odpowiednio dopasowane do małej stópki. Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka? Jakie są najważniejsze kryteria wyboru?

  • Podeszwa butów powinna być maksymalnie elastyczna, aby dobrze się zginała.
  • Buty nie mogą być obciążeniem dla stopy, więc powinny mieć lekką konstrukcję. 
  • Ich cholewka powinna być miękka i najlepiej, aby kończyły się przed kostką. Jeśli pierwsze buty dla dziecka kupujesz zimą, wybierz takie, których cholewka jest elastyczna i nie ogranicza ruchów. 
  • Wybieraj buty wykonane z przewiewnego materiału, co zapewnia dobrą wentylację. 
  • Ważne jest też zapięcie buta, aby nie było zbyt skomplikowane, a ułatwiało wkładanie. Dobrze sprawdzą się np. rzepy. 
  • Buty na pierwsze kroki nie mogą być za duże, ani za małe. Najlepiej zmierzyć stopę dziecka, odrysowując ją na kartce, a następnie do zmierzonej wartości dodać ok. 5 mm. 

Twoje dziecko właśnie postawiło pierwsze kroki? Gratulacje, na pewno jesteś z niego bardzo dumna. Z zakupem pierwszych butów do chodzenia możesz jeszcze poczekać do momentu, kiedy zaplanujecie pierwszy spacer. Pozwól mu teraz na doskonalenie tej umiejętności na bosaka, to najlepsze, co możesz teraz dla niego zrobić. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło