Jak zachęcić niemowlaka do leżenia na brzuszku?
Wiele noworodków i niemowląt nie chce leżeć na brzuszku – płacze i odmawia współpracy. Jest to całkowicie normalne, jednak jako rodzic powinieneś wiedzieć, że niemowlak na brzuszku powinien leżeć ze względu na to, że ma to pozytywny wpływ na jego rozwój. Pojawia się jednak wiele pytań – jak go do tego zachęcić, kiedy można kłaść noworodka na brzuszku i jak długo powinien on przebywać w takiej pozycji?
Dlaczego układanie niemowlaka na brzuszku jest tak ważne?
Pozycja na brzuszku jest fachowo nazywana pozycją pronacyjną. Najczęściej w ten sposób układany jest maluch na klatce piersiowej mamy zaraz po urodzeniu. Niemowlak na brzuszku przygotowuje się do dalszych etapów rozwoju. Ta umiejętność jest konieczna, aby mógł on nabywać kolejne.
Delikatny ucisk narządów wewnętrznych usprawnia pracę niedojrzałego jeszcze układu pokarmowego. W przypadku kolki i zaparć ułatwia usuwanie gazów i łagodzi dolegliwości z tym związane. Poza tym pozycja pronacyjna stymuluje rozwój ruchowy malucha i wspomaga jego mięśnie. Z czasem dziecko zaczyna odpychać się od podłoża rękoma, a potem nogami, a także podejmuje pierwsze próby unoszenia główki, aż w końcu udaje mu się unieść ją tak wysoko, że jest w stanie obserwować otoczenie, chwytać przedmioty leżące w pobliżu i się nimi bawić.
Niemowlak na brzuszku ćwiczy mięśnie karku, szyi i rąk. To dobry trening dla koordynacji ruchowej. Z tej pozycji maluch zaczyna pełzać, a potem raczkować. Wraz z upływem czasu leżenie na brzuszku zaczyna mu sprawiać frajdę, jest w niej zdecydowanie bardziej mobilny, niż leżąc na plecach.
Kiedy można kłaść noworodka na brzuszku?
To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań i noworodek nie ma żadnych dodatkowych dolegliwości, urodził się w terminie i za życia płodowego rozwijał się prawidłowo, można go układać na brzuszku już od pierwszych dni życia. Zawsze jednak powinno się to odbywać pod kontrolą opiekuna i na odpowiednio twardym podłożu. Jeśli jednak lekarz zaleca inaczej, to należy poczekać z tą pozycją do momentu, kiedy dostaniecie zielone światło.
A jak długo powinno leżeć dziecko na brzuszku? Jeśli chodzi o noworodki, to w zupełności wystarczy kilka minut, ale dużo zależy od malucha, czy jest chętny przyjmować taką pozycję. Lepiej sprawdzają się krótkie, ale częste sesje, niż długie, a rzadkie. 2-miesięczne dziecko nie powinno spędzać jednorazowo na brzuszku więcej niż 10 minut. Czas ten wydłużamy wraz z wiekiem dziecka.
Problemy z leżeniem niemowlaka na brzuszku – co robić?
Niemowlak na brzuszku nie zawsze leży chętnie, może się buntować, ale nie należy całkowicie rezygnować z tej pozycji. Zawsze układaj malucha na brzuszku, kiedy jest wypoczęty i wyspany. Odczekaj 15-20 minut od momentu karmienia, aby uniknąć ulewania, a nawet wymiotów. Co jeszcze możesz zrobić, aby niemowlak na brzuszku leżał chętniej?
- Układaj go w różnych miejscach, aby mógł obserwować różne otoczenia.
- Pokazuj mu nowe przedmioty i zabawki tak, aby były w zasięgu jego wzroku.
- Połóż się naprzeciwko niego w takiej samej pozycji, rozmawiaj z nim, uśmiechaj się do niego i miej z nim cały czas kontakt wzrokowy.
- Układaj dziecko na podłożu o różnych fakturach – niech będzie to np. kocyk, mata, piankowe puzzle i szorstki ręcznik.
- Zadbaj o kontakt fizyczny. Układaj dziecko na swoim brzuchu i udach.
- Delikatnie unieś materac w łóżeczku, zmieniając w ten sposób kąt nachylenia podłoża.
Pamiętaj, aby nie pozostawiać niemowlaka na brzuszku do momentu, aż zacznie się denerwować, irytować i płakać. Lepiej skrócić ten czas i zakończyć go jeszcze w dobrych humorach.
Dla dziecka w pierwszych miesiącach życia utrzymanie pozycji na brzuszku związane jest z dużym wysiłkiem. To dla niego naprawdę intensywny trening, z którego nie musi być zadowolony. Dużo zależy od Ciebie, jak będziesz zaangażowana we wspieranie go w tym czasie i w jaki sposób pomożesz mu w jego rozwoju. Nadejdzie taki moment, że pozycja na brzuszku będzie jego ulubioną, musi do niej tylko dojrzeć, wzmocnić mięśnie i nabrać nowych umiejętności.