Jak rozwija się wzrok dziecka w 1. roku życia?

list Rozwój dziecka
Blog Bambiboo - Jak rozwija się wzrok dziecka w 1. roku życia?

Noworodek poznaje świat przede wszystkim zmysłami węchu i dotyku. Zmysł wzroku u niemowląt jest jeszcze bardzo słabo rozwinięty. Dopiero w kolejnych miesiącach będą one mogły wyraźnie zobaczyć mamę, tatę, ulubioną zabawkę, drzewa i trawę. Jesteś ciekawa, jak wygląda rozwój wzorku dziecka w pierwszym roku życia? Chcesz spojrzeć na świat oczami swojego maluszka? Poznaj etapy rozwoju wzroku u dziecka do 1. roku życia i dowiedz się, kiedy powinna odbyć się jego pierwsza wizyta u okulisty. 

Etapy rozwoju wzroku u dzieci do roku 

Kiedy dziecko przychodzi na świat i otworzy oczy, widziany przez niego obraz jest rozmyty i bardzo niewyraźny. Nawet przedmioty, które są blisko niego, zlewają się w jedną całość. Niektórzy się zastanawiają, czy noworodek widzi do góry nogami. To prawda, w pierwszym tygodnia życia widziany przez niego obraz jest odwrócony, a dodatkowo płaski, pozbawiony trójwymiarowości. Jednak już miesięczne dziecko jest w stanie się skoncentrować na wybranym przedmiocie, które jest wyraźnie zarysowane i w kontrastowych kolorach. Ostrość widzenia noworodka jest nawet 30-krotnie mniejsza niż u osoby dorosłej. 

Zmysł wzroku u niemowląt bardzo intensywnie rozwija się w pierwszych miesiącach. 3-miesięczny maluch podąża już wzrokiem za poruszającym się przedmiotem. Kiedy pojawia się jasne światło, odwraca głowę w jego kierunku. Około 4-5 miesiąca możesz zaobserwować, że dziecko zaczyna się interesować swoimi dłońmi, widzi już zdecydowanie lepiej niż po urodzeniu. Jest w stanie dostrzec bardziej skomplikowane kształty. Po ukończeniu 6 miesiąca życia dziecko dostrzega przedmioty znajdujące się już znacznie dalej. To w tym czasie doskonali się jego koordynacja ręka-oko. 9-miesięczny maluch ma już stosunkowo dobrze rozwinięty zmysł wzroku, na obrazku wskazuje szczegóły, a także zaczyna odróżniać przedmioty od siebie. Roczniak widzi już bardzo dobrze, nie oznacza to jednak, że to koniec etapów rozwoju wzroku u dzieci. Ten narząd intensywnie będzie się jeszcze rozwijał do ok. 2. roku życia. 

Jakie kolory widzi noworodek? 

Czy to prawda, że noworodki nie widzą kolorów? A jeśli to mit, to jakie kolory widzi noworodek? Noworodek nie odróżnia barw, jego świat jest nie tylko rozmyty, ale również jest czarno-biały. Dostrzega jedynie odcienie szarości. Nie oznacza to jednak, że powinnaś ograniczyć się do pokazywania maluchowi tylko szarych zabawek… wręcz przeciwnie. Najłatwiej jest mu dostrzec kontrastowe elementy w czarno-białych barwach. Stąd też zalecenia, aby w pierwszych tygodniach życia stymulować zmysł wzroku u niemowląt przy pomocy kontrastowych książeczek i obrazków.

Około pierwszego miesiąca życia maluch zaczyna widzieć pierwsze kolory. Najpierw jest to czerwony, a potem zielony, żółty i niebieski. Aby maluch mógł je dostrzec, muszą być jednak intensywne. W tym czasie do stymulacji narządu wzroku świetnie sprawdzą się kolorowe piłki o zróżnicowanych fakturach.

Badanie wzroku u niemowlaka

Nie jesteś pewna, czy Twój maluch widzi dobrze? Zastanawiasz się więc nad badaniem wzroku u niemowlaka? Wiedz, że pierwsze badanie wzroku Twój maluszek ma już za sobą. Jest ono przeprowadzane profilaktycznie w ramach badań przesiewowych w ciągu 72 godzin od narodzin, jeszcze w szpitalu. Podczas badania lekarz sprawdza reakcję mięśni gałki ocznej i źrenicy na światło. 

Nie ma jednak zaleceń oraz standardów dotyczących badania wzroku u niemowlaka w późniejszym czasie. Jeśli jednak w rodzinie występują wady wzroku, warto jest takie badanie przeprowadzić już ok. 3 miesiąca życia. Poza tym rozwój narządu wzroku u niemowlaka powinien regularnie oceniać lekarz pediatra. Jeśli jednak w Twojej rodzinie nie ma żadnych problemów ze wzrokiem, z pierwszą wizytą u okulisty możesz poczekać do 2-4. roku życia dziecka. 

Niepokojące objawy w rozwoju wzroku dziecka w pierwszym roku życia 

Obserwując dokładnie swoje dziecko, jesteś w stanie dostrzec nieprawidłowości w rozwoju jego wzroku. Pamiętaj, jeśli coś Cię niepokoi, zasięgnij porady lekarza. Im wcześniej zostanie wykryta nieprawidłowość, tym większa szansa na jej wyleczenie. Co powinno zwrócić Twoją uwagę?

  • Brak reakcji na silne światło
  • Nierówno ustawione oczy po 3 miesiącu życia
  • Wyraźna dysproporcja w wielkości oczu
  • Zezowanie przed długi czas przed 3 miesiącem życia
  • Brak zainteresowania przedmiotami w intensywnych kolorach po 1 miesiącu życia
  • Brak zainteresowania otoczeniem 
  • Nietypowy kolor źrenic, jak np. przymglony i szarawy 

Noworodek jeszcze Cię dobrze nie widzi, rozpoznaje Cię przede wszystkim węchem i dotykiem. Daj mu czas, aby mógł Cię zobaczyć. W 1. roku życia zmysł wzroku u niemowląt intensywnie się rozwija, z każdym miesiącem jest on w stanie dostrzec coraz więcej. Na każdym etapie stymuluj rozwój jego narządu wzroku zabawkami i przedmiotami w odpowiednich kolorach i kształtach. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło