Jak rozpoznać spodziectwo? Przyczyny i objawy
Statystycznie 1 na 200-250 chłopców rodzi się z wadą rozwojową, jaką jest spodziectwo. Problem ten nie dotyczy dziewczynek. Jest to wada układu moczowo-płciowego, która dotyka jedynie chłopców. W zależności od stopnia zaawansowania spodziectwo może skutkować problemami z oddawaniem moczu i zaburzeniami seksualnymi, co w konsekwencji prowadzi do problemów natury psychologicznej. Jak rozpoznać spodziectwo i czym objawia się ta wada rozwojowa?
Spodziectwo – wada rozwojowa układu moczowo-płciowego
Spodziectwo jest wadą rozwojową uwarunkowaną wieloczynnikowo, ale również może mieć podłoże genetyczne. Polega na nieprawidłowym umiejscowieniu ujścia zewnętrznego cewki moczowej na powierzchni brzusznej prącia. Skutkuje to zagięciem prącia, a niekiedy dochodzi do zwężenia ujścia cewki. Wyróżnia się trzy rodzaje spodziectwa w zależności od umiejscowienia przesuniętej cewki moczowej – spodziectwo tylne, przednie i prąciowe. W przeważającej większości mamy do czynienia ze spodziectwem tylnym.
Spodziectwo występuje jedynie u chłopców. Jeśli chodzi o dziewczynki, to można mówić o nieprawidłowym przemieszczeniu cewki moczowej np. w obszarze pochwy.
Objawy spodziectwa
Spodziectwo objawia się przede wszystkim przemieszczeniem cewki moczowej. A jak rozpoznać spodziectwo? Wadę stwierdza się już po urodzeniu dziecka. Lekarz podczas pierwszego badania ocenia wygląd prącia. Rozdwojony napletek przykrywający jedynie żołądź i brak wędzidełka napletka świadczy o spodziectwie. Zatem objawami spodziectwa są:
- Brak wędzidełka napletka
- Zakrzywienie prącia
- Skrócenie lub zgięcie jądra
- Rozdwojony napletek
W niektórych przypadkach spodziectwu towarzyszą jeszcze inne dolegliwości. Chłopcy mają problem z oddawaniem moczu, strumień jest nierównomierny, a oddawanie moczu w pozycji stojącej jest wyraźnie utrudnione. W późniejszym czasie spodziectwo może też doprowadzić do zaburzeń seksualnych. Niejednokrotnie kończy się to koniecznością pomocy psychologa.
Spodziectwo – przyczyny
Spodziectwo rozwija się już w 12. tygodniu życia płodu. Z profesjonalnego, medycznego punktu widzenia za przyczynę uznaje się najczęściej zaburzenia hormonalne wywołane niedoborem androgenów. Prowadzi to do upośledzenia syntezy testosteronu w komórkach Leydiga. Trudno jest jednak ocenić, czy spodziectwo może być uwarunkowane genetyczne, ponieważ przyczyny wady są wieloczynnikowe. Pod uwagę bierze się zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że spodziectwo może być w pewnym stopniu związane z czynnikiem genetycznym.
Jak wynika ze statystyk, u 7% dzieci urodzonych ze spodziectwem tę samą wadę stwierdzono u krewnych pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia. Oznacza to, że dostrzega się zależność wady z genami, ale ryzyko jej wystąpienia oceniane na tej podstawie jest niewielkie, przykładowo u rodzeństwa płci męskiej to 9-17%.
Jak leczyć spodziectwo?
Zastanawiając się, jak leczyć spodziectwo, należy być świadomym, że przywrócenie prawidłowego wyglądu prącia jest możliwe tylko dzięki zabiegowi chirurgicznemu. Operacje można wykonać praktycznie w każdym wieku, jednak już w 1996 roku Amerykańska Akademia Pediatryczna stwierdziła, że optymalnym wiekiem jest 6-12 miesięcy. Zaleca się, aby zabieg wykonać jeszcze przed wiekiem przedszkolnym dziecka. Operacja spodziectwa u dziecka podlega refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia.
Spodziectwo nie jest wadą, której nie można wyleczyć. Dzięki zaawansowanej technologii i postępowi medycyny dzisiaj zabieg jest stosunkowo prosty i nie wiąże się z długą rekonwalescencją. Nie należy go odkładać w czasie, ponieważ przeprowadzony u dorosłych mężczyzn jest związany z częstszymi i większymi powikłaniami.