Jak podawać dzieciom lekarstwa?
Twój maluch choruje i musi regularnie zażywać leki. Czasem jest to zwykły syrop i kropelki do nosa, a innym razem bardzo nieprzyjemny w smaku antybiotyk. Już wiesz, że będziesz musiała stoczyć walkę ze swoim dzieckiem, które niechętnie przyjmuje leki. Już brakuje Ci pomysłów, jak go do tego przekonać? Wszelkie próby wzięcia leków kończą się stresem, płaczem i awanturą? Poznaj nasze techniki podawania leków dzieciom, a jest szansa, że powrót do zdrowia będzie przebiegał w zdecydowanie bardziej sprzyjających dla całej rodziny warunkach.
Sprawdzone techniki podawania leków dzieciom
Zacznijmy od tego, że z dziećmi trzeba o wszystkim, co się wokół nich dzieje, dużo rozmawiać. Wszelkie nowe sytuacje są dla nich stresujące, nie lubią być zaskakiwane. Kiedy chorują, są przemęczone i rozdrażnione, co wywołuje nierzadko płacz z błahych powodów. Poza tym już roczniak czy dwulatek wyraźnie zaznaczają swoją autonomię, chcą mieć swoje zdanie i w bardzo dosadny sposób to komunikują. Dmuchaj więc na zimne i o przyjmowanie leków rozmawiaj ze swoim dzieckiem, zanim jeszcze będzie taka potrzeba. Przydadzą Wam się książeczki o przeziębieniu i wizycie u lekarza. Jeśli sama chorujesz, dawaj dobry przykład i pokazuj maluchowi, że również przyjmujesz leki, tłumacząc, że to pomoże Ci szybciej wyzdrowieć.
Wielu rodziców łączy leki z innymi produktami – jedzeniem i piciem. Jest to ok, ale tylko jako doraźna technika podawania leków dzieciom. Najlepiej, jeśli są one zażywane bez żadnych dodatków. Nie powinno się również łączyć leków z produktami mlecznymi. Ponadto nie najlepiej jest ukrywać je w dużej ilości jedzenia, ponieważ jest ryzyko, że maluch nie zje całego posiłku i tym samym lek nie trafi do jego organizmu w odpowiedniej dawce. Jeśli już chcesz zmienić smak leku, to możesz go wymieszać z niewielką ilością np. soku malinowego.
Podczas choroby czasem trzeba też po prostu odpuścić. Jeśli na co dzień Twoje dziecko nie ogląda bajek, to potraktuj jego chorobę jako wyjątkową sytuację. Łatwiej Ci będzie podać maluchowi lek, jeśli zainteresuje się swoją ulubioną bajkę. Dotyczy to również inhalacji czy też aerozoli do nosa.
To najczęściej stosowane techniki podawania leków dzieciom. Pamiętaj jednak, że dotyczą one dzieci starszych, już po okresie niemowlęcym.
Co zrobić, gdy dziecko nie chce pić syropu?
Zdarzają się też prawdziwi buntownicy, na których zwykłe techniki podawania leków dzieciom po prostu nie działają. Co, gdy dziecko nie chce pić syropu?
Możesz wtedy pomieszać go z większą ilością jego ulubionego soku i podać w kubeczku. Maluch nie może być jednak świadomy, że to nie jest taki zwykły sok, a „sok prozdrowotny”. Jeśli nie chcesz robić nic wbrew jego woli, to wypróbuj zabawy. Pobawcie się w lekarza. Zamieniajcie się rolami. Ty jako lekarz tłumacz swojemu małemu pacjentowi, dlaczego powinien przyjmować leki, co dzięki nim się stanie – poczuje się lepiej, nie będzie bolało go gardło, będzie mógł iść na plac zabaw pobawić się z kolegami, wróci do przedszkola czy po prostu będzie mógł jeść pyszne lody. Musisz mieć solidne argumenty, które przekonają Twoje dziecko.
Ostatecznie, jeśli wszystkie techniki podawania leków dzieciom zawodzą, a Twój maluch musi zażywać antybiotyk, porozmawiaj z lekarzem o alternatywach – czopki lub nawet leki podawane domięśniowo.
Jak podać lek niemowlakowi?
Kilkutygodniowe czy kilkumiesięczne dzieci jeszcze nie uciekają, nie tupią nogami i nie rzucają łyżkami i kubkami, ale za to mogą mieć trudności z wypiciem syropu z łyżeczki czy miarki w kształcie małego kubeczka ze względu na jeszcze niedostatecznie rozwinięte umiejętności przyjmowania pokarmu inaczej niż przez butelkę czy pierś mamy. Jeśli zastanawiasz się, jak podać lek niemowlakowi, to na pewno dobrym patentem jest po prostu mała strzykawka. W ostatnim czasie pojawiły się również specjalne smoczki do podawania leków – trzeba przyznać, że to sprytny i przebiegły pomysł.
Zawsze wydawało Ci się, że podanie leku Twojemu dziecku bez płaczu i krzyku graniczy z cudem? Mamo, nie jesteś w tym sama. Niektóre dzieci potrafią się bardzo buntować i trzeba być niezwykle kreatywnym, aby zachęcić je do wypicia syropu. Dużo rozmawiaj, potraktuj podawanie leku jako zabawę, twórzcie własne mieszanki z owocowych syropów, miodu i leku, a kiedy trzeba, możesz posunąć się do małego oszustwa – wszystko dla dobra i zdrowia Twojego malucha. Ciii… nikomu nie powiemy 😊.