Jak opiekować się wcześniakiem?
Przed Tobą ważny dzień – Twój maluszek po wielu tygodniach opuści szpital i już wkrótce będzie z Tobą. To ogromna zmiana nie tylko dla Ciebie, ale przede wszystkim dla maleństwa, które ponownie będzie musiało zaadaptować się w nowym środowisku. Zastanawiasz się, jak opiekować się wcześniakiem i jak pomóc mu odnaleźć się w nowych warunkach? Na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy.
Kiedy wcześniak może wyjść do domu?
Większość dzieci urodzonych przedwcześnie może wyjść do domu na 2 do 4 tygodni przed planowanym dniem porodu. Aby jednak tak się stało, muszą zostać spełnione konkretne warunki. Wcześniaki rozwijają się w swoim tempie, co jest uzależnione od wieku, w którym się urodziły i ewentualnych powikłań z tym związanych. Ostateczną decyzję o wypisie podejmuje lekarz, weryfikując, czy maluszek:
- Potrafi utrzymać prawidłową temperaturę ciała bez wspomagających urządzeń
- Samodzielnie oddycha i nie pojawiają się u niego bezdechy
- Nie ma zwolnień akcji serca, tzw. bradykardii
- Ma saturację tlenową na odpowiednim poziomie
- Prawidłowo i regularnie przybiera na wadze
Podstawowe zalecenia dla wcześniaków
Powinnaś wiedzieć, że Twoje dziecko jest wyjątkowe i również takiej opieki potrzebuje. Zalecenia dla wcześniaków są nieco inne, niż dla dzieci urodzonych w terminie. Do każdego maluszka podchodzi się indywidualnie, więc kluczowe jest wsłuchanie się w zalecenia i wskazówki lekarzy.
Przede wszystkim stosuj się do zaleceń dla wcześniaków związanych z suplementacją i ewentualnym leczeniem farmakologicznym. Wcześniej przygotuj się na powrót malucha. Zorganizuj mu miejsce do spania i odpoczynku. Niech łóżeczko znajduje się w pokoju, w którym śpisz. Przynajmniej przez pierwsze kilka tygodni nie tylko ułatwi Ci to opiekę nad maluszkiem, ale również pozwoli Ci kontrolować jego oddech. Przydać się może monitor oddechu, który poinformuje Cię sygnałem dźwiękowym, kiedy pojawi się bezdech.
Ponadto zapobiegaj infekcjom oraz unikaj sytuacji, kiedy maluszek będzie miał bezpośredni kontakt z zarazkami i bakteriami. Oczywiście są one wszędzie, w Twoim domu również i dziecko musi się z nimi zaznajomić, aby nauczyć się z nimi walczyć. Stosuj się jednak do zasad dobrej higieny zarówno w domu, jak i podczas spacerów. Jeśli chodzi o kontakt z innymi członkami rodziny i znajomymi, to jest to kwestia indywidualna każdego rodzica. Maluch jednak potrzebuje na początku przede wszystkim spokoju, a Ty czasu, aby go lepiej poznać. Nie najlepszym pomysłem jest dom pełen ludzi. Odwiedziny postaraj się tak organizować, aby w jednym czasie przebywało ich w domu jak najmniej.
Zadbaj również o właściwą temperaturę i nawilżenie powietrza w domu. W pomieszczeniach, w których przebywacie za dnia, temperatura nie powinna być wyższa niż 23 st. Celsjusza, z kolei w pokoju, w którym dziecko śpi najlepsza będzie temperatura ok. 20 st. Celsjusza. Poziom nawilżenia powietrza powinien oscylować w granicach 40-60%. Jeśli tak nie jest, dobrym pomysłem jest zakup nawilżacza lub osuszacza powietrza.
Karmienie wcześniaka
Dla wielu mam karmienie wcześniaków jest dużym wyzwaniem. Pojawiają się pytania, czy będę mogła karmić piersią, czy dziecko zaakceptuje pierś, jeśli przez pierwsze tygodnie jadło z butelki i czy mleko modyfikowane to dla niego dobry pokarm. Bardzo dużo zależy od tego, czy w szpitalu podawane miało Twoje odciągnięte mleko czy też karmione było mlekiem modyfikowanym. Jeśli dostawało Twoje mleko, kontynuuj to w domu. Może pojawić się trudność z przystawieniem maluszka, który jest przyzwyczajony do butelki. Jeśli pomimo wielu prób się nie udaje, skorzystaj z pomocy doradcy laktacyjnego.
Wielu wcześniaków, jak też dzieci urodzonych w terminie, otrzymuje mleko modyfikowane z różnych powodów. Powstało ono jako alternatywa dla mleka matki, więc nie można postrzegać go w kontekście „złego” pokarmu, chociaż, jak potwierdza WHO, to mleko matki jest dla niego najlepszym źródłem pożywienia. Karmienie wcześniaka mlekiem modyfikowanym w szpitalu możesz kontynuować również w domu, szczególnie jeśli trudno Ci było pobudzić laktację.
Jak opiekować się wcześniakiem, aby zbudować z nim silną więź?
Kolejnym trudnym tematem dla mam wcześniaków jest budowanie więzi z maluszkiem, który wiele tygodni spędził w szpitalu i miał ograniczony kontakt z rodzicem. Jak opiekować się wcześniakiem i wzmacniać z nim więź mama-dziecko?
Na pewno pomyśl o kangurowaniu. Kontakt skóra do skóry jest ważny dla każdego dziecka, a dla wcześniaka szczególnie, ponieważ to dzięki niemu maluch może lepiej poznać mamę i poczuć się przy niej bezpiecznie. Poświęcaj dziecku każdą wolną chwilę, rozmawiaj z nim i przytulaj. Macie teraz dużo czasu, aby nadrobić te kilka tygodni.
Twój maluszek po wyjściu ze szpitala będzie Cię bardzo potrzebował, przede wszystkim Twojej obecności i dotyku. Dajcie sobie czas, aby się dobrze poznać. Stosuj się do zaleceń dla wcześniaków i pamiętaj, że Ty najlepiej wiesz, co jest dla niego najlepsze.