Dziecko lunatykuje? Mówienie i chodzenie przez sen dziecka
Kto z nas nie pamięta piosenki Dżemu – Lunatycy? Lunatykowanie jest to połączenie snu i stanu przebudzenia, bardzo często obserwowane u dzieci. Zjawisko to często budzi niepokój rodziców. Dowiedz się, jakie są przyczyny lunatykowania u najmłodszych i co robić gdy maluch lunatykuje.
Czym jest lunatykowanie?
Lunatykowanie to inaczej zjawisko dotyczące wykonywania różnych czynności podczas snu. Jest zjawiskiem z kręgu parasomni, czyli szerokiej grupy zaburzeń snu, gdzie podczas wybudzania maluch doświadcza niechcianych, mimowolnych zachowań, np. wstaje z łóżeczka i spaceruje po domu. Lunatykowanie jest zaburzeniem fazy wybudzania i pojawia się w okresie snu głębokiego NREM, najczęściej w pierwszej połowie nocy.
Lunatykowanie obecne u dzieci jest stanem zaburzenia świadomości. Z reguły nie wymaga leczenia farmakologicznego, ponieważ maluchy najczęściej z niego wyrastają. Lunatyzm dotyka zazwyczaj dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Najczęściej nie stanowi on zagrożenia dla rozwoju dziecka, trzeba natomiast zatroszczyć się o bezpieczeństwo malca, aby podczas nocnych spacerów nie zrobił sobie krzywdy. Lunatykowanie u dziecka objawia się najczęściej wykonywaniem różnych czynności takich jak np. siadanie na łóżku, mówienie, bawienie się zabawkami, ubieranie się.
Jak radzić sobie z lunatykowaniem u dziecka?
Lunatykujące dziecko ma najczęściej otwarte oczy, jego twarz jest bez wyrazu, przypomina maskę. Otwarte oczy pozwalają na ominięcie ewentualnych przeszkód. W przypadku, gdy nasze dziecko lunatykuje, dobrze zadbać o to, aby pozbyć się wszystkich przedmiotów leżących na podłodze, tak aby maluch uniknął potknięcia, przewrócenia się czy zranienia. Warto również zadbać o sypialnię malca, tak aby była ona bezpieczna. Meble nie powinny mieć ostrych krawędzi, ale zaokrąglone. Ważne jest również łóżko z dobrze dobranym materacem (warto poradzić się w tej sprawie ekspertów w sklepach meblowych). Odpowiednio dobrany materac nie tylko pomaga kręgosłupowi dziecka, ale również zapewnia spokojny sen.
Jest wiele aspektów, z którymi warto walczyć, jeśli dziecko lunatykuje. Do tego zjawiska może przyczyniać się stres, dlatego należy zapewnić dziecku spokojną atmosferę w sypialni. Pomoże nastrojowe, delikatne światło czy pastelowe dodatki. Korzystnie może działać odpowiednio dobrana kołdra obciążeniowa.
Dziecko nie powinno się przemęczać przed snem i być kładzione zbyt późno, ponieważ zaburza to naturalny sen oraz jego fazy. Warto pilnować stałej pory snu dziecka. Posiłki spożywane przed snem powinny być lekkostrawne. Można skorzystać również z bogactwa ziół, które uspokajają i koją np. melisa czy mięta.
Sam moment zasypiania to chwila, którą możemy wykorzystać na rytuały, czyli zestaw czynności uspokajających, które będziemy wykonywać razem z dzieckiem. Może być to kojąca kąpiel z użyciem olejków eterycznych, głaskanie, masaż, śpiewanie kołysanek. Można również czytać spokojne opowieści (dobrze sprawdzą się bajki terapeutyczne). Pomóc może także relaksująca muzyka czy tzw. szumy (istnieją specjalne zabawki imitujące szumy, które pomagają zasypiać).
Przyczyną lunatyzmu mogą być również zaburzenia oddychania podczas snu czy nieregularny i przerywany sen. Takie objawy warto skonsultować z lekarzem pediatrą, który zaleci odpowiednią terapię. Specjalista wykluczy inne poważne choroby, np. padaczkę, nerwicę, przerośnięte migdałki czy obturacyjny bezdech senny.
Zdarzają się również maluchy, które lunatykują tak często i tak intensywnie, że w ciągu dnia są całkowicie wyczerpane i utrudnione jest ich normalne funkcjonowanie. Wtedy lekarze mogą zalecić odpowiednio dobraną farmakoterapię.
Wszystkie kroki jakie podejmiesz w celu zapewnienia dziecku odpowiedniego przygotowania do snu, a także bezpieczeństwa w nocy będą nie tylko wyrazem troski o Twojego malucha, ale także o Twój spokój i lepszy sen.