Drzemki w ciągu dnia u małego dziecka – dlaczego są ważne?

list Rozwój dziecka
Blog Bambiboo - Drzemki w ciągu dnia u małego dziecka – dlaczego są ważne?

Pytanie, czy dziecko musi spać w dzień odnośnie kilkutygodniowego niemowlaka, nie ma sensu, wiemy, że śpi praktycznie cały czas, budząc się jedynie na karmienie. Wątpliwości co do drzemek dziecka, ich ilości i długości pojawiają się później. Maluch staje się coraz bardziej aktywny i czasem może nam się wydawać, że tego snu potrzebuje w ciągu dnia mniej, niż jest to w rzeczywistości. Częstym błędem jest rezygnacja z drzemek w ciągu dnia zbyt wcześnie. Zatem kiedy dziecko przestaje spać w dzień i dlaczego w ogóle powinno mieć drzemki? 

Ile powinno spać dziecko w ciągu doby? 

Każde dziecko jest inne, ma swój własny temperament, nawyki i charakter. Nie powinno się porównywać go do rówieśników i powielać na siłę metod innych rodziców, jeśli się zwyczajnie nie sprawdzają. Podobnie jest ze snem i drzemkami dziecka. Trzeba je obserwować i umożliwić mu tyle snu, ile potrzebuje. 

Dla ułatwienia specjaliści opracowali kryteria, które wskazują na to, ile dziecko w zależności od wieku powinno spać w ciągu doby:

  • 0-3 miesiące – 14-17 godzin na dobę
  • 4-11 miesięcy – 12-15 godzin na dobę
  • 1-2 lata – 11-14 godzin na dobę
  • 3-5 lat – 10-13 godzin na dobę

Oczywiście można zakładać, że półroczne dziecko będzie spało 11 godzin lub 16 godzin na dobę. Jest to w porządku, jeśli nie wykazuje oznak zmęczenia, nie ma trudności ze snem nocnym, jest pogodne i dobrze funkcjonuje. Najprawdopodobniej jego organizm tyle snu potrzebuje. 

Drzemka dziecka a jego rozwój

Czy dziecko musi spać w dzień? Tak, szczególnie dzieci do roku muszą mieć drzemki, chociaż zdarzają się wyjątki od tej reguły, ale to już kwestia indywidualna dzieci, które po prostu potrzebują mało snu lub mają trudności ze snem (wtedy warto skorzystać z konsultacji specjalisty). Aby uświadomić sobie, że dziecko powinno spać w dzień, warto wiedzieć, dlaczego. 

Nie od dzisiaj wiadomo, że sen jest potrzebny człowiekowi do regeneracji i odpoczynku, nam dorosłym również. W czasie snu rozwija się mózg i połączenia nerwowe. W 2015 roku naukowcy z Uniwersytetu Stanford przeprowadzili badania z udziałem niemowlaków przesypiających całą noc. Podzielono je na dwie grupy, ale wszystkie maluszki brały udział w tej samej „lekcji”, ucząc się nowych umiejętności. Jedna grupa wcześniej miała drzemkę i to te dzieci lepiej zapamiętywały fakty. Wykazało to, że drzemka dziecka wspiera rozwój długotrwałej pamięci. 

Ponadto podczas snu wydzielany jest hormon wzrostu, który odpowiada za prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, rozbudowę i wzmocnienie mięśni, a także naprawę uszkodzonych tkanek. Można tę zależność zaobserwować podczas choroby, kiedy organizm sam domaga się większej ilości snu. 

Warto również wiedzieć, że dziecko zbyt długo aktywne, któremu brakuje odpoczynku i snu, staje się nadpobudliwe, marudne i płaczliwe. W naturalny sposób w jego organizmie dochodzi do wzrostu kortyzolu i hormonu stresu. Nie radzi sobie wtedy z własnymi emocjami, pojawia się frustracja i gniew. 

Kiedy dziecko przestaje spać w dzień?

To zależy oczywiście od dziecka. To, kiedy dziecko przestaje spać w dzień, trzeba ocenić po obserwacji zachowania malucha. O tym, że to dobry moment na pożegnanie się z ostatnią drzemką, świadczą:

  • Drzemka przesuwa się coraz bardziej w czasie
  • Dziecko w czasie drzemki nie wykazuje oznak zmęczenia 
  • Maluch ma trudności z zaśnięciem na drzemkę
  • Kiedy ma drzemkę w ciągu dnia, trudno jest mu zasnąć na noc 
  • Budzi się w nocy, podczas gdy wcześniej nie miało to miejsca
  • Dziecko samo odmawia drzemki, wyraźnie sygnalizując, że nie jest śpiące i nie chce spać 

A kiedy dziecko przestaje spać w dzień najczęściej? W większości przypadków ma to miejsce ok. 3-4 roku życia, ale pamiętaj, że może to się wydarzyć wcześniej, a nawet później. Warto jednak zadbać, aby do 4 roku życia maluch miał w ciągu dnia chwilę wyciszenia i odpoczynku. Jeśli nie chce spać, niech odpoczywa. To chwila dla organizmu, kiedy się regeneruje. Może to trwać tylko 10-15 minut, ale też dłużej, jeśli dziecko wykazuje chęci. 

Sen jest jedną największych składowych prawidłowego rozwoju dziecka. Drzemki w ciągu dnia są mu potrzebne, ale ich ilość i długość jest kwestią indywidualną. Dziecko musi spać w ciągu dnia, ale to kiedy dziecko przestaje spać w dzień, zależy od niego. Twoim zadaniem jest jego obserwacja i pamiętaj, że to Ty podejmujesz decyzję, czy to jest ten właściwy moment. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło