Bezpieczny dom dla dziecka przy nauce chodzenia

person Dorota list Rozwój dziecka
Blog Bambiboo - Bezpieczny dom dla dziecka przy nauce chodzenia

Ciekawość dzieci jest wspaniała, im są starsze i potrafią więcej, tym chętniej poznają otaczający ich świat. W życiu każdego rodzica nadchodzi taki moment, kiedy ich maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki. Przekonasz się w końcu, jak trudno nad nim nadążyć. To dobry czas, aby zadbać o bezpieczny dom dla dziecka, ponieważ musisz być przygotowany, że kontakty będą ciekawsze niż klocki, a zawartość szafek może bardzo szybko znaleźć się na podłodze. 

Dziecko w domu, a zabezpieczenie kontaktów i kabli 

Twoje dziecko stawia już pierwsze kroki. Jest podekscytowane tą umiejętnością, odkryło, że może się szybciej i sprawniej przemieszczać, dostrzega również więcej rzeczy. Interesujące stają się dla niego kontakty, w które wkłada paluszki, ale też zabawki, szczególnie cienkie, np. kredki. Nie jest to bezpieczna zabawa dla dzieci. Może skutkować nawet porażeniem prądem. Dziecko w domu powinno mieć najlepsze warunki do rozwoju i zabawy, więc takie niebezpieczne obszary należy koniecznie odpowiednio zabezpieczyć, 

W bezpiecznym domu dla dziecka znajdują się specjalne zatyczki do kontaktów. Mają różne kształty, jednak zawsze są dopasowane do gniazdek. Można je w dowolnym momencie wyjąć, jednak wymaga to odpowiednich umiejętności i siły, dziecko sobie z tym zadaniem nie poradzi. Przy okazji zabezpiecz też kable, o które Twój maluch może się potykać, a także za które będzie ciągnął. W miarę możliwości ukryj je za meblami. Jeśli jest to niemożliwe, przymocuj do ściany.  

Ostre krawędzie mebli, a ochrona przed skutkami upadków

Początki nauki chodzenia są jednocześnie bardzo fascynujące, ale i trudne. Pierwsze kroki są jeszcze niepewne i niestabilne, dziecko często się przewraca i uderza o podłogę, ściany i meble. Ostre krawędzie szafek, stołów i krzeseł stanowią więc zagrożenie dla dziecka. Uderzenie w takie powierzchnie to ryzyko poważnego rozcięcia skóry. Odpowiednie osłonki sprawią jednak, że bezpieczne dziecko w domu będzie mogło się po nim swobodnie poruszać. 

Na rogi i kanty mebli załóż specjalne nakładki. Najczęściej są one gumowe lub silikonowe. Skutecznie amortyzują uderzenie oraz minimalizują ryzyko uszkodzenia ciała. Są dostępne w różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz je do wielkości krawędzi oraz koloru mebli. 

Bezpieczne dziecko w domu ze schodami 

Zanim jeszcze Twój maluch zaczął chodzić, to właśnie schodów obawiałaś się najbardziej? Małe dziecko nie potrafi po nich chodzić, co więcej, nie postrzega ich w kontekście potencjalnego zagrożenia. Jeśli masz w domu schody, koniecznie je zabezpiecz. Zamontuj więc na schodach bramkę zabezpieczającą, najlepiej dwie – na górze i na dole. Takie bramki wykonane są z drewna lub tworzywa sztucznego, w zależności od wybranego modelu. Ich montaż jest łatwy i szybki, a samo zamykanie i otwieranie dla dorosłej osoby nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. 

Ulubione zajęcie malucha – otwieranie wszystkich szafek 

Ty otwierasz szafki i wyjmujesz z nich ciekawe rzeczy, dlaczego ma tego nie robić Twoje dziecko? Ono Cię naśladuje i jednocześnie dostrzega, jak wiele jest jeszcze do odkrycia. Bardzo szybko opanuje technikę otwierania szafek i szuflad. Kiedy już będzie wiedziało, jak to robić, nie przepuści żadnej okazji. Co więcej, wyciąganie całej zawartości okaże się fantastyczną zabawą. Nie jest to jednak bezpieczny dom dla dziecka. Ma ono dostęp do małych przedmiotów, ostrych narzędzi, a także surowych produktów spożywczych. 

Przede wszystkim pozbądź się leków i detergentów z szafek, do których może mieć dostęp Twoje dziecko. Najlepiej, jak będą się znajdowały na wyższych półkach. Możesz też umieścić je w specjalnych szafkach zamykanych na klucz lub kod. Jeśli chcesz uniknąć rozsypanej mąki w kuchni i podartych dokumentów w salonie, to zamontuj na szafkach specjalne zabezpieczenia, które uniemożliwiają ich otwarcie. 

Bezpieczne dziecko w domu ma jednocześnie stworzone bardzo dobre warunki do rozwoju i w swoim najbliższym otoczeniu nie czekają na niego żadne zagrożenia. Przy nauce chodzenia nieuniknione są upadki i uderzenia, nie jesteś też w stanie zapanować nad ciekawością malucha. Możesz jednak zadbać o to, aby otaczający go na co dzień świat był maksymalnie bezpieczny.  

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło