Aromaterapia w ciąży i u niemowląt
Natura jest dla nas bardzo łaskawa. Wydaje się też, że wszystko co naturalne, jest też bezpieczne dla każdego. W rzeczywistości może jednak niekiedy zaszkodzić. Wątpliwości co do naturalnych środków pojawiają się przy okazji aromaterapii w ciąży i u niemowląt. Olejki mogą bardzo pomóc ciężarnym i niemowlętom, ale tylko wtedy, jeśli stosuje się je z zachowaniem szczególnej ostrożności, wybierając te wskazane dla kobiet w ciąży i maluszków.
Aromaterapia w ciąży
Aromaterapia polega na wdychaniu związków lotnych o konkretnym działaniu, wpływających pozytywnie na drogi oddechowe, układ nerwowy, mózg i skórę. Służą do tego specjalne urządzenia do aromaterapii. Można też postawić na tradycyjny sposób z wykorzystaniem miski z gorącą wodą, którą uzupełnia się o 1-2 krople olejku. Należy pochylić się nad miską, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać przez kilka minut unoszące się związki. Olejki eteryczne można też dodać do kąpieli lub też stosować przy masażu.
Aromaterapia w ciąży może pomóc ulżyć ciężarnej w różnych dolegliwościach. W I trymestrze to jeden ze sposobów na uciążliwe mdłości. Pomaga na nie olejek imbirowy, cytrynowy i grejpfrutowy. Przy zgadze i zaparciach pomóc może z kolei olejek ze słodkiej pomarańczy. Jeśli jednak masz problemy ze snem i chciałabyś poprawić jego jakość, to sięgnij po olejek lawendowy. Zupełnie odwrotnie działają olejki cytrusowe, które dodają energii.
Aromaterapia w ciąży wspiera też walkę z bólem mięśni i stawów. Olejki rumiankowy, lawendowy i imbirowy wykorzystuje się do masażu. Jeśli zmagasz się z hemoroidami, to ból złagodzić może olejek cyprysowy.
Leczenie kataru w ciąży olejkami eterycznymi
Katar w ciąży to częsta dolegliwość i wcale nie musi być związana z infekcją. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, a katar może być wywołany nadmiarem estrogenów i progesteronu. Niezależnie od tego, czy przyczyną są wirusy czy zmiany hormonalne, leczenie kataru w ciąży możesz wspomóc olejkami eterycznymi. Skuteczne są olejek eukaliptusowy, sosnowy i miętowy. Minimalizują uporczywe dolegliwości, szczególnie w czasie ciąży, kiedy przyjmowanie wielu leków jest zabronione. Warto więc ratować się naturalnymi sposobami.
Aromaterapia i leczenie kataru u niemowlaka
A czy aromaterapia jest bezpieczna również dla niemowlaka? Nowonarodzony maluszek jest bardzo wrażliwy na intensywne zapachy, dlatego aromaterapię można stosować od ok. 3. miesiąca życia i tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Olejki eteryczne stosuje się do masażu maluszka, rozcieńczając z olejkiem bazowym, np. olejem ze słodkich migdałów. Jeśli chodzi o olejki eteryczne bezpieczne dla niemowląt, to poleca się słodką pomarańczę, rumianek i lawendę. Działają one relaksująco, sprzyjają dobremu snu i łagodzą dolegliwości brzuszkowe. Po 6. miesiącu życia można też używać olejek marchewkowy o działaniu przeciwzapalnym i olejek z bazylii lawendowej, który pomaga przy uporczywym kaszlu.
A czy aromaterapia może też wspomóc leczenie kataru u niemowlaka? Naturalnie, że tak! U kilkumiesięcznego malucha można używać olejku z drzewa herbacianego, a u roczniaka nieco silniejszego olejku eukaliptusowego.
Jakich olejków unikać w ciąży i u niemowląt?
Pamiętaj, że stosować możesz tylko olejki bezpieczne w ciąży, a w przypadku niemowlaka tylko takie, które są wskazane dla tak małego i wrażliwego jeszcze człowieka. W ciąży niewskazane są olejki z mięty, szałwii i jaśminu, ponieważ jest ryzyko wywołania wcześniejszej akcji porodowej. Unikaj także olejku bazyliowego, cedrowego, anyżowego, goździkowego i cynamonowego. Jeśli zaś chodzi o dzieci, to do 30. miesiąca życia nie należy wystawiać ich na działanie olejku tymiankowego, muszkatołowego, miętowego, cynamonowego i laurowego. Aromaterapia w ciąży i u maluszków jest bezpieczna, ale tylko wtedy kiedy stosuje się ją prawidłowo i zgodnie z zaleceniami.
Aromaterapia w ciąży może ulżyć Twoim nieprzyjemnym dolegliwością, a Twojemu maluszkowi może pomóc przy problemach brzuszkowych, a także poprawić jego sen. Nie musisz unikać olejków eterycznych, ale pamiętaj, aby zachować odpowiednią ostrożność.