Wolne dni dla taty, urlop tacierzyński - przydatne informacje

list Regulacje prawne
Blog Bambiboo - Wolne dni dla taty, urlop tacierzyński - przydatne informacje

Pojawienie się maluszka w rodzinie to niesamowity powód do radości. Nie tylko mama chciałaby się nacieszyć bliskością, ale również ojciec. Także tatusiom przysługują w tym wyjątkowym czasie przywileje, ale warto zawczasu się z nimi zapoznać, aby w terminie wypełnić odpowiednie wnioski.

Urlop tacierzyński a urlop ojcowski

Urlop ojcowski trwa tylko 14 dni i jest udzielany bez względu na to, czy matka jest wtedy na urlopie macierzyńskim czy też nie. Można go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12-go miesiąca życia. 

A urlop tacierzyński jest częścią urlopu macierzyńskiego, i jest zależny od tego, czy matka zgodzi się na oddanie swojej części ojcu dziecka. Taki urlop można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia.

Wdrożona do polskich przepisów unijna dyrektywa, która czeka na wdrożenie do polskich przepisów, owocuje całym szeregiem zmian, zwłaszcza dla świeżo upieczonych rodziców – zarówno matek, jak i ojców. Jedną z takich zmian będzie skrócenie okresu umożliwiającego wykorzystanie urlopu ojcowskiego, ale sama jego długość pozostanie niezmieniona. 

Według polskiego prawa, pracownikom, którzy są zatrudnieni w oparciu umowę o pracę, po urodzeniu dziecka przysługuje urlop ojcowski. Przywilej oznacza, że urlop może być wykorzystany, ale nie musi. Jeśli ojciec nie zdecyduje się na wykorzystanie urlopu, nie przysługuje mu za niego ekwiwalent pieniężny.

Urlop ojcowski wynosi dwa tygodnie czyli 14 dni kalendarzowych, wliczając w to soboty, niedziele i wszystkie święta i przysługuje osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, zarówno w przypadku narodzin własnego, jak i przysposobionego dziecka. Urlop taki można wykorzystać do momentu ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia.

Taki urlop ojciec dziecka może wykorzystać w dwóch turach po 7 dni każda lub jednorazowo. Aby otrzymać taki urlop, tata musi złożyć pisemny wniosek załączając skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Ten rodzaj urlopu jest w 100% odpłatny.

Dodatkowo, po urodzeniu dziecka, każdy ojciec może skorzystać je z urlopu tacierzyńskiego, który formalnie nie występuje w Kodeksie Pracy.

Początkowy okres to oczywiście urlop macierzyński, który w wymiarze podstawowym wynosi 20 tygodni. 14 z nich musi obowiązkowo wykorzystać matka dziecka, z czego 6 tygodni może wykorzystać przed porodem. Pozostałe tygodnie może wykorzystać ojciec, który pracuje w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie lub prowadzi działalność gospodarczą, czyli opłaca dobrowolną składkę chorobową. Po upływie tego urlopu, rodzicom przysługuje trwający 32 – 34 tygodnie urlop rodzicielski, na którym mogą przebywać jednocześnie lub osobno. To oczywiście wiele możliwości, ponieważ można go wykorzystać od razu, a także podzielić na części i wykorzystać w kilku partiach, do momentu zakończenia przez dziecko 6 roku życia. 

Rodzice mają również możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego, który trwa do 36 miesięcy, jednak przynajmniej jeden miesiąc musi wykorzystać drugi z rodziców. Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym.

Składanie wniosku o urlop tacierzyński

Urlop tacierzyński to potoczne określenie, którego próżno jest szukać w Kodeksie pracy. Ciężko również znaleźć wzór wniosku o urlop tacierzyński. A jest on niezbędny, jeśli planujemy przejąć część urlopu macierzyńskiego od matki.

Wzory wniosku o urlop tacierzyński można znaleźć więc w Internecie. Trzeba również dołączyć takie dokumenty jak skrócony odpis aktu urodzenia dziecka czy oświadczenie matki o rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego. 

Co robić na urlopie tacierzyńskim

Urlop tacierzyński oczywiście można wykorzystać na spędzenie czasu z dzieckiem. To wachlarz niezliczonych możliwości, począwszy od spacerów a skończywszy na kreatywnym spędzaniu wolnego czasu. Można również uczestniczyć w warsztatach dla rodziców, gdzie ojcowie mogą porozmawiać z innymi rodzicami oraz podzielić się doświadczeniami. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło