Urlop rodzicielski po nowemu – zmiany w Kodeksie Pracy 2023

list Regulacje prawne
Blog Bambiboo - Urlop rodzicielski po nowemu – zmiany w Kodeksie Pracy 2023

23 kwietnia 2023 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące urlopu rodzicielskiego. Świeżo upieczeni rodzice mogą liczyć na dłuższy okres urlopowy wynikający z tytułu urodzenia dziecka. To duże udogodnienie i jeszcze większe możliwości podziału urlopu rodzicielskiego na mamę i tatę. Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, ile wynosi urlop rodzicielski? A może właśnie urodziłaś i nie wiesz dokładnie, jak długo możesz zostać w domu ze swoim maluszkiem? Rozwiewamy więc wszelkie wątpliwości. 

Dłuższy urlop rodzicielski 

Dotychczas, a właściwie do kwietnia 2023 roku, w przypadku urodzenia jednego dziecka urlop rodzicielski wynosił 32 tygodnie. Po zmianach został on wydłużony do 41 tygodni. Na urodzenie więcej niż jednego dziecka przysługiwał urlop w wysokości 34 tygodni, a obecnie są to 43 tygodnie. Urlop rodzicielski został więc wydłużony o całe 9 tygodni, czyli 2,5 miesiąca. 

Ważne jest jednak, że te dodatkowe 9 tygodni przysługuje drugiemu rodzicowi. Zatem jeśli to matka zdecydowała się na urlop rodzicielski i pozostanie z maluszkiem w domu przez pierwsze miesiące, to ona może wykorzystać 32 tygodnie, a ojciec pozostałe 9 tygodni. Sytuacja może być też odwrotna, kiedy ojciec opiekuje się dzieckiem na początku, z kolei matka ma do dyspozycji nowe 9 tygodni. 

Urlop rodzicielski dla ojca 2023. Przywileje dla taty 

W większości przypadków 9-tygodniowy urlop rodzicielski wykorzystywany jest przez ojca. To kobieca najczęściej pozostaje z maluszkiem w domu po porodzie i poświęca mu swój czas. Nowelizacja ustawy jest jednak szansą dla panów, którzy chcą też w większym stopniu zaangażować się w opiekę nad dzieckiem. Poza tym w zamyśle ustawowym te 9 tygodni ma zmotywować kobiety do powrotu do pracy. To pewnego rodzaju aktywizacja i czas, który można wykorzystać na zorganizowanie opieki nad maluszkiem, kiedy oboje rodzice zechcą pozostać aktywni zawodowo. 

Ojciec może jednak zdecydować się na wykorzystanie swoich 9 tygodni lub części z nich w okresie, kiedy matka też pozostaje na urlopie rodzicielskim. Dzięki temu jest dla niej wsparciem, a cała rodzina spędza czas razem. Kodeks Pracy nie narzuca więc, że urlop rodzicielski nie może być wykorzystywany w jednym czasie przez obojga rodziców. 

9 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać do ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Nie ma więc obowiązku pozostawania na urlopie jedynie w pierwszych miesiącach życia maluszka. Tata za ten okres, kiedy poświęca się opiece nad dzieckiem, otrzyma 70% swojego wynagrodzenia. 

Nie tylko zmiany w urlopie rodzicielskim. Na co jeszcze mogą liczyć rodzice? 

Nowelizacja Kodeksu Pracy sprzyja rodzicom. W nowej wersji jest dużo zmian dotyczących urlopów dla rodziców, które ułatwiają im opiekę nad dzieckiem. Każdy z pracowników uzyskuje prawo do dodatkowych 5 dni urlopu opiekuńczego. Może je wykorzystać na opiekę nie tylko nad chorym dzieckiem, ale też małżonkiem czy rodzicem. W Kodeksie Pracy pojawiły się też 2 nowe dni wolne płatne w wysokości 50% wynagrodzenia pracownika. Są one do wykorzystania w przypadku działań siły wyższej czy też pilnej sprawy rodzinnej. 

Na nowelizacji Kodeksu Pracy skorzystają też rodzice dzieci do lat 8. Jeśli nie wyrażą oni zgody, przełożony nie może narzucić im pracy na nocnej zmianie czy też pracy w godzinach nadliczbowych. Pracownik mający dziecko w wieku do 8 lat może odmówić delegacji poza miejsce wykonywania swojej pracy. Dodatkowo bez jego zgody nie można narzucić mu przerywanego czasu pracy. 

Zmiany w urlopie rodzicielskim są korzystne dla rodziców. Mogą oni dłużej pozostać z maluszkiem w domu, jak również spędzić czas razem. Korzystaj ze swoich przywilejów!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło