Jestem w ciąży i nie mam ubezpieczenia. Czy będę płacić za poród?

list Regulacje prawne
Blog Bambiboo - Jestem w ciąży i nie mam ubezpieczenia. Czy będę płacić za poród?

W Polsce nie ma obowiązku płacenia ubezpieczenia zdrowotnego. Ubezpieczenie nie obejmuje osób niepracujących i niezarejestrowanych w Urzędzie Pracy. Kobieta, która zachodzi w ciążę nie musi więc podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu. Pojawia się wtedy pytanie – czy brak ubezpieczenia w ciąży wymusza konieczność płacenia za opiekę lekarską i poród? Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, możesz być spokojna o opiekę lekarską w najbliższych miesiącach dla siebie i swojego maluszka. 

Brak ubezpieczenia w ciąży a darmowa opieka lekarska 

Każda przyszła mama, czyli kobieta w ciąży, ma w Polsce prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Oznacza to, że brak ubezpieczenia w ciąży nie dyskwalifikuje jej z możliwości korzystania z badań i konsultacji lekarskich. Wynika to z prawa Konstytucji (art. 68 ust. 3), z którego jednoznacznie wynika, że każdej kobiecie państwo powinno zapewnić opiekę lekarską na cały czas trwania ciąży i jeszcze 6 tygodni po porodzie. Zatem w momencie urodzenia dziecka świeżo upieczona mama nie traci prawa do nieodpłatnego korzystania z usług lekarza. Co więcej, nie musi się ona martwić o opiekę    medyczną dla swojego dziecka. W Polsce przysługuje ona każdemu dziecku do osiągnięcia pełnoletności. 

Brak ubezpieczenia w ciąży nie może być powodem odmowy udzielenia pomocy lekarskiej kobiecie ciężarnej przez placówki działające w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Ciężarnej przysługuje prawo do darmowych wizyt lekarskich w gabinecie ginekologicznym, wizyt kontrolnych, badań prenatalnych i USG oraz badań laboratoryjnych oraz wszelkich zaleconych przez lekarza zabiegów. 

Lekarz dla ciężarnej bez ubezpieczenia – jak skorzystać ze świadczeń lekarskich? 

Chcąc skorzystać z opieki lekarza dla ciężarnej bez ubezpieczenia, trzeba się zgłosić do dowolnej placówki medycznej, która świadczy swoje usługi lekarskie w ramach NFZ. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty, numer pesel i oświadczenie o braku ubezpieczenia. Ciężarna zostaje zarejestrowana w placówce i od tego momentu może korzystać z darmowej opieki lekarskiej. 

Potwierdzenie ciąży przez lekarza jest wystarczającym powodem przyjęcia kobiety w ciąży do przychodni i szpitala. W placówce medycznej należy przedstawić kartę ciąży, która potwierdza aktualny stan pacjentki. Ważne jest jednak to, że brak karty ciąży nie zwalnia lekarza z obowiązku udzielenia pomocy kobiecie ciężarnej. 

Jeśli więc jesteś w ciąży, ale nie posiadasz ubezpieczenia, masz prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej. Placówka medyczna mająca kontrakt z NFZ nie może odmówić Ci leczenia. W przeciwnym razie jest to działanie niezgodne z prawem, a Ty powinnaś o tym fakcie poinformować Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Ile kosztuje poród bez ubezpieczenia w komercyjnych placówkach? 

Wyjątkową sytuacją jest chęć prowadzenia ciąży i porodu w komercyjnych placówkach medycznych. Są szpitale i przychodnie, w których zarówno brak ubezpieczenia w ciąży, jak i posiadanie ubezpieczenia nie ma żadnego znaczenia dla świadczonych odpłatnie usług medycznych. Takie placówki nie posiadają kontraktu z NFZ i tym samym każda wizyta lekarska, jak i pobyt w takim szpitalu i poród są płatne. Wizyta ginekologiczna to koszt ok. 250 zł. A ile kosztuje poród bez ubezpieczenia i z ubezpieczeniem w takich komercyjnych placówkach? Ceny oscylują wokół 5000-20000 zł w zależności od szpitala oraz zakresu świadczonych w ramach pakietu usług. Wiele kobiet decyduje się na taki poród ze względu na bardzo indywidualne podejście do pacjentki, możliwość pobytu ojca dziecka i partnera nie tylko przy porodzie, ale i po nim, jednoosobową salę z łazienką i pełnym wyposażeniem, a także możliwość porodu np. w wodzie. 

Jesteś w ciąży i nie masz ubezpieczenia? Nie musisz płacić za wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu i poród. Masz prawo do darmowej opieki medycznej. Skorzystaj z tego prawa i nie zgadzaj się na odmowę przyjęcia w przychodni lub szpitalu. Niestety, takie sytuacje się zdarzają, co należy zgłosić do Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło