Co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka?

list Regulacje prawne
Blog Bambiboo - Co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka?

Twój maluszek właśnie przyszedł na świat. Przed Wami czas radości, wzruszeń i szczęścia, ale również formalności. Masz obowiązek załatwienia konkretnych spraw związanych z nowym członkiem rodziny. Co więcej, masz na to określony czas. Na szczęście obecnie większość spraw załatwisz online, co jest dużym ułatwieniem dla świeżo upieczonych rodziców. Co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka? Ile czasu na formalności po porodzie mają mama i tata? 

Co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka? Akt urodzenia i PESEL 

Najczęściej formalnościami po narodzinach dziecka zajmuje się jego tata, jeśli oczywiście relacje dwojga ludzi na to pozwalają, a mężczyzna uznał ojcostwo. Jednym z pierwszych obowiązków rodziców jest wnioskowanie o akt urodzenia dziecka. Możesz zdecydować, czy chcesz go w formie papierowej czy elektronicznej. Zgodnie ze swoim wyborem udajesz się więc do urzędu stanu cywilnego lub składasz wniosek online. Ile czasu masz na te formalności po porodzie? Dokładnie jest na to 21 dni. Jeśli zdecydowałaś się na rejestrację swojego maluszka online, to potrzebować będziesz profilu zaufanego. Rejestracji dokonujesz za pośrednictwem strony https://obywatel.gov.pl/dzieci/dziecko-zglos-urodzenie-dziecka. Co ważne w obu przypadkach rejestracji możesz dokonać dopiero po przekazaniu przez szpital karty narodzin dziecka. Placówka ma na to 3 dni. 

Zastanawiasz się, co z numerem PESEL dziecka? Jest on generowany automatycznie po sporządzeniu aktu urodzenia. Otrzymasz go w ciągu 30 dni. Jest to 11-cyfrowy numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, który jest niezbędny m.in. do korzystania z opieki zdrowotnej czy też wyrobienia paszportu i dowodu osobistego.

A co z zameldowaniem dziecka?

Twoje dziecko zostanie automatycznie zameldowane przez kierownika USC podczas sporządzania aktu urodzenia. Miejsce zameldowania dziecka będzie się pokrywało z miejscem stałego lub czasowego pobytu rodziców. A co w przypadku, kiedy rodzice nie mieszkają razem? Wtedy podejmują oni decyzję o tym, gdzie maluch zostanie zameldowany – u mamy czy u taty. 

Nie zapomnij też zapisać maluszka do przychodni, aby mógł korzystać on z pomocy medycznej. Najlepiej zrobić to możliwie jak najszybciej, ponieważ pierwsza wizyta u lekarza pediatry powinna odbyć się między 4-6 tygodniem życia dziecka. 

Czy dziecko należy zgłosić do ZUS?

Tak, dziecko musi zostać zgłoszone do ZUS. Ile czasu na formalności po porodzie z tym związane mają rodzice? Dokładnie jest to 7 dni od daty otrzymania numeru PESEL dziecka. Rodzice decydują, które z nich zgłasza maluszka do ubezpieczenia w dziale kadr w swoim zakładzie pracy. W tym celu należy wypełnić specjalny dokument ZUS ZCNA. Jest to warunek, który trzeba spełnić, aby dziecko zostało objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. 

Ubezpieczenie i becikowe

Świeżo upieczonym rodzicom czasem przysługują dodatkowe środki od państwa po urodzeniu dziecka. To tzw. becikowe. Należy się ono wtedy, kiedy dochód w rodzinie na jedną osobę nie przekracza 1922,00 zł netto (stan na 2023 rok). Wysokość zasiłku to 1000 zł. Aby jednak je otrzymać, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie miasta, gminy lub ośrodku pomocy społecznej. W tym przypadku również obowiązują terminy – czas na złożenie wniosku o zasiłek wynosi 12 miesięcy od dnia porodu. 

Dodatkowe środki, wypłacane jednorazowo po porodzie należą się także rodzicom dodatkowo ubezpieczonym. Po urodzeniu dziecka trzeba się zgłosić do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego, aby je otrzymać. Należy jednak pamiętać o okresie karencji, a więc tym czasie, kiedy niemożliwe jest otrzymanie pieniędzy z polisy. W przypadku urodzenia dziecka najczęściej okres karencji trwa 12 miesięcy. Oznacza to, że środki przysługują tylko tym osobom, które posiadają ubezpieczenie dłużej niż 1 rok. 

Nie unikniesz formalności po porodzie. Twoje dziecko musi mieć akt urodzenia i PESEL, a także być zgłoszone do ubezpieczenia, aby móc korzystać z bezpłatnego leczenia. W natłoku nowych obowiązków masz prawo czuć się zagubiona. Jeśli więc jest to tylko możliwe, niech papierkową robotą zajmie się Twój partner. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło