W czym kąpać noworodka – w wannie, wanience czy pod prysznicem?

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - W czym kąpać noworodka – w wannie, wanience czy pod prysznicem?

Kąpiel to stresujące wydarzenie nie tylko dla noworodka, ale też dla rodziców. W głowach rodziców pojawia się wiele pytań. Jedno z nich to: w czym kąpać noworodka? Możliwości jest sporo. Trzeba wybrać takie rozwiązanie, które będzie najodpowiedniejsze dla malucha i pozwoli mu czuć się podczas kąpieli komfortowo. Lepiej kąpać niemowlę w wiaderku czy w wanience? A może użyć do tego celu prysznica lub wanny? W tym artykule, postaramy się rozwiać wasze wątpliwości.

W czym kąpać noworodka? Najczęstsza odpowiedź – w wanience! 

Mała wanienka to, bez wątpienia, najpopularniejszy gadżet, używany do kąpieli niemowlaków. Wanienka, swoim niewielkim rozmiarem i ergonomicznym kształtem, jest idealnie przystosowana do kąpieli maluchów. Jest lekka, a przy tym mała, dlatego można ją łatwo przenosić i kąpać w niej dziecko nie tylko w łazience, ale też np. w pokoju. Warto dodać, że w wanience można kąpać dziecko w każdej pozycji: siedzącej, leżącej czy półsiedzącej. Niektórzy rodzice decydują się na zakup dodatkowych gadżetów, które ułatwiają kąpiel i pomagają dbać o bezpieczeństwo niemowlaka. Mowa tu, przede wszystkim, o matach antypoślizgowych czy np. hamaku, który podczas kąpieli podtrzymuje głowę malucha. Do kiedy można kąpać dziecko w wanience? To zależy. W mniejszych modelach, do ok. 80 cm długości, można kąpać niemowlaki do 6 miesiąca życia. Natomiast wanienki o długości ok. 100 cm to rozwiązanie dobre dla dzieci do 2-3 roku życia. 

Wiaderko do kąpieli – alternatywa dla wanienki

W czym jeszcze można kąpać noworodka? Jedną z możliwości jest mycie malucha w specjalnym wiaderku, przeznaczonym do kąpieli. W wiaderku maluch przebywa w pozycji siedzącej. Właśnie w takiej pozycji jeszcze niedawno znajdował się w brzuchu mamy, dlatego czuje się bezpiecznie. Co więcej, dziecko jest niemal w całości (aż do szyi) zanurzone w wodzie, co powoduje, że jest spokojniejsze. Zalet korzystania z wiaderka do kąpieli jest dużo więcej. Kąpiel malucha w wiaderku to znaczna oszczędność wody, w porównaniu z kąpielą w wanience. Zwykle wystarczy zaledwie 3-4 litry wody, by wykąpać niemowlaka. Warto również podkreślić, że woda w wiaderku wychładza się znacznie wolniej niż w wanience. To pomaga uniknąć wychłodzenia ciała malucha. Inne zalety wiaderka to kompaktowe rozmiary, lekka konstrukcja i stabilność.

Kąpiel dziecka pod prysznicem? Czemu nie!

Czy można wykąpać dziecko pod prysznicem? Jak najbardziej! To rozwiązanie szczególnie wygodne dla tych, którzy nie mają w łazience zbyt dużo miejsca i ciężko byłoby im tam zmieścić dodatkowy gadżet, czyli małą wanienkę. Do kąpieli dziecka pod prysznicem najlepiej sprawdzi się wysoki brodzik. W takiej scenerii maluch będzie mógł do woli chlapać wodą, co na pewno sprawi, że będzie przeszczęśliwy. W przypadku tego rozwiązania, należy być szczególnie ostrożnym i asekurować malca, by nie stracił równowagi. Może się do tego przydać np. mata antypoślizgowa. Kąpiel dziecka pod prysznicem może się odbywać na siedząco, ale też na stojąco. W tym drugim przypadku, jeden rodzic trzyma dziecko, a drugi je myje. Niemowlaka można umyć pod prysznicem również w łazience, w której jest niski brodzik. Jednak wtedy najlepiej użyć do tego dużej miski i właśnie w niej umieścić dziecko.

Kąpiel niemowlaka w dużej wannie

Kąpiąc niemowlaka w małej wanience np. w pokoju, trzeba liczyć się ze sporą ilością kałuży wokół wanienki. Wtedy warto rozważyć przeniesienie kąpieli niemowlaka do dużej wanny. Tam dziecko może do woli chlapać wodą. Żeby jednak nie zużywać zbyt dużej ilości wody, najlepiej wstawić do wanny dziecięcą wanienkę. Wielu rodziców zastanawia się do kiedy najlepiej kąpać dziecko w wanience. Otóż przeprowadzenie malucha z dziecięcej wanienki do wanny dla dorosłych, powinno odbyć się wtedy, gdy wanienka jest dla dziecka za ciasna. Najczęściej maluch wyrasta z niej ok. 6 miesiąca życia. Niektórzy też czekają ze zmianą wanny do czasu, aż dziecko jest w stanie stabilnie, samodzielnie siedzieć (najczęściej maluch zdobywa tę umiejętność w 7 miesiącu życia). Warto przy tym pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa podczas kąpieli niemowlaka w dużej wannie. Na pewno przyda się mata antypoślizgowa. Można też się zaopatrzyć w specjalne krzesełko.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło