Ulewanie u niemowląt. Kiedy powinno niepokoić?

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Ulewanie u niemowląt. Kiedy powinno niepokoić?

Ulewanie u niemowląt jest częstym zjawiskiem polegającym na niekontrolowanym cofaniu się treści pokarmowych z żołądka do ust lub też na zewnątrz. U wielu rodziców budzi niepokój, szczególnie jeśli dziecko ma tendencje do ulewania po (prawie) każdym jedzeniu. Dotyczy to nawet 50% niemowląt od 2 do 8 miesiąca życia. Potem problem zanika, po 8 miesiącu życia ulewanie po jedzeniu występuje już tylko u 5% dzieci. Kiedy należy to przyjąć na normę, a kiedy skonsultować się z lekarzem? 

Ulewanie po jedzeniu naturalnym zjawiskiem fizjologicznym

Układ pokarmowy niemowląt jest jeszcze niedojrzały – zwieracze przełyku się nie domykają, co może powodować cofanie się treści żołądkowych do przełyku. Najczęściej ulewanie u niemowląt pojawia się chwilę po jedzeniu, a częściowo przetrawione treści żołądkowe mogą przybrać postać twarożku. Ulewanie po jedzeniu nie jest powodem do niepokoju, o ile jest całkowicie bezbolesne dla dziecka. Ilość ulewanego pokarmu nie powinna przekraczać 1-2 łyżeczek mleka. Silniejsze ulewanie u niemowląt również można traktować jako naturalne następstwo niedojrzałego układu pokarmowego, ale tylko wtedy, kiedy nie towarzyszą temu inne objawy. 

Za naturalne zjawisko fizjologiczne ulewanie u niemowląt uznajemy, jeśli:

  • Nie występuje przy nim spadek masy ciała dziecka 
  • Maluch spokojnie spożywa pokarm, nie płacze przy jedzeniu i nie odmawia posiłku 
  • Ulewanie nie trwa dłużej niż do 12. miesiąca życia
  • Nie towarzyszą mu wymioty i częste infekcje górnych dróg oddechowych

Ulewaniu po jedzeniu nierzadko towarzyszy czkawka. Nie należy jej traktować w kontekście niepokojących objawów. Najczęściej występuje u niemowląt łapczywie pijących mleko. Czkawka zazwyczaj ustępuje samoistnie. 

Kiedy ulewanie u niemowląt powinno niepokoić?

W niektórych przypadkach ulewanie u niemowląt wymaga konsultacji z pediatrą. Dzieje się tak, jeśli maluch ulewa i jednocześnie obserwujemy spadek masy jego ciała lub jego zahamowanie. Ponadto ulewaniu nie powinny towarzyszyć wymioty i wymioty z krwią. Należy też zwrócić uwagę, czy maluch nie choruje zbyt często i nie występują u niego nawracające infekcje dróg oddechowych. 

Do kiedy ulewanie można przyjąć za normę? Strategicznym momentem jest wiek 12 miesięcy. Do tego czasu maluch powinien mieć już dobrze rozwinięty układ pokarmowy. Większość dzieci przestaje ulewać do 8 miesiąca życia, kiedy mleko zostało już uzupełnione o pokarmy stałe. 

Jak odróżnić refluks od ulewania u niemowląt?

Nie należy również utożsamiać ulewania u niemowląt z refluksem. To dwa odmienne zjawiska, które łączy cofanie się treści żołądkowych. Refluks jest jednak związany z bólem u malucha, co objawia się m.in. niespokojnym zachowaniem podczas karmienia, przerywaniem ssania piersi, prężeniem się i płaczem. Maluch w takim przypadku nie lubi również przebywać w pozycji leżącej. 

Ponadto przy fizjologicznym ulewaniu u niemowląt wypływ treści żołądkowych jest spokojny, przy refluksie gwałtowny – to chlustające wymioty po każdym karmieniu. U niektórych dzieci objawy refluksa obserwuje się także w nocy, co wymaga natychmiastowej konsultacji z pediatrą, ponieważ istnieje ryzyko zakrztuszenia. 

Sposoby na ulewanie po jedzeniu 

A jak radzić sobie z ulewaniem po jedzeniu? Dobrym pomysłem jest karmienie maluszka częściej, dzięki czemu będzie jednorazowo przyjmował mniej pokarmu. Warto również zmienić pozycję karmienia, aby dziecko znajdowało się w pozycji półleżącej. Zadbaj o to, aby było ono przy jedzeniu spokojne i zrelaksowane, unikaj szybkiego karmienia.

Po każdym karmieniu, przytrzymaj dziecko w pozycji pionowej, układając jego główkę na swoim ramieniu, co ułatwi mu odbicie połkniętego powietrza. Jeśli już układasz maluszka w łóżeczku lub kołysce, wybierz pozycję na boku, co pozwoli Ci uniknąć ewentualnego zakrztuszenia się pokarmem. 

Aby prawidłowo ocenić dolegliwości maluszka, należy odróżnić ulewanie po jedzeniu od refluksa i wymiotów. Trzeba obserwować zachowanie dziecka podczas jedzenia, jak również kontrolować przyrost jego masy ciała. Dziecko Ci nie powie, że coś mu dolega i nie uspokoi, że jest wszystko dobrze. To Twoją rolą jest to ocenić. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło