Rozszerzanie diety u dziecka. Na czym polega BLW?

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Rozszerzanie diety u dziecka. Na czym polega BLW?

Papki, grudki i kawałki, karmić czy pozwalać na samodzielne jedzenie, unikać niektórych produktów czy wdrażać je bez konkretnej kolejności? Te pytania spędzają sen z powiek wielu rodziców. Rozszerzanie diety to kolejny ważny etap w życiu całej rodziny. Od teraz Twój maluszek przestanie jeść tylko mleko, a będzie poznawał nowe smaki. Jak to będzie wyglądało, zależy przede wszystkim od Ciebie. Jedną z metod jest bardzo popularne w ostatnim czasie BLW. Na czym polega BLW i czy to dobry wybór? 

Gotowość dziecka do rozszerzania diety 

Czy to już jest ten moment? Czy teraz powinnam podać dziecku marchewkę czy może jeszcze ograniczać jego dietę do mleka? Jest kilka oznak, że Twój maluch jest gotowy do poznawania nowych smaków:

 • Zgodnie z zaleceniami WHO rozszerzanie diety powinno się rozpocząć po 6. miesiącu życia
 • Dziecko powinno samodzielnie siedzieć, bez podparcia
 • Maluch powinien wykazywać zainteresowanie jedzeniem
 • Nie może on wypychać jedzenia z buzi językiem
 • Powinien samodzielnie chwycić jedzenie i podnieść je z talerza, celnie trafiając nim do buzi 

Wielu rodziców spieszy się z rozszerzaniem diety u swojego dziecka. Może to powodować wiele trudności, np. brak nawyku połykania, wymioty, zadławienia i niechęć do jedzenia w późniejszym czasie. Niektórzy rodzice decydują się na karmienie dziecka dokładnie rozdrobnionym jedzeniem tzw. papkami ze względu na brak wyżej wspomnianych umiejętności. Od razu wykluczają metodę BLW lub też po jej wdrożeniu z niej rezygnują, ponieważ maluch sobie nie radzi. Na czym właściwie polega BLW? Co sprawiło, że rodzice się tym interesują? 

Na czym polega BLW?

BLW to skrót od pełnej angielskiej nazwy metody karmienia dziecka - „Baby Led Weaning”. W Polsce przyjęło się, że jest to po prostu „Bobas Lubi Wybór”. Z założenia maluch podczas rozszerzania diety od samego początku sam decyduje, co i w jakich ilościach chce jeść. Rodzic jest tylko inicjatorem, proponuje pokarmy i obserwuje, podczas gdy dziecko samo wybiera z talerza to, na co ma aktualnie ochotę. Oprócz tego wszystkie produkty są dziecku podawane w „normalnej” konsystencji, czyli takiej, jaka jest nam dobrze znana i w jakiej my je spożywamy. Nie rozdrabniamy więc warzyw i owoców oraz nie blendujemy zup. 

W metodzie BLW chodzi przede wszystkim o to, aby dziecko oswoić z jedzeniem. Początki rozszerzania diety nie polegają na tym, aby się ono najadało, ale aby poznawało nowe smaki i konsystencje. Musi po prostu zaprzyjaźnić się z jedzeniem. Rodzic obdarza swoje dziecko dużym zaufaniem, wierząc, że maluch sam wykaże zainteresowanie proponowanymi pokarmami. 

Jak zacząć BLW? 

Rozszerzanie diety to na pewno nie jest proste zadanie dla rodzica. Musi on jednak zaakceptować nową sytuację i uświadomić sobie, że nie wolno zmuszać dziecka do jedzenia. W przeciwnym razie osiągniesz efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego. Zastanawiasz się więc, jak zacząć BLW, aby rozszerzanie diety było dla Was przyjemnym doświadczeniem i zakończyło się sukcesem?

 • Proponuj pokarmy stałe, kiedy dziecko nie jest głodne, np. 30 minut po karmieniu piersią lub mlekiem z butelki. 
 • Nie rezygnuj z pokarmów mlecznych od samego początku. To wciąż podstawowe źródło pożywienia Twojego dziecka.
 • Twoje dziecko ma prawo odmawiać jedzenia, zaakceptuj to. 
 • Postaraj się jeść razem z dzieckiem. Jesteś dla niego najlepszym wzorem do naśladowania.
 • Urozmaicaj pokarmy – niech różnią się kolorem, strukturą i konsystencją.
 • Podawaj pokarmy stałe, kiedy maluch jest wypoczęty.
 • Dostosuj wielkość jedzenia do umiejętności dziecka, np. marchew pokrój w słupki, a winogrono na połówki lub ćwiartki.
 • Pozwól dziecku bawić się jedzeniem, w ten sposób je właśnie poznaje.
 • Nie dodawaj do dań soli i cukru. 

Ale właściwie dlaczego BLW to ten dobry wybór?

Mogłoby się wydawać, że metoda BLW to tylko moda w rozszerzaniu diety. To jednak powrót do korzeni, tak w przeszłości jadły dzieci, dostawały to, co rodzice mieli aktualnie dostępne i nikt nie korzystał z blendera i miksera. Ponadto BLW ma wiele zalet, z których wiele jest potwierdzonych naukowo. 

Dzięki tej metodzie dziecko poznaje jedzenie wszystkimi zmysłami. Może je powąchać, dotknąć i posmakować. Uczy się ponadto samodzielności, rozwija motorykę małą, która będzie mu potrzebna w przyszłości, np. do nauki pisania. Maluch sam podejmuje decyzje, więc już od małego wie, że może mieć własne zdanie i je komunikować. Badania potwierdzają, że metoda BLW ma pozytywny wpływ na regulację mechanizmów apetytu i sytości. Dziecko wie, kiedy jest głodne, a kiedy najedzone i odpowiednio reaguje na te stany. 

To, co jest jeszcze ważne, to budowanie dobrych relacji z jedzeniem poprzez BLW. Nie ma przymusu ze strony rodzica, nikt nie wywołuje na dziecku presji, traktuje ono jedzenie jako przyjemność, która pozwala mu się rozwijać i jednocześnie zaspokaja jedną z jego podstawowych potrzeb. Oczywiście nie zapominajmy, że dzięki BLW gotujesz jeden posiłek dla całej rodziny

Nie jesteś jednak przekonany, czy BLW jest tym właściwym wyborem? Możesz spróbować kilku metod, podając dziecku papki, grudki i kawałki, pozwalając samodzielnie jeść i jednocześnie karmiąc. BLW jest jedną z metod rozszerzania diety, a nie „must be”.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło