Regres snu u niemowlaka - kiedy występuje i czy trzeba się nim przejmować?

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Regres snu u niemowlaka - kiedy występuje i czy trzeba się nim przejmować?

Dotychczas wszystko było w porządku – Twoje dziecko całkiem dobrze radziło sobie ze spaniem, ale od jakiegoś czasu widzisz, że ma z tym problemy? Jeśli bobasowi trudniej zasnąć, częściej się budzi i jest przez to jest płaczliwy, może to wskazywać na tzw. regres snu. Czym jest regres snu u niemowlaka? Kiedy może się pojawić i jak sobie z nim radzić?

Regres snu u niemowlaka – co to jest?

Regres snu u niemowlaka wbrew pozorom nie jest oznaką żadnych nieprawidłowości. Przeciwnie, to naturalny i normalny etap w życiu zarówno dzieci w wieku niemowlęcym, jak i nieco starszych. Regresem snu określa się chwilowe pogorszenie jakości snu dziecka. Problem pojawia się nagle – jednej nocy maluch spokojnie przesypia niemal całą noc, podczas gdy kolejnej przez długi czas nie może zasnąć, często się budzi i jest niechętny do regeneracyjnych drzemek w ciągu dnia.

Razem z regresem snu może pojawić się: zwiększona płaczliwość, gorszy apetyt i złe samopoczucie oraz większa niż zwykle potrzeba kontaktu z rodzicem. Często maluch na tym etapie chce być także ciągle noszony na rękach i nie zostawiany sam.

Ile trwa regres snu?

Regres snu najczęściej trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni. Co ciekawe, problem znika równie szybko, jak się pojawia. Jednej nocy dziecko może nie mieć w ogóle ochoty na sen, podczas gdy kolejnej, bez trudu przesypia kilka godzin. Sporadycznie jednak zdarza się, że regres jest początkiem trwałych zmian dotychczasowych nawyków.

Regres snu – kiedy może się pojawić?

Regres snu najczęściej towarzyszy zmianom rozwojowym u dzieci. Maluch dorasta, zdobywa nowe umiejętności, co może wpływać choćby na jego sen. Pogorszenie jakości snu może pojawić się już w okolicach 4. miesiąca życia, kiedy to dziecko może często się wybudzać i nie chcieć spać w nocy. Regres snu może także wystąpić u starszych dzieci przy okazji kolejnych skoków rozwojowych. Często jest to problem 8-10-miesięcznych niemowląt, które zaczynają ząbkować, uczą się raczkować, siadać, a także samodzielnie wstawać. 

  • Regres snu po roku

Bywa i tak, że problem regresu snu pojawia się u maluchów, które świętowały już swoje pierwsze, a nawet drugie urodziny. Nie jest to niczym wyjątkowym, ponieważ w tym czasie wzorzec snu Twojego dziecka staje się podobny do tego, który mają dorośli. Nie bez znaczenia również i w tym przypadku są przełomowe chwile w jego życiu. Roczne lub półtoraroczne dziecko ma już za sobą pierwsze udane próby chodzenia – one również mogą diametralnie wpłynąć na jego spokojny sen.

Jak radzić sobie z regresem snu u niemowlaka?

Zauważyłaś u swojego dziecka znaczne pogorszenie się jakości snu i nie wiesz, jak zareagować? 

  • Nie panikuj

Przede wszystkim: nie panikuj. Pamiętaj, że każdy maluch – tak jak każdy, dorosły człowiek może mieć inne zapotrzebowanie na sen. Niektóre dzieci grzecznie przesypiają całe noce, podczas gdy inne, choć są w takim samym wieku, niechętnie zasypiają nawet w ciągu dnia. To, ile Twoje dziecko potrzebuje snu, może zależeć także od jego charakteru oraz tempa, z jakim zdobywa nowe umiejętności. 

  • Towarzysz bobasowi w ważnych momentach

Z jednej strony dziecko przeżywa przełomowe chwile w swoim życiu - pięknie się rozwija i szybko uczy się raczkować czy siadać, z drugiej zaś następuje wyraźny regres w kwestii snu. Jest to całkowicie normalne zjawisko i nie powinno budzić Twojego niepokoju. Wystarczy, że będziesz towarzyszyć dziecku w tych wszystkich, ważnych da niego momentach, zaś przy zasypianiu, okażesz mu więcej wsparcia i czułości. Po maksymalnie kilku tygodniach problem powinien ustąpić – regres snu u niemowlaka jest przejściowy i gdy tylko się skończy, maluch będzie spokojniej przesypiać kilka godzin, aż w końcu całe noce.

  • Nie zmuszaj do spania

Jeśli Twój niemowlak jest na etapie regresu snu, nie próbuj usypiać go na siłę. Bądź uważnym obserwatorem i zmień dotychczasowe pory drzemek, dostosowując je do nowych potrzeb malucha. 

  • Zadbaj o uporządkowany harmonogram dnia

Rutyna to w przypadku małych dzieci słowo kluczowe. Stałe pory karmienia, wypoczynku, kąpieli itd. ułatwiają bobasowi codzienne funkcjonowanie. Dzięki nim, jego organizm lepiej przystosowuje się do systematycznie powtarzających się czynności.

  • Codziennie spacerujcie

Nawet krótkie spacery pozwalają dziecku zaczerpnąć nieco świeżego powietrza. To zaś nie tylko świetnie dotlenia malucha, ale zapewnia mu także lepszy i zdrowszy sen.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło