Papierowe czy plastikowe? Które opakowanie jest lepsze dla planety?
Demonizujemy plastik, faworyzujemy papier i w obu przypadkach możemy się bardzo mylić. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i tak krytyczna ocena obu tych materiałów nie zawsze jest słuszna. Papierowe opakowania nierzadko są laminowane tworzywem sztucznym i nie nadają się do recyklingu. Z kolei plastikowe opakowania rozkładają się setki lat. Czy zatem nie ma dobrego wyboru? Jest, ale to wymaga bardziej dociekliwej analizy. Spróbujmy!
Nie plastik, a sposób obchodzenia się z nim jest problemem
Odkąd presja na świadome zarządzanie odpadami nabrała rozpędu, plastik nie cieszy się najlepszą sławą. Jest raczej na końcu listy tworzyw, z których warto korzystać. Unikamy go jak ognia. Ale czy naprawdę sobie na to zasłużył?
Plastikowe opakowania rozkładają się setki lat. To prawda. Są również zagrożeniem dla zwierząt, które znajdując je w swoim naturalnym środowisku, traktują jak pożywienie. Możemy śmiało powiedzieć, że plastik traktowany w ten sposób zabija zwierzęta. Poza tym niektóre tworzywa sztuczne są rakotwórcze, ale kluczowe jest tutaj określenie „niektóre”. Nie wszystkie należy mierzyć jedną miarą.
Inny fakt, który ma swoje potwierdzenie w rzeczywistości, to zanieczyszczanie środowiska poprzez spalanie plastiku. Niestety, wciąż w ten sposób staramy się go pozbyć. Podczas tego procesu do atmosfery uwalniane są niebezpieczne substancje, szkodliwe dla powietrza, którym oddychamy.
Z drugiej strony plastik jest materiałem bardzo trwałym, a przy tym wiele jego rodzajów można ponownie przetwarzać pod warunkiem prowadzenia prawidłowej segregacji śmieci. Wystarczy, że wyrzucimy plastikowe opakowanie do odpowiedniego pojemnika, aby jego dalsza droga była zupełnie inna.
Papierowe opakowania nie zawsze dobrym wyborem
A co z papierowymi opakowaniami? Papier wydaje się być bardziej przyjazny środowisku, przynajmniej tak jesteśmy edukowani. A jak jest naprawdę?
Na pewno papier nie jest neutralny dla środowiska naturalnego. Produkcja opakowań papierowych generuje o 70% większe zanieczyszczenia powietrza niż produkcja opakowań plastikowych. Papier w trakcie produkcji zanieczyszcza również o 50% bardziej wodę niż plastik. Żeby przetworzyć kilogram papieru, potrzeba o 90% więcej energii niż dzieje się to w przypadku plastiku.
Czy w obliczu tych informacji to papierowe opakowania stają się „gorszym” wyborem? To zbyt szybka ocena.
Kluczem jest recykling
W obu przypadkach, zarówno jeśli chodzi o plastikowe opakowania, jak i papierowe opakowania kluczem jest recykling. Recykling to powtórne wykorzystanie odpadów w celu wytworzenia nowego produktu. W ten sposób obieg się zamyka, a ilość generowanych odpadów jest mniejsza. Nie wszystkie opakowania jednak nadają się do recyklingu, zarówno w przypadku plastiku, jak i papieru.
Papierowe opakowania laminowane tworzywem sztucznym nie nadają się do recyklingu. Błędem jest więc uznawanie wszystkich papierowych opakowań za nadające się do recyklingu. Jeśli zaś chodzi o plastik, to spalany czy wyrzucany na wysypiska lub, co gorsza, w okolicy zbiorników wodnych, stanowi ogromne zagrożenie dla zwierząt. Należy zatem segregować odpady, aby trafiały tam, gdzie mają największą szansę na ponownie przetworzone.
Plastik czy papier?
Unijni eksperci się spierają. Papierowe opakowanie rozkłada się krócej i pod tym względem ma ogromną przewagę nad plastikowymi. Niemniej może pochodzić z terenów leśnych, które nie są objęte odpowiedzialną gospodarką leśną. Plastik z kolei, np. ten z oznaczeniem „Made for Recycling” nadaje się do ponownego przetworzenia, ale musi zostać umieszczony w odpowiednim pojemniku na odpady. Tak więc kluczowe jest, aby być świadomym, z czego wykonane jest opakowanie, jaka jest jego dalsza droga i co należy z nim zrobić po zużyciu.
Właśnie dlatego nie demonizujemy plastiku i nie faworyzujemy papieru, a po prostu dbamy o to, aby opakowania naszych pieluszek nie obciążały dodatkowo środowiska. Pieluszki bawełniane pakujemy w papierowe opakowania, z kolei pieluszki bambusowe są w torbach foliowych z oznaczeniem certyfikacji Made for Recycling.
Więcej w tej samej kategorii
- Na czym polega fenomen bambusa?
- Jednorazowe pieluszki biodegradowalne – czy to w ogóle jest możliwe?
- Program „Czujesz klimat?” w drogeriach Rossmann – prosty sposób na eko zmiany.
- Czy są pieluchy biodegradowalne? Co to jest biodegradacja?
- Gdzie wyrzucać zużyte „pampersy”, mokre chusteczki, wkładki do pieluch i ubranka dla dzieci?