Czy są pieluchy biodegradowalne? Co to jest biodegradacja?

list Ekologiczne ciekawostki
Blog Bambiboo - Czy są pieluchy biodegradowalne? Co to jest biodegradacja?

W informacjach o produktach reklamowanych jako ekologiczne często pojawia się termin „biodegradacja”. Co to jest za proces i jak przebiega? Czy o pieluchach z certyfikatem ekologicznym można mówić, że są to pieluchy biodegradowalne? Sprawdź odpowiedzi na te pytania i dowiedz się, w jakim czasie i w jakim stopniu rozkładają się pieluszki Bambiboo.

Co to jest biodegradacja?

Biodegradacja to proces biochemiczny, w wyniku którego związki organiczne ulegają rozkładowi na proste związki nieorganiczne. Biorą w nim udział mikroorganizmy takie jak bakterie, grzyby i glony żywiące się materią organiczną. Żeby proces ten przebiegał szybko i prawidłowo potrzeba jednak odpowiednich warunków środowiskowych (m.in. temperatury, wilgotności oraz pH podłoża).

Biodegradacji ulegają nie tylko odpady organiczne, ale też specjalne tworzywa sztuczne, czyli polimery biodegradowalne. Sam proces może zachodzić bez udziału tlenu, ale zarówno samorzutnie w przyrodzie, jak i w zastosowaniach przemysłowych częściej występuje biodegradacja tlenowa, czyli kompostowanie. 

Przebiega ono w dwóch etapach. Najpierw pod wpływem ciepła i wilgoci łańcuchy polimerowe związków organicznych rozpadają się na mniejsze polimery i wydziela się kwas mlekowy. Następnie mikroorganizmy wykorzystują drobne fragmenty polimerów i kwas jako substancje odżywcze. W rezultacie powstaje biomasa kompostowa, która może stać się składnikiem pokarmowym gleby oraz woda i dwutlenek węgla. 

Co to znaczy, że pieluchy są „biodegradowalne”?

Zakłada się, że zwykła pieluszka rozkłada się na wysypisku przez około 400-500 lat. Nic dziwnego więc, że wraz z większą świadomością ekologiczną rośnie zainteresowanie pieluchami z segmentu eko, często zamiennie zwanymi „pieluchami biodegradowalnymi”. Co to jednak właściwie oznacza? Czy taka pieluszka w całości rozłoży się we względnie krótkim czasie, podobnie jak odpady organiczne?

Niestety nie. Pieluchy określane często jako „biodegradowalne” zawierają wprawdzie materiały w pełni kompostowalne, czyli takie, które rozpadają się we względnie krótkim czasie. Mają też jednak w składzie elementy, których rozkład trwa znacznie dłużej. Błędne jest zatem nazywanie ich w 100% biodegradowalnymi. W momencie pisania tego artykułu nie istnieją jednorazowe pieluchy w całości biodegradowalne, natomiast są marki stawiające sobie za cel zwiększanie w składzie swoich pieluch ilości elementów biopochodnych. W trosce o maluszki i środowisko naturalne!

Pieluszki Bambiboo nadają się do kompostowania komercyjnego

Pieluchy jednorazowe Bambiboo są oparte na surowcach odnawialnych w stopniu umożliwiającym komercyjną produkcję kompostu. Oznacza to, że w odpowiednich warunkach i przy wsparciu określonej technologii większość produktu ulegnie rozkładowi i zostanie przerobiona na kompost. Pozostała część jest odpadem resztkowym. 

Żeby jednak możliwa była poprawna degradacja, pieluszki powinny trafić do kompostowni. W niektórych krajach dostępne już są usługi komercyjnego kompostowania pieluch z certyfikatem ekologicznym, np. w Australii, Stanach Zjednoczonych, czy Nowej Zelandii. Nie należy natomiast wyrzucać zużytych pieluch do przydomowego kompostu. Rozkład elementów kompostowalnych trwa w takich warunkach dłużej, pieluszka wymaga odpowiedniego przygotowania, bo nie wszystkie materiały zawarte w pieluszkach ulegną szybkiemu rozkładowi.  Poza tym istnieją ograniczenia w stosowaniu powstałego kompostu.

Jaki jest poziom biodegradowalności pieluch jednorazowych Bambiboo i ile to trwa?

Celem Bambiboo od samego początku było stworzenie biodegradowalnych pieluch jednorazowych. Nieustannie dążymy więc do tego, żeby nasze produkty miały jeszcze więcej składników pochodzenia naturalnego i coraz lepsze parametry degradacji. 

Aby to osiągnąć, konieczne są niezależne testy w kontrolowanych warunkach kompostowania.

Przeprowadzone zgodne z normą ISO 14855-1:2012 testy wykazały następujący poziom rozkładu pieluch Bambiboo w ciągu 75 dni:

  • 15 dzień: 40%
  • 30 dzień: 51,5%
  • 45 dzień: 54,6%
  • 60 dzień: 57,4%
  • 75 dzień: 61%

Certyfikaty OK Biobased dla produktów Bambiboo i opakowania dobre do recyklingu

Zawartość składników pochodzenia naturalnego jednorazowych produktów Bambiboo zostały ocenione i certyfikowane przez TÜV Austria. Ta niezależna firma jest jedną z najbardziej wymagających wśród instytucji na świecie, które dokonują oceny odnawialności i kompostowalności różnych towarów. 

Pieluszki i pieluchomajtki Bambiboo posiadają obecnie certyfikat OK Biobased** przyznawany produktom, które zawierają od 40% do 60% składników biopochodnych. Warto dodać, że nasze pieluszki są zdecydowanie bliżej tej górnej granicy i pracujemy nad tym, by w przyszłości zostały ocenione jeszcze lepiej. Z kolei chusteczki nawilżane Bambiboo dla dzieci już teraz mają najwyższy certyfikat OK Biobased**** (80%-100% składników biopochodnych).

Poszukujemy również opakowań dla produktów, które zapewnią im odpowiednią ochronę, a przy tym będą ulegać biodegradacji. Obecnie opakowania pieluszek Bambiboo są wykonane z LDPE, który należy do rodzajów plastiku bardzo dobrze nadających się do recyklingu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło