Jednorazowe pieluszki biodegradowalne – czy to w ogóle jest możliwe?

list Ekologiczne ciekawostki
Blog Bambiboo - Jednorazowe pieluszki biodegradowalne – czy to w ogóle jest możliwe?

Świadomość człowieka dotycząca wpływu jego działań i decyzji na naszą planetę i otaczające nas środowisko jest coraz większa. Staramy się wprowadzać takie zmiany, które pozwolą nam lepiej zadbać o przyrodę, aby w bliższej i dalszej przyszłości nie pojawił się deficyt czystej wody, gleby i drzew. Jednym z większym problemów są śmieci, które produkujemy tonami. Czasem wystarczy po prostu zrezygnować z zakupu lub dokonać innego zakupu – wybrać produkt w mniejszym stopniu obciążający środowisko w całym swoim cyklu życia. W trosce o naturę powstała marka Bambiboo, której pieluchy są zaliczane do segmentu pieluch ekologicznych zwanych czasem segmentem pieluch biodegradowalnych. 

Co właściwie oznacza „biodegradowalność”? 

Biodegradacją nazywamy proces polegający na rozkładzie materiału przez mikroorganizmy na takie substancje, które naturalnie występują w przyrodzie, jak np. CO2 czy kwas mlekowy. Biodegradacja może odbywać się w warunkach bogatych lub ubogich w tlen. Warto podkreślić, że biodegradacji ulega właściwie każdy materiał, ale większość w perspektywie tysiąca lat. Właśnie z tego powodu o biodegradowalnych materiałach mówimy wtedy, kiedy ten proces jest zdecydowanie krótszy i jest liczony w dniach, ewentualnie w tygodniach lub w okresie 1 roku. 

Pieluchy biodegradowalne, czyli z materiału przyswajalnego przez środowisko

Nie są nam znane pieluszki jednorazowe w całości wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego i w całości szybko ulegających biodegradacji. Kiedy więc możemy mówić o biodegradowalnych pieluszkach? Rynek określa terminem „pieluszki biodegradowalne” produkty wykonane w dużym stopniu z materiałów biodegradowalnych, biopochodnych, które są łatwo „przyswajalne” przez środowisko naturalne. W przypadku pieluch jednorazowych zwanych biodegradowalnymi takimi materiałami są np. wiskoza bambusowa, bawełna, pulpa celulozowa. Ważne jest jednak, aby ta przyswajalność miała miejsce w krótkim czasie. Jak to wygląda przy pieluchach biodegradowalnych Bambiboo z włóknem bambusowym? 

Zostały one poddane niezależnym testom wykonanym przez SGS, ISO 14855-1:2012. Ich ostateczna biodegradowalność tlenowa została określona na podstawie przeprowadzonego procesu kompostowania w kontrolowanych warunkach. Oto wyniki: 

  • 15 dzień – 40%
  • 30 dzień – 51,1%
  • 45 dzień – 54,6%
  • 60 dzień – 57,4%
  • 75 dzień – 61% 

Jest to potwierdzenie skuteczności szybkiej degradacji większości materiałów, z jakich wykonane są nasze pieluszki. Nieustannie rozwijamy się, aby poprawić ten wynik. Dążymy do tego, aby coraz więcej komponentów używanych w naszej produkcji było biopochodnych i ulegających szybkiemu rozkładowi.

Proces kompostowania biodegradowalnych pieluszek 

Pieluchy jednorazowe biodegradowalne Bambiboo nadają się do kompostowania komercyjnego. Jest to naturalna metoda zagospodarowania odpadów, która polega na rozkładzie substancji organicznych przez mikroorganizmy obecne w środowisku. Powstaje w ten sposób materiał do użyźniania gleby (np. na pola golfowe, pasy zieleni przy autostradach). Aby biodegradowalne pieluszki mogły zostać kompostowane, muszą jednak przejść, podobnie jak inne produkty, pewną drogę. 

DEZINTEGRACJA: w kompoście panują warunki sprzyjające rozkładzie łańcuchów polimerowych. Jest w nim wilgotno i ciepło. Tak powstają mniejsze polimery, a ostatecznie kwas mlekowy. 

BIODEGRADACJA: mniejsze polimery i kwas mlekowy są dla mikroorganizmów w kompoście i glebie składnikami odżywczymi. Ze względu na naturalne występowanie w środowisku kwasu mlekowego wiele organizmów właśnie go metabolizuje. 

KOMPOST: w wyniku całego procesu powstają woda, CO2 i próchnica. To właśnie te produkty są składnikami pokarmowymi gleby. Te materiały, które nie ulegają biodegradacji, są w odpowiedni sposób usuwane, niektóre nadają się do recyklingu. 

Gdzie kompostować pieluchy jednorazowe biodegradowalne?

Ekologicznych pieluszek jednorazowych ani innych artykułów higienicznych (np. podpasek, tamponów) nie należy wyrzucać do przydomowych kompostowników. W niektórych krajach (np. w Stanach Zjednoczonych) na niewielką skalę świadczone są już usługi komercyjnego kompostowania artykułów higienicznych z segmentu eko. Jeśli więc chcesz zadbać o środowisko, w którym będą żyły Twoje dzieci, sprawdź, czy w Twojej okolicy świadczone są już takie usługi. 

Wykorzystajmy tę coraz większą świadomość społeczeństwa, dajmy szansę młodszym pokoleniom na życie w lepszych warunkach. Przecież robimy to wszystko dla naszych dzieci – one są naszą motywacją do podejmowania coraz lepszych decyzji. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło