Gdzie wyrzucać zużyte „pampersy”, mokre chusteczki, wkładki do pieluch i ubranka dla dzieci?

list Ekologiczne ciekawostki
Blog Bambiboo - Gdzie wyrzucać zużyte „pampersy”, mokre chusteczki, wkładki do pieluch i ubranka dla dzieci?

Z początkiem 2020 roku w Polsce wprowadzono obowiązkową segregację odpadów. Podpowiadamy rodzicom, co zrobić z „dziecięcymi" śmieciami. Sprawdź, gdzie wyrzucać zużyte „pampersy", mokre chusteczki, wkładki oraz ubranka. Pamiętaj, aby zweryfikować nasze wskazówki z zasadami dotyczącymi segregacji odpadów w Twoim miejscu zamieszkania, np. w urzędzie gminy.

Zasady segregacji śmieci

Polska już od 1 lipca 2017 roku wdraża Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO), który jest zgodny z dyrektywą Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2020 roku segregacja śmieci jest natomiast obowiązkowa w całym kraju.

System opiera się na podziale odpadów na pięć różnych frakcji, którym odpowiadają osobne pojemniki w różnych kolorach:

  • metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty);
  • papier (kolor niebieski);
  • szkło (kolor zielony);
  • BIO (kolor brązowy);
  • zmieszane (kolor czarny).

W wielu przypadkach decyzja, gdzie co wyrzucić nie jest trudna, ale w niektórych przypadkach pojawiają się wątpliwości, jaki to odpad. Gdzie wyrzucać zużyte „pampersy”, mokre chusteczki i wkładki do pieluch wielorazowych (bibułki), czy też ubranka dla dzieci?

Zużyte „pampersy” – jaki to odpad?

Zużyte pieluszki jednorazowe powinny trafić do śmieci zmieszanych, czyli do czarnego pojemnika. Zawartość „pampersa” nie może być wyrzucana do żadnego innego miejsca w tym do BIO lub przydomowego kompostownika. Ponieważ ludzkie odchody są źródłem różnych drobnoustrojów, mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne. 

Gdzie wyrzucać mokre chusteczki i wkładki?

Z tych samych względów do czarnego pojemnika na odpady zmieszane powinny trafić bibułki do pieluch wielorazowych czy mokre chusteczki. Te drugie również nie nadają się do ponownego wykorzystania, nawet jeśli nie mały kontaktu z kupą czy sikami. 

Czy produkty biodegradowalne dla dzieci można wyrzucać do BIO?

Z racji na rosnącą świadomość ekologiczną coraz więcej rodziców wybiera produkty dla dzieci, które są biodegradowalne lub posiadają wysoką zawartość biomasy – takie jak pieluszki jednorazowe, pieluchomajtki, wkłady do pieluszek wielorazowych i chusteczki nawilżane Bambiboo. Czy takie rzeczy można wyrzucać do BIO lub do przydomowego kompostownika?

Z dwóch powodów nie należy tego robić. Po pierwsze, jak już wspomniano, zużyta pielucha może być zagrożeniem epidemiologicznym. Po drugie, nie wszystkie składniki takich pieluszek są łatwo kompostowalne. Przykładowo, pieluszki Bambiboo nadają się do kompostowania komercyjnego, ale ich degradacja musi przebiegać w kontrolowanych warunkach.

Z powyższych względów takie produkty powinny również trafiać do odpadów zmieszanych. Jeśli w danej lokalizacji nie ma możliwości kompostowania przemysłowego, śmieci trafią na wysypisko. Jednak czas ich rozkładu będzie krótszy niż produktów z tego segmentu o mniejszej zawartości biomasy. 

A co z ubrankami dla dzieci?

Ubranka dla dzieci, które są w dość dobrym stanie, można oddać instytucjom, które zajmują się pomocą potrzebującym. Mogą to być lokalne projekty, albo na przykład oddziały PCK czy Caritasu. 

Na uwagę zasługują też projekty typu https://www.ubraniadooddania.pl/ - oddając niepotrzebne już ubrania możesz wesprzeć wybrany cel charytatywny.

Co jednak zrobić ze zniszczonymi i zużytymi tekstyliami? Zgodnie z prawem również można je wyrzucać do odpadów zmieszanych. W ten sposób będą jednak rozkładać się stosunkowo długo. 

Lepszym pomysłem jest wypranie ich i wrzucenie do pojemników z logo PCK i Eco Textil. Wbrew pojawiającym się niekiedy opiniom mogą do nich trafiać także tekstylia, które nie nadają się już do noszenia. Zostaną one poddane recyklingowi, a w najgorszym wypadku przerobione na paliwo alternatywne.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło