Odciąganie pokarmu – w jaki sposób i jak często to robić?

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Odciąganie pokarmu – w jaki sposób i jak często to robić?

Nie zawsze mamy mogą być obecne przy niemowlaku, by go nakarmić. Jednak mogą wcześniej przygotować dla niego pokarm, odciągając go. Wtedy malucha nakarmi inna osoba, wykorzystując do tego celu pokarm matki. Kiedy warto skorzystać z odciągania pokarmu? Jak prawidłowo odciągać pokarm? Jak często należy to robić? O tym wszystkim przeczytacie w naszym artykule.

Kiedy warto odciągać pokarm?

Wiele kobiet łączy macierzyństwo z pracą zawodową lub edukacją. Z tego względu, nie zawsze są w stanie nakarmić piersią malucha wtedy, gdy dziecko tego potrzebuje. Warto zadbać o to, by nawet pod nieobecność mamy, niemowlak mógł być nakarmiony pochodzącym od niej pokarmem. Właśnie wtedy z pomocą przychodzi odciąganie mleka. Czasem zdarza się również tak, że dziecko nie potrafi ssać piersi, np. jeśli jest zbyt słabe. Wtedy, alternatywne metody karmienia np. butelką lub strzykawką mogą okazać się konieczne. W tym przypadku również nie trzeba podawać dziecku mleka modyfikowanego, a najlepiej skorzystać z pokarmu matki.

Jak odciągać pokarm?

Odciąganie pokarmu można wykonywać na dwa sposoby: ręcznie lub używając do tego celu laktatora. Pierwszy sposób jest dużo trudniejszy i bardziej czasochłonny. Natomiast drugi odbywa się szybko i nie powinien przysparzać żadnych problemów. 

Jak odciągać pokarm ręcznie? W tej metodzie najistotniejsze jest obranie odpowiedniej techniki. Zbyt mocne uciskanie piersi będzie nie tylko bolesne, ale też nieefektywne. Najlepiej jest chwycić pierś otwartą dłonią tak, by kciuk znajdował się na górze, a reszta palców podtrzymywała pierś od dołu. W tej pozycji należy delikatnie uciskać pierś, jednocześnie podnosząc ją lekko ku górze. Warto przy tym pamiętać, by nie ściskać brodawek.

Jak odciągać pokarm laktatorem? Do wyboru są laktatory ręczne i elektryczne. W przypadku modeli ręcznych najistotniejsze jest to, by dobrze nałożyć na pierś nakładkę zasysającą. Jeśli będzie założona zbyt płytko – odciąganie będzie nieefektywne. Przy urządzeniach ręcznych, to kobieta sama decyduje o sile i częstotliwości zasysania pokarmu. W przypadku laktatorów elektrycznych należy pamiętać o tym, by odpowiednio dostosować siłę ssania urządzenia do własnych potrzeb.

Jak często odciągać pokarm?

Wiele mam zastanawia się nad tym, jak często należy odciągać pokarm, by nie zaburzyć naturalnej laktacji. W tym celu najczęściej stosuje się schemat 7-5-3. To metoda opracowana przez Chele Marmet z Instytutu Laktacji w Kalifornii. Polega na naprzemiennym odciąganiu pokarmu z każdej piersi, po każdym karmieniu. Na czym dokładnie polega ta metoda? Odciąganie pokarmu odbywa się co 2-3 h, zgodnie ze schematem:

  • 7 minut z prawej piersi i 7 minut z lewej
  • 5 minut z prawej piersi i 5 minut z lewej
  • 3 minuty z prawej piersi i 3 minuty z lewej

Chociaż na samym początku pokarmu może być niewiele, właśnie dzięki stosowaniu tej metody, piersi są maksymalnie stymulowane do wytwarzania mleka.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło