Objawy i przyczyny depresji poporodowej

list Zdrowie mamy
Blog Bambiboo - Objawy i przyczyny depresji poporodowej

Depresja poporodowa to problem dotyczący około 10-20% kobiet po porodzie. Jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia matki, a także jej dziecka. Zdarza się również, że choroba – zwłaszcza, jeśli nie zostanie w porę zdiagnozowana, może mieć niekorzystny wpływ na relacje kobiety z partnerem oraz prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka. Bez wątpienia problem depresji poporodowej jest jednym z tematów, o których należy mówić – w związku z tym, w naszym artykule wzięliśmy na tapet temat tej niezwykle podstępnej choroby. Kiedy zaczyna dawać o sobie znać? Jakie są jej przyczyny? I w końcu – jak rozpoznać objawy depresji poporodowej?

Czym jest depresja po porodzie?

Depresja poporodowa to silne zaburzenie psychiczne, pojawiające się nawet u 1 na 5 kobiet po porodzie. Choroba jest więc bezpośrednio związana z tak ważnym i przełomowym wydarzeniem w życiu, jak narodziny dziecka. Co istotne, depresja poporodowa to problem, który w równym stopniu dotyczy kobiet po tzw. „cesarce” i tych, które urodziły dziecko w sposób naturalny. Wbrew pozorom, pierwsze oznaki depresji można zauważyć zwykle dopiero kilka miesięcy po porodzie. Niekiedy zaburzenie daje o sobie znać nagle - po czasie, kiedy świeżo upieczona mama cieszyła się względnie dobrym samopoczuciem. Depresja po porodzie trwa z reguły kilka miesięcy, jednak zbagatelizowana lub nie wykryta odpowiednio wcześnie, może przerodzić się w poważne zaburzenie, z którym kobieta będzie zmagać się przez lata.

Przyczyny depresji poporodowej

Nie ma jednej, znanej przyczyny depresji poporodowej – przeciwnie, przyczyn może być kilka, a gdy nastąpi ich kumulacja, ryzyko wystąpienia schorzenia drastycznie wzrasta. Do czynników, które mogą mieć wpływ na pojawienie się depresji poporodowej zalicza się między innymi:

 • indywidualną podatność każdej kobiety na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w jej organizmie w czasie ciąży i po porodzie;
 • obniżony poziom serotoniny nazywanej również „hormonem szczęścia”;
 • zaburzenia gospodarki insulinowej;
 • zmianę wyglądu w okresie ciąży i połogu;
 • problemy zdrowotne u matki lub dziecka w okresie poporodowym;
 • traumatyczne doświadczenia związane z porodem i pobytem w szpitalu.

Bez wątpienia, duży wpływ na samopoczucie kobiety i jej pewność siebie mają także czynniki społeczne – nacisk na perfekcyjny wygląd i nadmierne oczekiwania w stosunku do kobiety, która dopiero co urodziła dziecko, mogą mieć znamienny wpływ na kondycję psychiczną mamy. Nie bez znaczenia są także takie kwestie jak: nadmierna ilość stresu, brak wiary we własne możliwości czy trudne doświadczenia z własnego dzieciństwa. Co istotne, ryzyko wystąpienia depresji poporodowej rośnie wówczas, gdy kobieta nie planowała dziecka, już wcześniej cierpiała na depresję lub znajduje się w niestabilnej sytuacji - finansowej lub rodzinnej związanej np. z samotnym macierzyństwem. Do czynników ryzyka należy dodać także: brak akceptacji ciąży lub dziecka, brak wsparcia ze strony bliskich oraz wygórowane oczekiwania wobec kobiety.

Objawy depresji poporodowej

Już z chwilą, gdy przyszła mama dowiaduje się, że jest w ciąży, jej życie wywraca się do góry nogami. Odtąd musi podejmować wiele decyzji - kluczowych nie tylko dla siebie, ale też dla dziecka – zmienia dotychczasowy styl życia, w jej ciele zachodzi prawdziwa rewolucja, a życie zawodowe najczęściej ulega zawieszeniu. Po porodzie spadają na nią dodatkowe obowiązki – dziecko bowiem należy nakarmić, przewinąć, wykąpać, zabrać na kontrolę do lekarza. Nic zatem dziwnego, że wiele świeżo upieczonych mam nie potrafi się odnaleźć w zupełnie nowej dla nich sytuacji. Gdy jednak oprócz zmęczenia czy chwilowego, gorszego samopoczucia, pojawiają się również inne niepokojące symptomy, mogą one być pierwszymi sygnałami, że kobieta zmaga się z depresją poporodową.

Do najczęstszych objawów depresji po urodzeniu dziecka zalicza się:

 • zmęczenie,
 • problemy ze snem (częste budzenie się, bezsenność lub nadmierna senność),
 • zmniejszenie lub zwiększenie apetytu,
 • smutek, płaczliwość, drażliwość,
 • brak satysfakcji z życia,
 • pogorszenie koncentracji,
 • bóle głowy lub brzucha bez wyraźnego powodu,
 • gorsza samoocena,
 • apatia i niechęć do podjęcia jakiegokolwiek działania,
 • brak sensu życia połączona niekiedy z myślami samobójczymi,
 • poczucie beznadziei.

Depresja poporodowa – jak sobie radzić?

W skutecznej walce z depresją poporodową największą siłę sprawczą mają najbliżsi kobiety – jej partner, rodzice, rodzeństwo, ale także jej przyjaciele. To właśnie oni powinni być szczególnie wyczuleni na wszelkie niepokojące zmiany w zachowaniu świeżo upieczonej mamy. Już na etapie przygotowań do porodu warto zapytać ją, czego potrzebuje i w czym można jej pomóc. Wsparcie psychiczne, ale także pomoc w organizacji wszystkiego przed urodzeniem dziecka, z pewnością będą dla niej bezcennym wsparciem. Troskę, empatię i chęć pomocy warto podtrzymać również po pojawieniu się malucha na świecie. Być może mama nie będzie miała w sobie wystarczającej śmiałości, by poprosić kogoś o pomoc – warto więc wyjść z inicjatywą i zaproponować jej np. wsparcie przy opiece nad dzieckiem. Dobrym pomysłem jest także zapewnienie kobiecie czasu tylko dla siebie – na sen, długą kąpiel czy wizytę u kosmetyczki - bez wyrzutów sumienia, że dziecko jest w tym czasie zaniedbywane. W tym szczególnym czasie należy ją motywować i wspierać, zapewniając, że jest wspaniałą mamą. Od najbliższych osób powinna również wyjść propozycja pomocy w ewentualnym umówieniu wizyty u psychoterapeuty bądź psychiatry, który pomoże jej uporać się z problemem depresji poporodowej. Warto także starać się uważnie słuchać kobiety – zauważać jej emocje i dawać poczucie zrozumienia. 

Pomoc specjalistów opiera się głównie na psychoterapii – niekiedy konieczne okazuje się także wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii. Celem tego typu działań jest przede wszystkim wygłuszenie destrukcyjnych myśli, które wywołują uczucie smutku, beznadziei i braku wiary w siebie. Jeśli problem depresji poporodowej jest szczególnie trudny – pojawiają się myśli samobójcze lub myśli dotyczące skrzywdzenia dziecka, konieczna jest konsultacja z psychiatrą.  

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło