Poznaj 5 sposobów, jak zadbać o siebie po męczącym dniu

list Zdrowie mamy
Blog Bambiboo - Poznaj 5 sposobów, jak zadbać o siebie po męczącym dniu

Pamiętasz, żeby przygotować dzieciom śniadanie, zrobić obiad dla całej rodziny, posprzątać dom, zrobić zakupy i zorganizować czas wolny swoim maluchom. Czy w natłoku tych wszystkich obowiązków nie zapominasz jednak o sobie? Wypoczęta i radosna mama to szczęśliwe dziecko. Jesteś jak kapitan na statku, bez Ciebie załoga nie popłynie. Zasługujesz jednak, aby zrobić coś tylko dla siebie, nawet jeśli ta chwila miałaby trwać zaledwie 15 minut. 

Wieczorny spacer 

Po prostu wyjdź, zamknij drzwi za sobą i idź przed siebie. Twoje dziecko jest przecież w dobrych rękach – z Twoim partnerem, jego tatą, babcią lub ciocią. Ufasz im i możesz być pewna, że sobie naprawdę świetnie poradzą. Nie na każdy spacer musisz zabierać swoje dziecko. Taki reset w samotności pomoże Ci się zregenerować, uzupełnić pokłady energii, ale przede wszystkim dotlenić. Wyobraź sobie, że nie musisz ubierać swojego malucha, który wciąż gdzieś ucieka, nie musisz słuchać krzyków dzieci bawiących się na placu zabaw i biegać za swoją pociechą po boisku. To mała rzecz, która może stać się Twoim rytuałem. Pobądź sama ze sobą, idź do parku lub zwyczajnie przespaceruj się osiedlowymi uliczkami

Relaksująca kąpiel 

Robisz to codziennie – bierzesz wieczorną kąpiel, ale zazwyczaj jest to ekspresowe umycie ciała i włosów, ponieważ za drzwiami czeka dziecko wołające głośno „Mamooo!”, gotująca się zupa i pranie, które trzeba rozwiesić na suszarce? Daj sobie 20 minut, może będzie łatwiej, kiedy Twój maluch już pójdzie spać. Napełnij wannę wodą, dodaj do niej olejek eteryczny, sól do kąpieli, zapal świece zapachowe i tak po prostu odpocznij. Możesz dodatkowo włączyć swoją ulubioną playlistę, będzie jeszcze przyjemniej. Kąpiel traktujesz jako obowiązek, nie postrzegasz jej w kontekście relaksu? Skoro już i tak to robisz, to dlaczego nie umilić sobie tych momentów? 

Sam na sam z książką

Nie musisz codziennie gotować obiadu na drugi dzień, sprzątać kuchni, prasować i przygotowywać wystawnej kolacji dla męża. Przecież obiad możesz przyrządzić na dwa dni, w kuchni czasem może zostać niewielki bałagan, a kolację możecie zamówić. Czytanie relaksuje, sprawia, że się wyciszamy, odciąga nas od codzienności, pomaga się skoncentrować na czymś zupełnie innym niż nasze obowiązki. Pamiętaj jednak, aby wybrać dobrą książkę. Masz niewiele wolnego czasu, więc na te średnie szkoda Twojego wieczoru. Nie stawiaj sobie wyzwań, że w dwa dni przeczytasz całą, potraktuj ją jako odskocznie od codzienności. Nie miej wyrzutów sumienia, że akurat dzisiaj poświęcasz się książce zamiast sprzątać salon czy odwrotnie.  

Domowa pielęgnacja 

Szybki demakijaż i jeszcze szybsza aplikacja kremu. Jeśli chodzi o balsam do ciała, to już dawno go nie używasz, bo przecież trzeba poczekać, aż się wchłonie. Maseczka to już dla Ciebie odległy temat, zapomniałaś właściwie, że istnieje. Czy kiedyś to właśnie nie wieczorna pielęgnacja była dla Ciebie chwilą przyjemności? Czułaś wtedy, że robisz dużo dobrego dla swojego ciała, ale i umysłu. Czas do tego wrócić. 2 razy w tygodniu nałóż maseczkę na twarz, zrób peeling całego ciała, wyszczotkuj je i zaaplikuj odżywczą oliwkę. Możesz pielęgnację skóry połączyć z relaksującą kąpielą. To naprawdę nie zajmuje dużo czasu, chociaż może Ci się wydawać, że pół godziny to wieczność. Przez te 30 minut na pewno świat wokół się nie zawali. 

Trening w domu lub na siłowni 

Sport pomoże Ci wyrzucić z siebie wszystkie negatywne emocje, które zapewne nawarstwiły się przez cały dzień. Nie zabieraj ich do łóżka, bo jest duże prawdopodobieństwo, że się z nimi obudzisz. Trening to dobry sposób, aby zadbać o siebie w sposób holistyczny – poprawić samopoczucie, wymodelować sylwetkę, wyciszyć się i zyskać nową energię. Ćwiczyć możesz w domu, ale jeszcze lepiej będzie chociaż raz w tygodniu pójść na zajęcia fitness lub na siłownię. To dobra okazja, aby spotkać się z innymi kobietami, zmienić środowisko i nawiązać nowe znajomości. 

Poświęcasz się rodzinie, jesteś dla nich zawsze, kiedy tego potrzebują Twoje dzieci, a nawet częściej. Droga Mamo, zrób coś dla siebie i nie miej przy tym wyrzutów sumienia. Jesteś tylko człowiekiem i masz prawo czuć się zmęczona, osłabiona i pozbawiona energii. Obiecujemy, że obudzisz się następnego dnia ze znacznie lepszym nastawieniem do życia. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło