Powrót do zdrowia i formy po cesarce

list Zdrowie mamy
Blog Bambiboo - Powrót do zdrowia i formy po cesarce

Najchętniej już od razu po powrocie ze szpitala zaczęłabyś sprzątać i ćwiczyć. Jeśli miałaś cesarskie cięcie, Twoja aktywność przez pierwsze tygodnie po operacji będzie ograniczona. Musisz pamiętać, że na Twoim brzuchu znajduje się rana, która przy nieodpowiedniej pielęgnacji może się rozejść, czemu towarzyszy ból i dyskomfort. Lepiej więc wstrzymać się z joggingiem i jazdą na rowerze przynajmniej przez kilka tygodni. Kiedy możesz zacząć ćwiczenia po cesarskim cięciu? 

Pierwsze dni i tygodnie po cesarskim cięciu 

Podczas cesarskiego cięcia otrzymujesz znieczulenie. Kiedy po kilku godzinach przestaje działać, możesz odczuwać ból w okolicy nacięcia. To z kolei skutkuje problemami z poruszaniem się i utrudnia opiekę nad dzieckiem. Nie oznacza to, że długie godziny będziesz leżała na łóżku. Maksymalnie po 8 godzinach od operacji wstaniesz. Na początku ruch będzie bardzo ograniczony, rana jest jeszcze świeża. Wskazany jest jednak częsty spacer po szpitalnym korytarzu. 

Po powrocie do domu czeka Cię połóg, który w przypadku cesarskiego cięcia trwa ok. 6 tygodni. Jest to jednak kwesta indywidualna. Są kobiety, które dochodzą do siebie już po 4 tygodniach i takie, które potrzebują na to nawet 2 miesięcy. Dolegliwości w tym czasie są bardzo różne. Niektóre młode mamy odczuwają tylko skurcze macicy, inne zmagają się z bólem oraz przez kilka dni nie mogą przyjąć w pełni wyprostowanej pozycji. Zanim więc rozpoczniesz ćwiczenia po cesarskim cięciu, daj sobie czas. Słuchaj własnego organizmu i obserwuj swoje ciało. Jeśli chcesz wiedzieć, jak przebiega proces gojenia się rany, przeczytaj nasz artykuł Etapy gojenia się rany po cesarskim cięciu.  

Ile po cesarskim cięciu można ćwiczyć? 

To kwestia bardzo indywidualna. Aby nie zrobić sobie krzywdy, ćwiczenia po cesarskim cięciu skonsultuj z lekarzem prowadzącym i fizjoterapeutą. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, pierwsze proste ćwiczenia po cesarskim cięciu możesz wykonywać już w drugiej dobie. Polegają one na uginaniu raz jednej, a raz drugiej nogi w kolanie, leżąc na plecach. W wielu przypadkach w trzeciej dobie od porodu można również wykonywać proste ćwiczenia na brzuch, jak napinanie jego mięśni. 

W okresie połogu nie podejmuj się intensywnych ćwiczeń, a raczej ogranicz się do prostych aktywności. Wykonuj ćwiczenia oddechowe, skoncentruj się na mięśniach Kegla, a także ogólnej sprawności. Dobrze zrobią Ci spacery, szczególnie, że teraz masz ukochanego towarzysza! Bardziej zaawansowane ćwiczenia po cesarskim cięciu możesz wykonywać po 1-2 miesiącach od porodu. Pamiętaj jednak, że Twój organizm bardzo dużo przeszedł, masz za sobą 9 miesięcy mniejszej aktywności, zatem Twoje możliwości przynajmniej przez kilka miesięcy będą ograniczone. 

Cesarskie cięcie a ćwiczenia. Dlaczego aktywność jest taka ważna? 

Zarówno ciąża, jak i cesarskie cięcie bardzo dużo zmieniły w Twoim organizmie. Nawet jeśli w trakcie ciąży byłaś aktywna, to wykonywałaś zdecydowanie lżejsze ćwiczenia niż wcześniej. Powrót do formy będzie więc procesem, a nie jednodniową zmianą. 

Ćwiczenia po cesarskim cięciu korzystnie wpływają na cały organizm i pomagają pozbyć się wielu dolegliwości:

 • Poprawiają sylwetkę i pomagają pozbyć się nadmiernych kilogramów
 • Ujędrniają ciało, co jest ważne szczególnie w obszarze brzucha, bioder i ud 
 • Korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego niwelując zaparcia 
 • Usprawniają pracę jelit i układu moczowego 
 • Przyśpieszają zanik poporodowych obrzęków 
 • Pozytywnie wpływają na nastrój i samopoczucie 

Bezpieczne i skuteczne ćwiczenia po cesarskim cięciu 

Ćwiczenia po cesarskim cięciu skonsultuj z fizjoterapeutą. Jeśli dostaniesz od niego zielone światło, to możesz wrócić do aktywności. Rób to jednak systematycznie i powoli. Jakie ćwiczenia i aktywności możesz wykonywać? 

 • Spacery, a po 2 miesiącach delikatny jogging 
 • Pływanie w basenie 
 • Jazda na rowerze 
 • Ćwiczenia na brzuch polegające na uginaniu nóg w kolanach i dotykaniu podniesionych stóp naprzemiennie prawą i lewą ręką
 • Ćwiczenia na pośladki w pozycji leżącej i przysiady bez obciążenia 
 • Joga i ćwiczenia relaksacyjne 
 • Taniec 

Odzyskanie formy wymaga czasu. Najważniejsze jest teraz Twoje zdrowie i sprawność, ponieważ tylko wtedy będziesz mogła opiekować się swoim maluszkiem. Nie rezygnuj jednak z aktywności, która pomoże Ci szybciej pozbyć się dolegliwości poporodowych i korzystnie wpłynie na funkcjonowanie Twojego układu pokarmowego, moczowego, hormonalnego i nerwowego. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło