Fizjoterapeuta uroginekologiczny – ćwiczenia w ciąży i połóg

list Zdrowie mamy
Blog Bambiboo - Fizjoterapeuta uroginekologiczny – ćwiczenia w ciąży i połóg

Problemy uroginekologiczne wciąż są tematem tabu. Kobiety mówią o nich rzadko, jednak (na szczęście) coraz więcej z nich w ciąży i po porodzie decyduje się na wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Pomaga on zniwelować nieprzyjemne dolegliwości w ciąży, przygotować się do porodu, a potem po zakończeniu lub w trakcie połogu ocenić sprawność młodej mamy i pomóc jej szybciej wrócić do sił.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny – jak się przygotować? 

Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się profilaktyką i leczeniem zaburzeń w obszarze miednicy mniejszej i problemów związanych z mięśniami dna miednicy. Nietrzymanie moczu, bolesne miesiączki, ból okolic intymnych, brak satysfakcji seksualnej czy też obniżenie narządów rodnych to tylko niektóre dolegliwości, z którymi warto się zgłosić do specjalisty. Najczęściej jednak do drzwi gabinetu pukają kobiety w ciąży i po porodzie. Jak może im pomóc fizjoterapeuta uroginekologiczny? Jak się przygotować do takiej wizyty?

  • Przygotuj swoją dokumentację medyczną związaną z przebiegiem ciąży i porodu (jeśli jesteś już po urodzeniu dziecka).
  • Załóż wygodne ubranie, możesz zabrać ze sobą dodatkowo strój sportowy, który pozwoli Ci na pełną swobodę ruchów.
  • Jeśli masz problem z nietrzymaniem moczu, to w miarę możliwości na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego przyjdź z pełnym pęcherzem.
  • Zrób notatki dotyczące swoich dolegliwości, jak wspomniane nietrzymanie moczu, problemy z wykonywaniem niektórych czynności, ból kręgosłupa czy pachwin. 
  • Nie musisz depilować okolic intymnych. 

Wizyta w II i III trymestrze – ćwiczenia w ciąży i przygotowania do porodu 

Fizjoterapeuta uroginekologiczny jest po to, aby sprawdzić, jak Twoje ciało reaguje na dynamiczne zmiany, co jest przyczyną niepożądanych dolegliwości, a także pokazać Ci ćwiczenia w ciąży, które nie tylko złagodzą nieprzyjemne przypadłości, ale też przygotują Cię do porodu. 

Najlepszy czas na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego to początek II trymestru. Dowiesz się na niej, jakie ćwiczenia w ciąży możesz wykonywać, jakie aktywności są dla Ciebie wskazane, a jakich powinnaś unikać. Specjalista pokaże Ci, jak powinnaś wykonywać czynności dnia codziennego, aby nie narażać siebie na nieprzyjemne dolegliwości, jak ból kręgosłupa czy brzucha. Co więcej, fizjoterapeuta uroginekologiczny nauczy Cię prawidłowego oddychania przeponą, ta umiejętność przyda Ci się w trakcie porodu. Wspólnie ze specjalistą ustalicie konkretny plan postępowania, aby dobrze zadbać o Twoje dno miednicy. 

Drugą wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego warto odbyć na początku III trymetru. To ostatni dzwonek, aby przygotować się dobrze do porodu. Specjalista udzieli Ci praktycznych wskazówek, jak powinnaś oddychać podczas akcji porodowej, a także jak wykonywać masaż krocza, który bardzo pomaga w rozciąganiu tkanek, które stają się bardziej elastyczne, co zmniejsza ryzyko nacięcia i pęknięcia podczas porodu. 

Kiedy i po co wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie? 

Już urodziłaś i jesteś szczęśliwą mamą? Przed Tobą, a może już za Tobą połóg, czyli okres 6-12 tygodni, w trakcie których Twój organizm się regeneruje i oczyszcza. Jeśli rodziłaś naturalnie, odbyłaś już wizytę kontrolną u swojego ginekologa, możesz umówić się na wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Możesz czuć się świetnie, jednak warto się upewnić, czy Twoje mięśnie nie uległy zbyt dużemu osłabieniu. Dowiesz się również, czy nie doszło do rozejścia mięśnia prostego brzucha. Niekiedy jest to bardzo widoczne, innym razem ujawnia się dopiero po badaniu przez specjalistę. Jeśli to konieczne, otrzymasz wskazówki, które pomogą Ci wzmocnić mięśnie i szybciej wrócić do pełnej sprawności. 

Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie, to do fizjoterapeuty uroginekologicznego powinnaś się udać ok. 4-6 tygodnia po porodzie. To jeszcze połóg, jednak jest to też czas, kiedy warto podjąć odpowiednie działania, aby dobrze zadbać o swoją bliznę. Nie jest to tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim pozwala uniknąć powstania zrostów. Specjalista powinien również obejrzeć bliznę, jeśli podczas porodu naturalnego doszło do pęknięcia lub nacięcia krocza. 

Czujesz się świetnie i wydaje Ci się, że Twój organizm doskonale znosi ciążę i połóg? Być może masz rację, jednak nie zaszkodzi sprawdzić, czy rzeczywiście nie potrzebujesz dodatkowych ćwiczeń w ciąży i pomocy przy regeneracji organizmu po porodzie. Jeśli spodziewasz się maluszka lub jesteś w trakcie połogu, a jeszcze nie odbyłaś wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego, to warto nadrobić te zaległości. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło