Nosidełko czy chusta - o tym jak ergonomicznie nosić dziecko

person Marysia list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Nosidełko czy chusta - o tym jak ergonomicznie nosić dziecko

Nosidełko czy chusta? To chyba pytanie, które zadaje sobie każda świeżo upieczona mama. Chusty przeżywają swój renesans. Wcześniej występowały w tradycji polskiej jako trójkątne lub kwadratowe części materiału przeznaczone do noszenia dziecka. Nie mniej popularne były tradycyjne nosidła miękkie.

Jak nosić dziecko w chuście?

Chusty do noszenia dzieci stały się popularne za sprawą propagowania rodzicielstwa bliskości. Są bardzo chętnie wybierane przez eko rodziców. Chusta do noszenia dzieci to pożyteczne narzędzie, które wykorzystane zgodnie z jego przeznaczeniem, będzie wspomagać rozwój dziecka. 

Chustowanie nie jest pomysłem współczesnych celebrytów, popularnych mam widocznych w mediach, nie jest też wynalazkiem nowym. Noszenie niemowląt w kawałku materiału, w chuście kwadratowej i trójkątnej to tradycyjny sposób kultywowany w wielu społecznościach na całym świecie, obecny od wieków. 

Noszenie w chuście jest naturalnym sposobem opieki nad dziećmi w kulturach tradycyjnych i plemiennych. Tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, wydaje się więc, że matki „mają w genach” umiejętność poprawnego ułożenia dziecka w szalu lub chuście.

Niemowlę jest przez naturę przystosowane do noszenia, a wewnątrz chusty przyjmuje fizjologiczną, bezpieczną postawę. Chusta do noszenia umożliwia bliskość z dzieckiem, pozwala na budowanie poczucia bezpieczeństwa. Dzieci noszone w chustach, tak blisko ciała rodzica, często są spokojniejsze i szybko usamodzielniają się. Noszenie maluchów w chustach wiązanych ponadto pozwala na zachowanie pozycji fizjologicznej (rozstawione nóżki, odpowiednie wygięcie kręgosłupa), dlatego chusty są odpowiednie dla niemowląt już od pierwszych dni życia. 

Warto wybierać chusty w 100% wykonane z naturalnych materiałów – tego typu wyroby są przewiewne i umożliwiają maluchowi swobodne oddychanie. Są ponadto miękkie w dotyku i przyjazne dla środowiska. 

Początkową trudnością jest nauczenie odpowiedniego wiązania. Warto skorzystać wtedy z instrukcji obsługi, aby uświadomić sobie, czy wszystkie kroki są wykonywane poprawnie. Z upływem czasu można nabrać wprawy i związanie chusty staje się łatwe. Prawidłowo zawiązana chusta stabilnie podtrzymuje główkę i kręgosłup dziecka na całej długości, a niemowlę jest przytulone do rodzica.

Największą obawą jest fakt, iż dziecko mogłoby wypaść z chusty. Jak się okazuje, dziecko nie może wypaść z prawidłowo założonej chusty wiązanej, gdyż materiał dokładnie otula dziecko, krzyżując się między jego nóżkami, a całość zabezpiecza mocny, podwójny węzeł.

W wypadku wątpliwości lub trudności, warto zapisać się na specjalne kursy „chustonoszenia”, gdzie instruktorzy opowiedzą zarówno o wyborze odpowiedniej chusty, nauczą ją wiązać i nosić dziecko.

Kiedy nosidełko będzie lepszym wyborem?

Nosidełka ergonomiczne są wyborem zdecydowanie łatwiejszym niż chusta. Nie wymagają wiązania, można je łatwo zakładać i zdejmować. 

W przypadku nosidełka trzeba wybierać takie produkty, które umożliwiają noszenie dziecka tylko tyłem. Nosidło musi  mieć miękki panel wykonany z materiału, który powinien sięgać do karku dziecka i zabezpieczać w ten sposób kręgosłup. Nosidełko musi być ponadto wyposażone w panel podpierający udo dziecka w pozycji równoległej do podłoża. Nie warto wybierać nosideł z wąskim panelem, sztywnych lub usztywnianych. 

Nosidełko dla niemowlaka nie jest najlepszym wyborem - w przypadku maluszków zdecydowanie lepiej sprawdzi się chusta do noszenia. Pomimo, że istnieją specjalne wkładki do nosidełek przeznaczone dla niemowląt, w pierwszych miesiącach życia dziecko bardzo się zmienia i może bardzo szybko wyrosnąć z kupionego nosidełka, co generuje kolejne koszty. Nosidło ergonomiczne zdecydowanie lepiej sprawdzi się w przypadku niemowląt po 12 miesiącu życia.

W obu przypadkach należy bezwzględnie pamiętać, aby nie nosić  dziecka przodem do świata, niezależnie od wyboru chusty czy nosidełka. Taka pozycja jest dopuszczalna jedynie podczas noszenia na rękach, kiedy to możemy utrzymać prawidłową pozycję dziecka, dbającą o zaokrąglenie jego pleców. 

Warto pamiętać również, że wszystkie wypadki czy problemy powstałe w trakcie użytkowania, wynikają z niewłaściwego korzystania czy to z chusty, czy z nosidełka. Zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi i wdrożyć zasady bezpieczeństwa.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło