Jak wybrać pierwszy kubek dla dziecka?

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Jak wybrać pierwszy kubek dla dziecka?

Około 6. miesiąca życia mleczną dietę dziecka stopniowo zaczynają uzupełniać pokarmy stałe. Rozszerzaniu diety towarzyszy również wprowadzenie innych płynów  niż mleko. To oczywiście woda, która nie powinna być zastępowana żadnymi sokami i herbatami. W czym jednak podawać maluchowi wodę, jaki pierwszy kubek do picia wybrać, aby wesprzeć jego naukę picia, a także rozwój mowy, na który bardzo duży wpływ ma właśnie nauka picia z kubka? 

Pierwszy kubek do picia  - kubek pochyły i kubek 360 stopni 

Stosunkowo nową propozycją jest kubek pochyły, który zaleca się jako pierwszy kubek do picia dla dziecka nawet już od 6. miesiąca życia. Przypomina od zwykły otwarty kubek, ale z jednej strony ma ukośną ściankę. Takie rozwiązanie sprawia, że maluch nie musi znacznie odchylać głowy do tyłu podczas picia. Jego kształt sprawia, że dziecko samo może zdecydować o ilości i tempie wypijanej wody. Ponadto picie z otwartego kubka jest najbardziej naturalną i fizjologiczną formą pobierania płynu, co przekłada się na prawidłowy rozwój jego zgryzu. Nie jest przy tym wymagany odruch ssania, jak dzieje się to np. przy butelkach z miękkich ustnikiem, a po 6. miesiącu życia odruch ssania powinien stopniowo zanikać na rzecz umiejętności związanych z jedzeniem, jak rzucie czy gryzienie. 

Drugą dobrą propozycją pierwszego kubka do picia dla niemowlaka jest kubek 360 stopni. Można go wprowadzić równocześnie z kubkiem otwartym, będzie dla niego świetnym uzupełnieniem. Jest on tak zaprojektowany, aby napój się nie rozlewał przy jego przechylaniu. Nie posiada również ustnika, a specjalną nakładkę, pozwalającą pić z niego prawie jak z normalnego kubka. 

Bidon z rurką idealny na spacery 

Coraz więcej rodziców na pierwszy kubek do picia wybiera bidon z rurką. Jest on dobrą opcją, jednak nie powinno się go traktować jako podstawowy sposób pobierania płynów przez malucha. Świetnie sprawdzi się np. podczas spacerów czy wyjazdów. Najlepiej jest go wprowadzić, kiedy dziecko opanuje już umiejętność picia z otwartego kubka. 

Picie z bidonu z rurką ma jednak wiele zalet:

  • To skuteczne ćwiczenie mięśni twarzy 
  • To bardzo dobra nauka prawidłowego oddychania, dla dziecka dużym wyzwaniem jest jednoczesne picie i oddychanie, czego musi się nauczyć 
  • To również nauka samokontroli w trakcie picia, dziecko samo decyduje, ile płynu chce wypić 
  • To wsparcie dla prawidłowego rozwój aparatu mowy poprzez koordynowanie pracy części jamy ustnej i warg 

Popularny kubek niekapek - więcej szkód niż pożytku 

Przez długi czas to właśnie kubek niekapek był tym, który rodzice najczęściej wybierali jako pierwszy kubek do picia dla niemowlaka. Okazało się jednak, że picie z niego może skutkować powstaniem zaburzeń miofunkcjonalnych, a dokładnie nieprawidłowego nawyku ruchowego języka i warg w trakcie połykania. Istnieje ryzyko wystąpienia w przyszłości wad zgryzu, ponieważ za każdym razem, kiedy dziecko połyka, język napiera na zęby bądź jest między nie wciskany. Poza tym zaburzenia miofunkcjonalne mogą doprowadzić do nawykowego oddychania przez usta. 

Dzieje się tak dlatego, że podczas picia z kubka niekapka język znajduje się pod ustnikiem i tym samym nie przyjmuje prawidłowej pozycji. Pobieranie płynów w ten sposób sprawia, że język nie ma odpowiednich warunków do przyjęcia prawidłowego ułożenia. 

Jak wybrać pierwszy kubek dla niemowlaka?

Przy wyborze pierwszego kubka do picia uwzględnij nie tylko jego kształt i konstrukcję, która umożliwia pracowanie nad naturalnym ułożeniem warg i języka podczas picia, ale też na inne, równie ważne aspekty, jak:

  • Wielkość i waga – pierwszy kubek do picia powinien być lekki i mały, aby maluszek utrzymał go bez problemu w rączkach 
  • Materiał – powinien być wykonany z bezpiecznych dla maluszka materiałów, unikaj szkła, które może się potłuc 
  • Uchwyt – pomoże on dziecku w utrzymaniu kubka z napojem

Jak wybrać pierwszy kubek dla niemowlaka, aby stworzyć mu dobre i bezpieczne warunki do nauki prawidłowego pobierania napoju? Najlepszy będzie kubek otwarty pochyły, ewentualnie kubek 360 stopni. Na spacery możesz zabierać ze sobą bidon z rurką. Pamiętaj, aby był on lekki i poręczny, dzięki czemu maluchowi będzie łatwiej go utrzymać.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło