Jak układać noworodka do snu i jak kłaść go na brzuszku?

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Jak układać noworodka do snu i jak kłaść go na brzuszku?

Dopiero kilka miesięcy po urodzeniu dziecko jest w stanie samodzielnie zmienić swoją pozycję podczas snu. Zatem to, w jakiej pozycji będzie spało, jest w pełni uzależnione od tego, jak zostanie ułożone do snu przez rodziców. Jak należy prawidłowo układać noworodka do snu? Jak nie należy kłaść noworodka? Czy warto układać dziecko na brzuchu? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w naszym artykule.

Jak układać niemowlę do snu? Niezawodna pozycja

Jeśli rodzice zastanawiają się, jak układać noworodka do snu, odpowiedź jest prosta: na plecach. Taka pozycja jest zalecana i preferowana przez kilka pierwszych miesięcy życia malucha. Ułożenie dziecka na plecach to najbezpieczniejsza pozycja do snu. Dlaczego? Przede wszystkim, dlatego, że ułożenie dziecka na plecach w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko wystąpienia SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Jak prawidłowo kłaść noworodka w tej pozycji? Warto zadbać o to, żeby maluch leżał na twardym materacu, bez poduszki i zupełnie na płasko. Należy delikatnie odchylić mu główkę na bok, to go zabezpieczy przed zachłyśnięciem, na wypadek, gdyby mu się ulało. Dobrze jest też co jakiś czas skontrolować, czy dziecko rzeczywiście śpi na plecach i czy przypadkiem nie przekręciło się na bok lub na brzuszek.

Jak kłaść noworodka do snu? Tych pozycji unikaj

Leżenie na brzuszku sprzyja poznawaniu świata, pozwala też malcowi ćwiczyć mięśnie grzbietu, rączek i nóżek. Jednak o ile pozycja na brzuchu sprawdzi się w przypadku eksploracji najbliższego otoczenia, o tyle nie należy jej stosować, układając malca do snu. Wszystko dlatego, że w tej pozycji dziecko uciska sobie przeponę, co może mu znacznie utrudnić oddychanie. Istnieje również spore prawdopodobieństwo, że zbyt mocno wtuli nosek w materac, przez co również nie będzie w stanie oddychać. Z badań francuskich naukowców wynika, że pozycja na brzuszku siedmiokrotnie bardziej sprzyja wystąpieniu nagłej śmierci łóżeczkowej niż ułożenie malucha na plecach. Wynika to z niedotlenienia organizmu, na które jest narażone dziecko, które śpi na brzuchu.

Jak jeszcze nie należy kłaść noworodka do snu? Na boku. Wszystko dlatego, że maluch bardzo łatwo może się obrócić z boku na brzuch, natomiast w przeciwnym kierunku nie będzie to możliwe. W ten sposób łatwo może dojść do podduszenia dziecka. Znaczna liczba dzieci, która zmarła na SIDS była ułożona do snu na boku, a rano znajdowano je śpiące na brzuchu. O ile pozycja na brzuchu nie jest zalecana w przypadku układania malca do snu, o tyle można ją stosować w przypadku krótkich drzemek w ciągu dnia. Trzeba tylko pamiętać o tym, by stale kontrolować pozycje malca.

Po co kłaść dziecko na brzuchu?

Układając noworodka do snu lepiej zrezygnować z pozycji na brzuchu. Jednak nie należy zupełnie rezygnować z tej pozycji. Warto jak najczęściej wykorzystywać ją w ciągu dnia i właśnie wtedy układać malca na brzuchu. Dlaczego? Poniżej lista najważniejszych korzyści, jakie wynikają z częstego przebywania dziecka w pozycji na brzuchu.

  • Dziecko uczy się podnosić głowę i odrywać tułowie od podłoża 
  • To świetny sposób na trening mięśni karku, szyi i grzbietu
  • Możliwość ćwiczenia prawidłowego ułożenia bioder
  • Dobra okazja do rozwinięcia zmysłu równowagi
  • To świetna pozycja wyjściowa do nauki raczkowania
  • W tej pozycji odbywa się masaż narządów wewnętrznych, dzięki czemu niedojrzały układ pokarmowy malca działa sprawniej, a kolki zdarzają się rzadziej
  • Możliwość wzmacniania mięśni rąk

Jak widać, układanie dziecka na brzuchu wiąże się z wieloma pozytywnymi aspektami dla malca. Warto jednak pamiętać, że jednorazowo malec nie powinien leżeć na brzuchu dłużej niż przez 15 minut.

Jak kłaść dziecko na brzuchu?

Przyjęło się, że dziecko można układać na brzuchu od momentu, gdy odpadnie mu kikut pępowinowy. Jednak równie często można spotkać się ze stwierdzeniem, że dziecko można położyć na brzuchu tuż po porodzie, o ile sam poród przebiegł bez komplikacji. Jak kłaść dziecko na brzuchu? Przede wszystkim, należy zadbać o odpowiednio podłoże. Zbyt twarde spowoduje dyskomfort, z kolei za miękkie może doprowadzić do kontuzji dziecka. Dobrze sprawdzi się zwykły koc lub mata rozłożona na podłoże.

Niektóre dzieci nie przepadają za leżeniem na brzuchu. Jak zachęcić malca do przebywania w tej pozycji? Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze, warto położyć przed dzieckiem jego ulubioną zabawkę i chwilę się z nim pobawić. Do zabawy rodzic powinien przyjąć taką samą pozycję jak dziecko, wtedy maluchowi łatwiej będzie zrozumieć, że to naturalna pozycja. Po drugie, dobrze jest systematycznie zmieniać miejsce leżakowania niemowlaka. Dzięki temu, leżenie na brzuszku tak szybko mu się nie znudzi. Po trzecie, dobrym pomysłem podczas leżakowania dziecka jest sprawienie mu masażu, np. pleców lub rączek. To sprawi, że ten czas będzie mu się kojarzył z przyjemnością.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło