Jak ubrać niemowlę latem lub zimą na spacer?

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Jak ubrać niemowlę latem lub zimą na spacer?

Spacery to ważny element życia niemowlaków. To właśnie m.in. spacery pozwalają kształtować odporność maluchów. Dlatego, nawet gdy aura na zewnątrz nie zachęca, nie należy z nich rezygnować. Trzeba jedynie zadbać o odpowiedni strój dla dziecka. Jak ubrać noworodka na spacer zimą, a co założyć mu latem?

Jak ubrać dziecko w zależności od temperatury?

Strój niemowlaka powinien być dostosowany do panującej temperatury. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Schody zaczynają się, gdy wybieramy się z dzieckiem na spacer. Wtedy trzeba sprawdzić, jaka temperatura jest na zewnątrz i ocenić ogólne warunki pogodowe. Jak ubrać dziecko w zależności od temperatury? Poniżej kilka porad, które mogą okazać się pomocne w tej kwestii.

  1. Stosuj zasadę jednej dodatkowej warstwy

Od jesieni do zimy maluszka należy ubierać zgodnie z zasadą jednej dodatkowej warstwy (w porównaniu do ubrań, które sami nosimy). Latem ta zasada nie obowiązuje – wtedy zwykle wystarczy ubrać niemowlaka w rampers lub body z krótkim rękawem.

  1. Ubieraj dziecko na cebulkę

Jeśli nie do końca wiadomo, jaka aura panuje na zewnątrz, dziecko najlepiej ubrać na cebulkę. Jeśli zajdzie taka potrzeba, łatwo będzie można zdjąć jedną warstwę. To dużo lepsza opcja niż ubranie malucha zbyt lekko, czego konsekwencją może być wychłodzenie organizmu.

  1. Pamiętaj o czapce

Niemowlak sporą część ciepła traci przez głowę, dlatego należy zadbać o to, by zawsze nosił czapkę. Jej grubość powinna być uzależniona od pory roku – cieńsza przyda się na chłodne lato, grubsza – na zimę. Jest jednak wyjątek: gdy temperatura sięga powyżej 20 stopni Celsjusza, maluszek może mieć gołą głowę.

  1. Sprawdzaj temperaturę ciała niemowlaka

Dotykając karku dziecka, można łatwo stwierdzić czy należy mu założyć kolejną warstwę ubrań, czy wręcz przeciwnie. Jeśli skóra jest sucha i ciepła, to znaczy, że maluch odczuwa komfort termiczny. Gdy jest chłodna, należy sięgnąć po dodatkowe ubranie, a gdy spocona – coś należy zdjąć.

Jak ubierać noworodka latem?

Letnia aura to czas, kiedy szczególnie należy zadbać o to, by maluch miał na sobie przewiewne ubranka. Jeśli w mieszkaniu jest wyjątkowo gorąco, noworodek może być ubrany tylko w pieluszkę. Pozostaje wyjaśnić kwestię: jak ubrać niemowlę na letni spacer? Należy zacząć od tego, że jeżeli temperatura na zewnątrz jest wysoka, spacer z dzieckiem lepiej odłożyć na popołudnie. W upalne dni niemowlaka wystarczy ubrać w rampers. To rodzaj letniego pajacyka, który świetnie sprawdzi się w gorące dni. Rampers jest praktyczny i wygodny w obsłudze. Dobrze przytrzymuje pieluszkę, a dzięki odpowiednio rozmieszczonym zapięciom, malca można szybko przebrać, gdy zajdzie taka konieczność.

Odpowiedni ubiór to nie jedyna kwestia, o której należy pamiętać, wybierając się z maluchem na spacer w letni dzień. Przed wyjściem, dziecko należy go posmarować kremem z wysokim filtrem. Warto zadbać o to, by niemowlak nie był wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej, żeby cały czas przebywał w cieniu. Jednak jeśli na zewnątrz jest wyjątkowo ciepło, a słońce nie daje za wygraną, do wózka można przyczepić specjalną parasolkę. Nie należy okrywać wózka pieluszką. Pieluszka nie tylko odgrodzi dziecko od słońca, ale też zablokuje dostęp powietrza, przez co temperatura wewnątrz wózka niebezpiecznie wzrośnie.

Jak ubierać noworodka zimą?

Jak ubrać niemowlę na spacer zimą to dla wielu rodziców spora zagwozdka. Strój musi być dobrany tak, żeby maluch ani nie zmarzł, ani się nie przegrzał. Część garderoby, która świetnie sprawdza się podczas zimowej aury to kombinezon. To dużo lepsze rozwiązanie niż zestaw złożony ze spodenek i kurtki. Kombinezon nie będzie się zsuwał ani podwijał, dlatego wszystkie części ciała malucha będą należycie chronione przed zimnem. Co więcej, kombinezon bardzo łatwo założyć, zdjąć, czy rozpiąć, gdy zajdzie np. konieczność zmiany pieluszki. Kombinezon to jednak nie wszystko. Co założyć maluchowi pod spód? Pierwszą warstwę powinno stanowić body z długim rękawem, które pełni rolę bielizny. Jako kolejną warstwę można wykorzystać pajacyka lub rampers z długim rękawem i nogawkami.

Jak ubierać noworodka zimą, żeby było mu ciepło? Równie ważne, jak ubrania są dodatki. Nie wolno zapomnieć o ciepłych skarpetkach i rękawiczkach. Obowiązkowa jest także czapka. Niemowlaki bardzo dużo ciepła tracą właśnie przez głowę, dlatego należy zadbać o tę część ciała. Najlepiej, żeby czapka była bawełniana, wtedy odpowiednio ogrzeje głowę malucha, a jednocześnie nie dopuści do przegrzania. Jeśli na zewnątrz panuje siarczysty mróz, noworodka można dodatkowo ubrać w rajstopki i założyć mu sweterek. Wybierając ubrania dla dziecka na zimowy spacer, należy pamiętać o tym, że dziecko wprawdzie leży w wózku i niewiele się rusza, dlatego może mu być zimno. Jednak z drugiej strony, przed chłodem w dużym stopniu ochrania go gondola, dlatego nie należy przesadzać z ilością zakładanych maluchowi warstw ubrań.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło