Jak trzymać niemowlę, żeby nie zrobić mu krzywdy?

person Marysia list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Jak trzymać niemowlę, żeby nie zrobić mu krzywdy?

Pojawienie się w rodzinie dziecka jest powodem do radości. Jednocześnie młodzi rodzice są z każdej strony zasypywani różnymi dobrymi radami. Jedną z kontrowersyjnych kwestii jest trzymanie noworodka. Każda babcia, ciocia, dziadek, wujek, przyjaciele i znajomi chcą dla nich jak najlepiej i udzielają, często wykluczających się, porad. Sprawdzamy, co specjaliści mówią na temat tego, jak trzymać niemowlę i jak nosić dziecko nieco starsze.

Dlaczego trzeba wiedzieć, jak trzymać niemowlę?

Warto pamiętać o tym, że prawidłowe trzymanie dziecka to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także sprawa mająca niebagatelny wpływ na jego rozwój. Niemowlę należy nosić raz na jednej, a raz na drugiej ręce. Dzięki temu mięśnie po obydwu stronach jego ciała będą wyćwiczone w równy sposób. Ważne jest również regularne zmienianie pozycji, które pomoże maluchowi doświadczyć różnorodnych bodźców. Należy pamiętać, że stawy i kręgosłup maluszka przez pierwsze miesiące życia nie są gotowe na pozycję pionową, mają też inny zakres ruchu niż u osoby dorosłej. Od „dorosłego” różni się też napięcie mięśniowe. 

Jak nosić dziecko?

Noszenie dziecka wielu młodym rodzicom nastręcza problemów. Często nieświadomi zagrożeń z niewłaściwego ułożenia ciała dziecka popełniają oni następujące błędy:

  • zbyt gwałtownie podnoszą maluszka;
  • za wcześnie zaczynają nosić dziecko w pionie;
  • blokują kończyny dziecka w trakcie noszenia;
  • nie podtrzymują główki dziecka;
  • noszą w zbyt dużych odgięciach, co przyczynia się do pojawiania się wad postawy.

Pojawia się więc pytanie, jak nosić dziecko, aby nie wyrządzić mu krzywdy. Fizjoterapeuci podkreślają, że w wypadku noworodka zalecana jest pozycja fasolki, która przypomina przyjmowane przez dziecko ułożenie w łonie matki. To także ułożenie, które zapewnia maksymalną swobodę ruchów kończyn i bezpieczną pozycję zgięciową. Jak nosić dziecko w pozycji fasolki? Początkowo należy je układać na swoim przedramieniu, tak by główka znajdowała się mniej więcej w zgięciu ręki noszącego, a plecy dziecka były zaokrąglone. Dłonią podtrzymujemy pupę maluszka. To najlepsza pozycja do mniej więcej ukończenia przez dziecko drugiego miesiąca życia. Później warto wprowadzić pozycję, która będzie aktywizować mięśnie tułowia pociechy.

Jak trzymać większe dziecko?

Kolejna pozycja trzymania dziecka może zostać z nami znacznie dłużej niż przez okres niemowlęctwa, z czasem coraz mniej będzie trzeba pilnować stabilności trzymania główki maluszka. W tym sposobie noszenia, ręka rodzica po skosie przebiega od barku do nóżki po przeciwnej stronie ciała dziecka, które jest ułożone poprzecznie do podłoża. Z czasem z tego ułożenia można przechodzić do pozycji pionowej trzymania dziecka. Pozycją wspierającą rozwój maluszka jest także noszenie tyłem do rodzica, w oparciu o jego klatkę piersiową. Wówczas jedna ręka osoby dorosłej znajduje się na klatce piersiowej dziecka, druga – pod udami. Ale uwaga – nosząc pociechę w ten sposób trzeba zwracać uwagę, by podtrzymując pupę odciążać odcinek lędźwiowy kręgosłupa. To ułożenie najbardziej bezpieczne i komfortowe w przypadku dzieci, które skończyły już 3 miesiące życia i potrafią pracować głową przeciwko grawitacji. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło