Jak trzymać niemowlę, żeby nie zrobić mu krzywdy?

person Marysia list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Jak trzymać niemowlę, żeby nie zrobić mu krzywdy?

Pojawienie się dziecka w rodzinie jest niesamowitym powodem do radości. Młodzi rodzice ze wszystkich stron zasypywani są dobrymi radami rodziny, przyjaciół czy znajomych. Każdy chce dla dziecka jak najlepiej i w efekcie otrzymujemy wiele wykluczających się porad. Jeśli nie wiesz czy skorzystać ze złotych rad babci czy cioci, sprawdź, co specjaliści mówią na temat tego, jak trzymać niemowlę. Dowiesz się również, jak trzymać starsze dziecko.

Dlaczego trzeba wiedzieć, jak trzymać niemowlę?

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak trzymać niemowlę. Jest to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również możliwość stworzenia optymalnych warunków dla dziecka. Sposób noszenia powinien być dostosowany do etapu rozwoju oraz indywidualnych uwarunkowań. Prawidłowe trzymanie niemowlęcia ma niebagatelny wpływ na dalszy rozwój psychoruchowy maluszka, napięcie mięśniowe oraz dynamikę ruchów.

Rozwój dziecka to bardzo złożony i wieloetapowy proces dotyczący niemal każdej struktury jego ciała, a każdy etap jest przygotowaniem do przyjęcia pionowej pozycji ciała (tzw. pionizacja). Kręgosłup noworodka jest w fizjologicznej całkowitej kifozie, a jego krzywizny kształtują się podczas pierwszego roku życia

Przebiega on w następujący sposób:

  • Powstawanie lordozy szyjnej – pomiędzy 7. – 16. tygodniem a 4. – 6. miesiącem życia dziecka. Wtedy kręgi szyjne kierują się do przodu i do góry, gdy dziecko leży na brzuszku i unosi główkę do góry. Nazywamy to stadium wyprostnym kręgosłupa.
  • Kręgosłup u noworodka jest w fizjologicznej całkowitej kifozie, a krzywizny kształtują się podczas jego rozwoju w pierwszym roku życia. Pierwszym etapem jest powstawanie lordozy szyjnej. Trwa on pomiędzy 7. – 16. tygodniem, a 4. – 6. miesiącem życia dziecka. Kręgi szyjne kierują się do przodu i do góry w momencie, kiedy dziecko zaczyna leżeć na brzuszku i unosić główkę ku górze. Jest to stadium wyprostne kręgosłupa. 
  • Następna faza rozwoju to zgięcie, czyli inaczej pogłębienie kifozy piersiowej, które następuje pomiędzy 5 a 8 miesiącem życia. Jest to niezbędne do możliwości stabilnego siadania.
  • Kolejną fazą jest kształtowanie lordozy lędźwiowej. Wtedy dziecko przechodzi z pozycji leżącej na brzuchu, unosi klatkę piersiową i prostuje się na przedramionach, opierając na dłoniach. Ten etap jest wzmacniany podczas nauki stania i chodzenia.

Prawidłowe trzymanie dziecka ma wpływ na jego rozwój psychoruchowy, napięcie mięśniowe i dynamikę ruchów dziecka. Małe dziecko, które jest czułe zmysłowo musi otrzymywać zarówno delikatność jak i wyczucie, połączone z prawidłowym ułożeniem i pewnością. Niemowlę należy nosić raz na jednej, a raz na drugiej ręce. Ma to wpływ na równe wyćwiczenie mięśni po obu stronach. Istotne jest również regularne zmienianie pozycji, które pomoże maluchowi doświadczyć różnorodnych bodźców. Stawy i kręgosłup maluszka przez pierwsze miesiące życia nie są w pełni gotowe na pozycję pionową, a ich zakres ruchu jest inny niż u osoby dorosłej. Tak samo jest również z napięciem mięśniowym.

Jak należy nosić dziecko?

Noszenie małego dziecka przysparza wielu problemów młodym rodzicom. Będąc nieświadomymi zagrożeń płynących z niewłaściwego ułożenia ciała dziecka, najczęściej popełniają następujące błędy:

  • Blokują kończyny dziecka w trakcie noszenia
  • Noszą dziecko w zbyt dużym odgięciu, co może przyczynić się do wad postawy
  • Nie podtrzymują główki dziecka
  • Zbyt gwałtownie podnoszą maluszka
  • Za wcześnie zaczynają nosić dziecko w pionie

Jak więc nosić dziecko, aby nie wyrządzić mu krzywdy? Fizjoterapeuci zalecają, aby noworodka nosić w pozycji fasolki, która przypomina przyjmowane przez dziecko ułożenie w łonie matki. To także ułożenie, które zapewnia maksymalną swobodę ruchów kończyn i bezpieczną pozycję zgięciową. Jak nosić dziecko w pozycji fasolki? Początkowo należy je układać na swoim przedramieniu, tak by główka znajdowała się mniej więcej w zgięciu ręki noszącego, a plecy dziecka były zaokrąglone. Dłonią podtrzymujemy pupę maluszka. To idealna pozycja dla maluszków do ukończenia przez dziecko drugiego miesiąca życia. Kolejno, warto wprowadzać pozycję, która zaktywizuje mięśnie tułowia maluszka.

Jak trzymać większe dziecko?

W przypadku większych dzieci, coraz mniej trzeba pilnować stabilności trzymania główki maluszka. W tym sposobie noszenia, ręka rodzica po skosie przebiega od barku do nóżki po przeciwnej stronie ciała dziecka, które jest ułożone poprzecznie do podłoża. Z czasem z tego ułożenia można przechodzić do pozycji pionowej. 

Pozycją wspierającą rozwój maluszka jest także noszenie tyłem do rodzica, w oparciu o jego klatkę piersiową. Wówczas jedna ręka osoby dorosłej znajduje się na klatce piersiowej dziecka, druga – pod udami. Ale uwaga – nosząc pociechę w ten sposób trzeba mieć świadomość, by podtrzymując pupę, odciążać odcinek lędźwiowy kręgosłupa. To ułożenie najbardziej bezpieczne i komfortowe w przypadku dzieci, które skończyły już 3 miesiące życia i potrafią kontrolować ruchy swojej główki

Jak widzisz, jest wiele sposobów, w które można nosić dziecko – w pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo i prawidłowe ułożenie, które będzie wspierać jego rozwój psychoruchowy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło