Jak rozpoznać i wyleczyć potówki u niemowlaka?

person Marysia list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Jak rozpoznać i wyleczyć potówki u niemowlaka?

Gruczoły potowe u niemowlaków nie są jeszcze tak dobrze rozwinięte, jak u dorosłych. Z tego powodu, bardzo często nie są w stanie poradzić sobie z wysoką temperaturą, czego wynikiem jest powstawanie potówek, czyli niewielkich krostek. Mogą pojawiać się na całym ciele, a szczególnie w okolicach szyi, głowy, czoła i pleców, a także między palcami i w zgięciach kolan i łokci. Szczególnie młode mamy bardzo często nie potrafią rozpoznać tej przypadłości. Zatem warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jak rozpoznać potówki u niemowlaka i jak można szybko się ich pozbyć?

Jak rozpoznać potówki u niemowlaka?

Potówki u niemowlaka zazwyczaj przyjmują postać niewielkich, czerwonych krostek, otoczonych czerwonym rumieniem. W bardziej zaawansowanej fazie, krostki zamieniają się w wypełnione płynem pęcherze. Potówki bardzo często występują w większych skupiskach. Gdzie najczęściej można na nie trafić? Mogą występować na twarzy, karku, głowie, w zgięciach kolan i łokci. Często pojawiają się również tam, gdzie skóra dziecka styka się z pieluchą, czyli na pupie, w pachwinach i w dolnej części pleców. Objawy przy tej dolegliwości są bardzo indywidualne. U niektórych niemowląt pojawia się świąd, u innych występuje pieczenie lub kłucie, a jeszcze inni nie mają żadnych objawów poza zmianami skórnymi.

Skąd biorą się potówki u dzieci?

Potówki to częsta przypadłość niemowlaków. Jest tak dlatego, że ich gruczoły potowe nie są jeszcze w pełni wykształcone. Przez to może się zdarzyć, że pot nie jest w stanie znaleźć ujścia na zewnątrz, zatrzymuje się w porach i je zatyka. Najczęstsze powody powstawania potówek u małych dzieci to:

  • przegrzewanie organizmu,
  • zakładanie maluchowi zbyt ciepłych ubrań,
  • wybieranie części garderoby ze sztucznych materiałów,
  • stosowanie zbyt obcisłych pieluch,
  • nakładanie nadmiernej ilości kosmetyków, które mogą zatykać pory, np. oliwki. 

Jak pozbyć się potówek?

Potówki powinny po kilku dniach samoistnie zniknąć ze skóry niemowlaka. Jednak nie zawsze się to udaje. Jak pozbyć się potówek domowymi sposobami? Pomocne okaże się:

  • ograniczenie stosowanie oliwek i innych, tłustych wyrobów medycznych,
  • kąpanie malucha w letniej wodzie, jedynie z dodatkiem delikatnego mydła,
  • dodawanie do kąpieli nadmanganianu potasu, który działa łagodząco na objawy,
  • zrezygnowanie z intensywnego wycierania skóry dziecka po kąpieli, na rzecz delikatnego osuszania miękkim ręcznikiem.

Domowe sposoby na potówki u niemowlaków są najskuteczniejsze. Jednak jeśli po kilku dniach problem nie ustąpi, konieczne będzie zastosowanie odpowiednich kosmetyków. W tej roli doskonale sprawdzi się mydło antybakteryjne. Kiedy i ten sposób zawiedzie, trzeba udać się do lekarza.

Czasem, gdy leczenie nie przynosi efektów, może okazać się, że wcale nie mamy do czynienia z potówkami. Wtedy również pomocny okaże się lekarz. Podobne objawy może dawać alergia pokarmowa czy stan zapalny wywołany bakteriami. Wówczas niezbędne jest wykonanie testów alergicznych lub zrobienie wymazu (w przypadku stanu zapalnego) z miejsc zmienionych chorobowo.

Co sprawdzi się na potówki u niemowlaka?

Żeby uniknąć pojawiania się potówek u najmłodszych, warto wdrożyć działania prewencyjne. Najważniejsza zasada, którą należy się kierować, dotyczy ubierania malucha. Należy pamiętać, aby zakładać tylko jedną warstwę ubrań więcej niż w przypadku dorosłego człowieka. Gdy jest ciepło, wystarczy koszulka, gdy zimno – koszulka i sweterek. Malca przewożonego wózkiem można dodatkowo przykryć kocykiem. Dobrze jest też co jakiś czas kontrolować temperaturę ciała dziecka, najlepiej w okolicy karku i reagować stosownie do sytuacji. Przed potówkami pomogą uchronić również ubrania z naturalnych materiałów, czyli takie, które będą przewiewne i pozwolą skórze oddychać. Więcej na te temat bezpiecznych tkanin pisaliśmy tutaj. Do kąpieli najlepiej używać delikatnego mydła antybakteryjnego. Warto też zadbać o to, by temperatura w pokoju dziecka nie przekraczała 22 stopni.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło