Jak przygotować dziecko na narodziny rodzeństwa?

list Psychologia
Blog Bambiboo - Jak przygotować dziecko na narodziny rodzeństwa?

Pojawienie się drugiego dziecka w domu jest ogromnym przeżyciem dla całej rodziny, szczególnie jednak przeżywa to najmłodszy domownik – Twój syn lub córka. Informacja o tym, że już wkrótce nie będzie sam(a) może być dla niej/niego trudna. Początkowo może Ci się wydawać, że to akceptuje, a może nawet, że jest mu to obojętne. Najczęściej jednak wynika to z braku zrozumienia, co się już wkrótce naprawdę wydarzy. Jak przygotować dziecko na rodzeństwo, aby pomóc mu poradzić sobie ze skrajnymi emocjami? 

Narodziny młodszego rodzeństwa  – kiedy powiedzieć o tym dziecku? 

Kiedy pojawia się drugie dziecko w domu, codzienność przewraca się do góry nogami, nic już nie jest takie, jak dawniej. Macie niecałe 9 miesięcy na to, żeby się na te zmiany przygotować. A co z dzieckiem, które już jest w domu, ma swój rytm dnia, swoje przyzwyczajenia i nawyki? No właśnie, ono również powinno wiedzieć, co się już wkrótce wydarzy. 

Trzeba dać mu czas na oswojenie się z nową sytuacją, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie do końca jest to dla niego zrozumiałe, bo ma np. tylko 2 lata. Taki 2-latek rozumie już naprawdę dużo, trzeba mu jednak pomóc w zrozumieniu sytuacji w sposób prawidłowy. 

Na pewno z tą informacją nie czekaj do porodu. Ciąża również dużo zmienia, ponieważ nie możesz pewnych czynności wykonywać tak jak dawniej. Twoje ciało także przechodzi metamorfozę, co nie umknie uwadze Twojego dziecka. 

Z informacją o narodzinach młodszego rodzeństwa poczekaj do momentu, aż będziesz pewna, że ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnego zagrożenia. Może być to np. po I trymestrze. Wtedy Twój brzuszek zacznie się już zaokrąglać, a Ty możesz szybciej tracić siły podczas zabawy ze swoim szkrabem i potrzebować więcej odpoczynku. Łatwiej będzie maluchowi to zrozumieć, jeśli będzie znał przyczynę. 

Informacja o drugim dziecku w domu – dostosuj komunikaty do wieku malucha

Ale właściwie jak to zrobić? Jak powiedzieć dziecku o narodzinach młodszego rodzeństwa i jak o tym wydarzeniu z nim rozmawiać?

Na pewno pomocne mogą być książki i bajki. Jak one nam potrafią ułatwić życie i wyjaśnić niektóre trudne tematy! Istnieje wiele takich pozycji, w których poruszane są tematy narodzin rodzeństwa. Jest w nich pokazane, jak rodzina przygotowuje się na przyjście na świat maluszka, a potem jak wygląda rodzinna codzienność. W trakcie czytania takich książek może się zrodzić wiele pytań ze strony dziecka. W ten sposób najłatwiej jest powiedzieć 2- i 3-latkowi o narodzinach młodszego rodzeństwa.

Ze starszakiem możesz już przeprowadzić poważniejszą rozmowę. Powiedz mu, że już wkrótce Wasza rodzina się powiększy i będzie on wspaniałym starszym bratem lub siostrą. Wytłumacz, czym jest rodzeństwo, jak wygląda taka relacja i jak wspaniała jest rola starszego rodzeństwa. Nie unikaj też trudnych pytań i staraj się na nie odpowiadać szczerze i możliwie jak najprostszymi słowami. Nie pozostawiaj dziecka bez odpowiedzi.

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo – kilka praktycznych tipów

Na pewno najpierw sama musisz się przygotować na przekazanie tej informacji dziecku i na czas kiedy będziesz musiała stawić czoła trudnym pytaniom i wyzwaniom. Zatem jak przygotować dziecko na rodzeństwo, aby nie dać mu odczuć w żaden sposób, że będzie tym „drugim”?

  • Zapewnij mu przestrzeń i akceptuj wszystkie emocje, jakie są z tym związane. Może pojawić się radość, wtedy podzielaj ją i opowiadaj, jak dużo fajnych rzeczy Was czeka. Nie zamykaj się na złość, smutek i zazdrość, wykaż zrozumienie tym negatywnym emocjom, zapewniając, że dziecko ma prawo je odczuwać. 
  • Zaangażuj dziecko w przygotowania na narodziny młodszego rodzeństwa, oczywiście jeśli wykaże taką chęć - nic na siłę. Może niech wybierze jakieś ubranka lub zabawki? To pozwoli poczuć się ważnym członkiem rodziny.
  • Nie pozwól jednak, aby przygotowania do pojawienia się drugiego dziecka w domu całkowicie pozbawiły Cię czasu i uwagi związanego z tym, które już jest. Niech ma poczucie, że jest Twoim ukochanym dzieckiem, a nie tylko starszym bratem czy siostrą. Spędzajcie razem czas, wspieraj je w jego zainteresowaniach i nie nadużywaj tematu maluszka. 
  • Podaruj dziecku doświadczenia, czyli pokaż mu, jak ono było niemowlakiem i co się wtedy działo, jak wyglądała Wasza codzienność. Uświadamiaj je, ale w sposób empatyczny, pomagając zrozumieć, że ono też kiedyś było maleństwem, które bardziej niż teraz potrzebowało uwagi mamy. 
  • Daj dziecku poczucie bezpieczeństwa, aby nie miało wątpliwości, że zostanie odsunięte na drugi plan. Zapewniaj, że będziecie dalej wspólnie układać puzzle, chodzić na plac zabaw i czytać książki na dobranoc. A co się wydarzy, kiedy mama pójdzie do szpitala? Nie pozostawiaj tego pytania bez odpowiedzi. Maluch musi wiedzieć, że będzie wtedy pod opieką taty czy babci. 

Przyjście na świat drugiego dziecka może się okazać trudniejsze niż było to za pierwszym razem. Dlaczego? Ponieważ teraz masz już w domu małego człowieka, który Cię potrzebuje i trzeba go przygotować na zmiany. A kto to zrobi lepiej, jak nie Ty - ukochana mama. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło