Jak dobrać szczoteczkę do zębów dla małego dziecka

person Marysia list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Jak dobrać szczoteczkę do zębów dla małego dziecka

Higiena jamy ustnej jest szczególnie ważnym aspektem dbałości o zdrowie małego dziecka. Ząbkowanie może rozpocząć się u niemowląt w wieku 2 miesięcy, ale zazwyczaj pierwsze ząbki pojawiają się u malucha około 6 miesiąca życia. Warto zawczasu zastanowić się nad wyborem odpowiedniej szczoteczki, aby dbać o stan zębów oraz uczyć dziecko prawidłowego nawyku, jakim jest codzienna higiena jamy ustnej.

Jak zadbać o higienę jamy ustnej od pierwszych miesięcy życia?

Szczoteczka dla niemowląt nieco różni się wyglądem od klasycznych szczoteczek dla dzieci. Wraz z pojawieniem się pierwszych ząbków u niemowlęcia, warto korzystać z silikonowych nakładek ze specjalną wypustką. Pomocnym jest również dbanie o dziąsła malucha, poprzez przecieranie ich gazą zamoczoną w przegotowanej wodzie lub w naturalnej substancji przeciwpróchniczej – ksylitolu. Ksylitol, czyli cukier brzozowy, jest całkowicie naturalnym i bezpiecznym środkiem przeciwpróchniczym. 

Zęby dwulatka są na tyle liczne i duże, że wymagają pielęgnacji przy użyciu specjalnej szczoteczki. Warto zakupić dziecku szczoteczkę i wprowadzić do jego życia codzienny rytuał mycia zębów zarówno rano, jak i wieczorem. Wyrobienie nawyków związanych z dbałością o jamę ustną, pozwala na uniknięcie wielu problemów zdrowotnych w przyszłości. 

Warto również udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do gabinetu dentystycznego. Wielu stomatologów wychodzi naprzeciw najmłodszym pacjentom oferując wizyty adaptacyjne. Podczas takiej wizyty malec może poznać gabinet dentystyczny, przekonać się, że lekarz troszczy się o jego zdrowie, co minimalizuje lęk przed kolejnymi wizytami. Warto wybrać stomatologa, którego specjalizacją jest pedodoncja oraz osobę, która ma doświadczenie w leczeniu najmłodszych pacjentów.

Jak wybrać pierwszą szczoteczkę do mycia zębów

Wybór pierwszej szczoteczki do zębów to bardzo ważny moment. Na samym początku musimy pomagać naszemu dziecku szczotkować zęby, aby z czasem nauczyć go samodzielnego dbania o jamę ustną. W sprawie doboru konkretnego modelu szczoteczki można poradzić się stomatologa, który dobierze odpowiednią szczoteczkę do zębów dla dziecka podczas pierwszej wizyty adaptacyjnej.

Szczoteczka dla dzieci powinna być niewielkich rozmiarów, dostosowana do rączki dziecka, ergonomiczna. Warto, aby była kolorowa, ponieważ zachęci dziecko do korzystania z tego przedmiotu. Wiele firm produkuje szczoteczki licencyjne z motywami postaci z bajek, więc Twoje dziecko może mieć szczoteczkę z podobizną ulubionego bohatera. Dziecięce szczoteczki często mają również specjalne funkcje np. są podświetlane przez czas 2 minut, aby dziecko wiedziało, jak długo szczotkować zęby.

Warto wybrać szczoteczkę z odpowiednią wielkością główki, która ułatwia mycie zębów. Główka szczoteczki powinna mieć również zaokrąglony kształt – kanciaste brzegi mogą poranić jamę ustną i dziąsła. Idealna szczoteczka charakteryzuje się odpowiednio miękkim włosiem, które jest bezpieczne dla delikatnych dziąseł oraz szkliwa zębów mlecznych. Doskonały wybór to szczoteczki z włosiem bardzo miękkim lub miękkim.

Najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania to szczoteczki soniczne dla dzieci. Działanie takiej szczoteczki polega na generowaniu ultradźwięków, które wymiatają zanieczyszczenia z najbardziej trudnych powierzchni np. przestrzeni międzyzębowych. Ponadto, eliminują płytkę nazębną oraz bakterie bez konieczności mocnego pocierania o delikatne szkliwo zębów. Idealnie nadają się do pielęgnacji pierwszych zębów, które mają cienkie szkliwo i są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wybierając szczoteczkę soniczną zwróć uwagę, aby był to produkt dedykowany dzieciom. W ten sposób wybierzesz idealną szczoteczkę dla dwulatka. Warto sprawdzić ofertę renomowanych producentów i zainwestować w dobry jakościowo produkt, który posłuży przez dłuższy okres czasu.

Pierwsze chwile ze szczoteczką soniczną powinny odbywać się pod nadzorem rodzica. Niezależnie od rodzaju szczoteczki jaką wybierzemy, warto zwrócić uwagę, aby maluch nie gryzł włosia oraz powstrzymał się od połykania pasty do zębów. Pasta również powinna być dobrana do potrzeb dziecka oraz do jego wieku. 

Kompletując zestaw do mycia zębów stawiamy pierwsze kroki w dbałości o uśmiech naszego dziecka i możemy być pewni, że zaprocentuje to w przyszłości.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło